• PAYLAŞ

Asgari Ücretle Nasıl Geçinilir?

  • 01/11/2016 - 19:26
  • 0 Yorum
  • 798 görüntüleme

Asgari Ücretle Nasıl Geçinilir?

Ülkemizin dünyanın en güçlü ekonomileri arasında ilk 20’in içinde olmasına rağmen nufüsun büyük bir kısmı açlık sınırının altına yaşıyor. Özellikle asgari ücret olarak isimlendirilen zorunlu maaş alt limitinin 1300 TL olduğunu bilmeyen yoktur. Yapılan son kanun düzenlemesi ile bunun altına kesinlikle düşmeyeceği daha yeni garanti altına alındı. Bu yayınımızda sizlere asgari ücret ile geçinmenize yardımcı olacak bilgileri paylaşacağız. Biliyoruz bunun imkansız olduğunu ancak mecbur olduğunuz için bu bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyoruz.

asgari-ucret

Tasarrufu hayatınızın her alanında uygulayın

Asgari ücret son durumun ne olduğunu herkes biliyor. Bu ücret ile yaşamak zorundaysanız tasarruf sizin en önemli işiniz olmalıdır. Hayatınızın her alanında tasarruf yapmayı düşünün ve ona göre hareket edin. Suyu açık bırakmak, elektrikleri söndürmek ve toplu taşıma araçlarını kullanmak bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Yaşadığınız yer

Herkes güzel manzaralı rahat bir evde yaşamak ister ancak asgari ücret alanların daha az seçici olması gerekiyor. Özellikle kira ödeyecekseniz hayat standartlarınızı karşılayacak bir ev bulmanız yeterli olacaktır. Kira ödeyeceğinizi düşünerek minimumunu aramalısınız.

Lüks Harcamalar

Günümüzde herkes teknolojik cihazlara yüksek ücretler ödüyor. Ya da daha farklı bir alanda lüks olarak nitelendirilen harcamalardan uzak durun. Giysi, eşya gibi harcamalar sizin bütçenizde açık vermenize neden olacaktır.

Borçtan Uzak durun

Günümüzde neredeyse tüm asgari ücretle çalışanların borcu vardır. Sizin borçlanmanıza neden olacak şeylerden uzak durun. Örneğin kredi kartı kullanmak sizlere göre değildir. Taksitli alışveriş yapma hatasına düşerek limitinizin üzerinde bir kredi kartı sizi zor duruma düşürebilir.

İndirimli Mağazaları Takip Edin

Eviniz için yapacağını market alış verişlerine planlı hareket etmelisiniz. Gelişi güzel ihtiyaçlarınızı almak yerine indirim sunan marketleri sürekli olarak takip edin. Dağıtılan katalogları okuyun ve size uygun olan marketten alışveriş yapmaya çalışın.

Evde Yemek Yemeye Çalışın

Dışarıda yemek sizin için lüks bir harcamadır. Evde bunu daha uygun bir maliyetle halledebilirsiniz. Eğer yemek yapmayı bilmiyorsanız bunu öğrenmek için çalışın. Basit bir hesapla haftada en az üç kere dışarda 20 liralık yemek yerseniz size aylık maliyeti 240 lira olduğunu unutmayın.

asgari-ucret-1

Kaliteli Zaman Geçirmek için Yollar Arayın

Her insan eğlenmeyi sever ancak bunun için çok para harcamanız gerebilir. Özellikle ve mümkünse size maliyeti olmayacak ve kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacak yollar arayın. Açık hava konseri, ücretsiz sunulan tiyatro çalışmaları ve haftanın belirli günlerinde ücretsiz olan müzeleri listenize yazabilirsiniz.

Tüketim Kültüründen Uzak Durun

Günümüzde kapitalist sistem insanların ihtiyaçları olmasa dahi gazete, dergi, televizyon ve internet yolu ile insanlara sanki ihtiyaçları varmış gibi hissettirmek için çalışıyor. Buna kapılmamanız çok önemlidir. Gerçekten ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi almamanız gerektiğini unutmayın. Canınız sıkıldığın bunu düzeltmek için alışverişe çıkarak gereksiz harcamalar yaparsanız ay sonunda bu kez canınız daha fazla sıkılacaktır.

Kısa ve Uzun dönemli düşünün

Bütçenizi hazırlarken ve dikkatli hareket ederken sadece bugünü düşünmemelisiniz. Aynı zamanda geleceğinizi düşünmeniz de çok önemlidir. Örneğin kiracılıktan kurtulmayı kendinize bir hedef olarak belirleyebilirsiniz. Ev almak sizin için ekonomik olarak rahatlatacaktır.

Giderlerin takip etmeniz gerekiyor

Aylık olarak düzenli yaptığınız ödemeleri takip etmelisiniz. Ulaşım harcamaları, kira, faturaları takip etmeli ve onları minimumu indirmek için hareket etmelisiniz. Size ekonomik olarak yardım edecek her detayı iyi hesaplamanız gerekiyor. Biliyoruz asgari ücret ile yaşamak zor değil ancak günümüz şartları bunu yapmanızı gerektiriyor. İlerde rahatlayabilmek için şimdiden işi sıkı tutmanız gerekiyor.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉