• PAYLAŞ

İş Görememezlik Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

  • 26/08/2016 - 20:20
  • 0 Yorum
  • 905 görüntüleme

İş kazaları sürekli olarak yaşanmaktadır. Evine ekmek götürmek amacıyla yapılan birçok iş kolunda daha yüksek karlar elde etmek amacıyla gerekli güvenlik önlemleri alınmadığı için insanların sağlığı hiçe sayılarak çalıştırılıyor. Bu nedenle birçok iş kazası yaşanıyor. Bu kazaların sonucunda çalışanların başlarına istemedikleri kazalar geliyor. Bu durumlarda işçinin mağdur olmaması için devletin düzenlediği yasalar çerçevesinde yaşanan kaza sonucunda kişinin iyileşme süresince kendisine ödenecek olan tutarı ifade etmektedir. Bu ödeneğe sahip olunması için belirli şartların yerine gelmesi gerekiyor. Bir hastalık, iş kazası ya da kadınlar için özel olarak doğum durumun yaşanması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birisin içinde olan kişinin devlet hastanelerinden aldıkları raporu çalıştığı kuruma götürerek vermesi gerekiyor.

Bu konuda birçok tartışmayı da beraberinde getirmektedir. Ancak yapılan birçok tartışmaya karşın ne iş veren ne de çalışanlar tam olarak istediklerini elde etme konusunda gerekli seviyeye gelememenin sıkıntısını yaşamaktadır. Geçici bir dönem için verilecek olan bu tutarın nasıl olacağı, ne şekilde ödeneceği ve ödeme miktarının ne kadar olacağı özel bir yasa ile belirlenmiştir. Özellikle bu ödeneğin ödenmesinde işçinin ayakta mı yoksa yatarak mı tedavi olduğu ayrımı çok önemlidir. İşçi sağlık durumunun düzelmesi için yatakta tedavi görmesi gerekiyorsa günlük aldığı prime esas kazancının yarısı eklenerek hesaplanıyor. Eğer hasta tedavisini ayakta geçirebilecek şekildeyse aldığı günlük primin üçte ikisi ele alınarak hesap yapılmaktadır.

rapor-parası-hesaplama

Bu ücretin ödenmesi  esnasında bazı önemli noktalara değinilmesi gerekmektedir. Bu noktalar hesaplamanın nasıl yapılacağı konusunda önemlidir. Hesaplama yapılırken verilecek ücret hastanın gittiğini sağlık kurumundan aldığı raporun süresine bakılarak hesaplanmaktadır. Sosyal güvenlik kurumu bu gibi durumlar için standart olarak belirli günler belirlemektedir. Alınan rapor bu günlerden uzunsa gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir. Günlük ödenecek miktar gerekli şekilde belirlendikten sonra alınan raporun gün sayısı ile çarpıldıktan sonra ödenmesi gereken miktar ortaya çıkacaktır.

Bu ödenekten yararlanmak isteyen kişilerin SGK tarafından belirlenen şartları tam olarak yerine getirmesi gerekmektedir. Eğer kişi bu şartları yerine getirirse SGK gerekli ödemeleri kendisine yapacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉