• PAYLAŞ

Asgari ücretle nasıl geçiminizi sağlayabilirsiniz?

  • 04/08/2016 - 14:31
  • 0 Yorum
  • 901 görüntüleme

Ülkemizin gerçeği asgari ücrettir. Bu durumu inkar etmemize ya da görmeden gelmemize gerek yok. Ülkemizde SGK verilerine göre yaklaşık olarak 13 milyon çalışan bulunuyor. Ve bu çalışanlardan yaklaşık olarak 5 milyonu asgari ücret ile çalışıyor. Son seçim öncesinde verilen vaatlerin tutulması ile asgari ücret fiyatlarında iyileştirilme yapıldı. Bu iyileştirme sayesinde az da olsa geçim konusunda insanlara yardımcı olunmaya çalışıldı. Ancak yapılan çok sayıda araştırmaya konu alan bu ücret gene de istenilen seviyede olmadığı söyleniyor. Ama ülke topraklarında yaşıyor ve sigortalı bir işe girdiyseniz bir ay boyunca bu para ile yaşamayı öğrenmek zorundasınız.

Asgari-ücretle-geçimimizi-saglamak

Bu kadar para ile yaşamanın ilk şartı tasarruflu davranmak olacaktır. Bol keseden harcayamazsınız. Tasarrufu sadece para harcamak olarak düşünmeyin çok sayıda tasarruf yolu bulunmaktadır. Örneğin evinizde ısınmanızı engelleyecek delikler vara onları bir şekilde kapatmaya çalışmalısınız. Bu da bir tasarruftur. Evinizin kira olacağını tahmin ederek bunun için esneklik payı mutlaka koyun. Çalıştığınız yere yakın olması gerekmiyor. Daha uygun fiyata tutabileceğiniz evlerin olduğu bir semte yaşayabilirsiniz. Gene de işinize yakın en azından tek vesait ile gidebileceğiniz semtleri tercih etmelisiniz. Lüks harcamalardan kaçınmaya çalışın. Örneğin günümüzde insanların en çok harcama yaptıkları konuların başında akıllı cep telefonları geliyor. Telefonunuzda herhangi bir sorun yoksa yüksek fiyatlı yeni bir telefon almaya çalışmayın.

Bu gelir ile en çok dikkat etmeniz gereken borçlanmamak olacaktır. Eğer kendinizi idare etmeyi öğrenirseniz herhangi bir birikim yapamasanız dahi bir sıkıntı yaşamadan hayatınıza devam ettirebilirsiniz. Çünkü bu gelir miktarı ile hem borçlarınızı ödemek hem de hayatınıza devam etmek zor olacaktır. Alışveriş yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Mutlaka gittiğiniz marketlerde indirimleri size tanıtmak için kataloglar vardır. Bunları özellikle inceleyin ve sizin için gerekli olan üründe indirim varsa bu yol ile temin etmeye çalışın. Mağazalar kısa aralıklar ile indirim yaparlar bunları takip edin. Dışarıda karnınızı doyurmak yerine evde yapacağınız yemek ile öğünlerinizi geçirin. Para harcamadan kaliteli zaman geçirmenin yollarını bulun.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉