• PAYLAŞ

Arsa Yatırımında Nelere Dikkat Edilir?

  • 16/09/2016 - 16:00
  • 0 Yorum
  • 1038 görüntüleme

Dünyanın birçok noktasında olduğu gibi ülkemizde de gayrimenkul yatırımı önemli bir ekonomik gösterge olarak görülmektedir. Ülkemizde çok önemli şehirlerimizde olduğu gibi küçük kasabalarda dahi gayrimenkullere farklı şekillerde olması fark etmeden yatırım yapılmaktadır. Peki, bir arsa yatırımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir. Teklif edilecek fiyat nasıl belirlenmelidir, özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir. Şimdi sıra ile alacağınız arsada dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi vereceğiz.

Hisse Durumu farklı şekillerde olabilir. Arsa tek bir kişiye ait olabileceği gibi birden fazla kişiye de ait olabilir. Bu satışı sırasında sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Hisseli tapularda alım satım işleminde hisse payı bulunan herkesin rızasını almak ve herkesle anlaşmak gerekmektedir. Eğer alacağınız arsa hisse tapuluysa sizin aldığınız payın nerede olduğunu tespit etmeniz çok önemlidir.

arsa-yatirimi

Hisse durumunu belirledikten sonra alacağınız arsanın imara açık olmadığına baktırmanız gerekiyor. İmara açık olmayan arsayı sadece tarla olarak kullanabilirsiniz. Bunun için başvurunuz kurum belediyelerdir.

Arsanın bulunduğu konum yaptığınız yatırımın size olumlu bir şekilde geri dönüş yapım yapmayacağına işaret edecektir. Şehir merkezine 5 km uzaklıkta olan bir yer ile 1 km uzaklıktaki yerin fiyatları aynı olmayacaktır. Aynı zamanda değerlenme oranı da farklılık gösterecektir.

Gayrimenkul konusunda yürürlükte olan yasalar hakkında bilgi sahip olmanız yatırımınızı en doğru şekilde yapmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Yatırım yapılacak bölgenin arsamı yoksa arazimi olduğunu öğrenmelisiniz. İleri de herhangi bir nedenle kamulaştırmaya tabi tutulup tutulmayacağı hakkında bilgi edinmelisiniz. Devlet tarafından çıkarılan kanun ile ülkemizde bazı verimli tarım arazileri imara tamamen kapatılmıştır. Ev yapmak için bu arazilerden almak mantıklı bir karar olmayacaktır.

Arsa yatırımı kısa vadeli değil daha çok uzun vadeli yatırım olarak dikkat çekmektedir. Ancak doğru adımları atarak alırsanız arsada kazanç elde edebilirsiniz. Şehrin ne tarafa doğru genişleyeceğini iyi bir şekilde tahmin etmeniz önemlidir. Bu sürecin ne kadar zaman alacağını ve size geri dönüş hızını mutlaka hesaplamalısınız. Devlet yatırımlarının olabileceği bölgeler arsanızın bir anda beklediğinizden daha değerli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉