• PAYLAŞ

Avuç İçi Terlemesi Neder Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

  • 22/06/2017 - 02:17
  • 0 Yorum
  • 781 görüntüleme

İnsanların sıkıntı çektiği konulardan birisi avuç içlerinin terlemesidir. Bu çeşitli nedenlerden ötürü farklı durumlarda ortaya çıkabilir. Bende bu konuda mustarip olanlardan birisiyim. Girdiğim tüm sınavlarda avuç içlerimin yoğun şekilde terlemesi nedeniyle sınav kağıdına elimi sürmekten her zaman çekinmişimdir. Peki, tam olarak bu avuç içi terlemesi neden olmaktadır. Bunun kaldırmak için  tam olarak ne yapılması gerekmektedir. Bu yazımız da sizlere her insanda görünmeyen ancak görünen insanların sorun yaşamalarına neden olan bu sorunun neden olduğunu ve nasıl tedavi edileceği konularında bilgi vermeye çalışacağız. Şimdi avuç içinin terleme nedenleri hakkında bilgi verelim.

Avuç İçi Neden Terler?

Genelde insan vücudunda terlemenin nedenlerinin başında heyecan ve stres oranının yüksek olması gösterilmektedir. Sınavda elimin terlemesine yaşadığım stres oranının yüksek olmasına bağlayabilirim. Ya da bir iş görüşmesine girdiğinizde ellerinizin sürekli olarak terlemesi, evlenirken atılan imza esnasında elin terlemesini de heyecana bağlayabiliriz. Tabi bununla birlikte psikolojik nedenlerden ötürü de ellerin terlemesi gerçekleşebilir. Bu nedenden ötürü ter bezleri gereğinden fazla çalıştığı için avuç içlerinde terleme yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Bizim bilmediğimiz nokta ise vücudumuzda bulunan ter bezlerinin neredeyse yarısı ellerimizde bulunmaktadır. Bu da en yoğun terlemenin bu noktada yaşanmasına neden olmaktadır.

Terleme sadece strese bağlı olarak değil aynı zamanda sıcaklık oranına bağlı olarak da ellerden gerçekleşmektedir. Bu durum genelde yaz aylarında sıcak günlerde daha sıklıkla görülse de bazı insanlarda kış ayları içerisinde de yoğun bir şekilde ellerde terleme yaşanabilir. Heyecan ve yoğun stres nedeniyle yaşanan avuç içi terlemesi yabancı ortamlara girildiğinde, topluluk önünde yapılan konuşmalarda, araba kullanırken gibi durumlarda yaşanabilirsiniz. Bu durum stres nedeniyle vücudun normalde daha fazla adrenalin hormonu üretmesi nedeniyle olmaktadır. Yani ne kadar çok strese maruz kalırsanız ellerinizin içi o kadar çok terleyecektir. Şimdi avuç içinin neden terlediğini aktardıktan sonra avuç içi terlemesini ortadan kaldırmak için yapılması gerekenler hakkında sizlere bilgi vermeye çalışalım.

Avuç içi terlemeleri nasıl tedavi edilir?

Avuç içi terlemesini gidermek için çeşitli tedavi yöntemlerini ve şekillerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aşırı terleme nedeniyle günlük yaşantınız önemli ölçüde sekteye uğruyorsa bunun için eczanelerde satılan avuç içi terlemesini önleyen losyonları kullanabilirsiniz. Bu losyonlar günü kurtarmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Eğer o günün sizin için stresli geçeceğini önceden biliyorsanız bu losyonu kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Eğer terlemenin şiddeti çok yüksek bir seviyede gerçekleşiyorsa biraz maliyetli olsa da botoks tedavisi tavsiye edilmektedir. Ancak bu çözüm yüksek maliyeti nedeniyle çok sık önerilmeyen bir yöntemdir. Ayrıca yüksek maliyetine rağmen yaptırmak isteseniz dahi kalıcı bir yöntem olmadığı konusunda da sizleri uyarmamız gerekiyor. Yani botoks yaptırmak ellerinizdeki terlemeyi geçici bir süre ortadan kaldıracaktır.

Size avuç içi terlemesinden kurtulma konusunda yüzde 99 başarı oranına sahip olan ETS tedavisini yani ameliyatını önerebiliriz. Bu ameliyatta terlemeyi tetikleyen ve koltuk altında bulunan sinirlere müdahale yolu ile geçerli kılınmaktadır. Bu tedavi şu an için avuç içi terlemesinin ortadan kaldırılması konusunda en kesin tedavi yöntemi olarak sunulmaktadır. Bu ameliyat sadece yarım saat sürmektedir ve işlemin ardından ameliyat olan kişi hayatına rahatlıkla normal bir şekilde devam edebilir. Klipsli ETS olarak bilinen bu ameliyat yöntemi sadece avuç içi terlemesini ortadan kaldırmak için değil aynı zamanda yüz kızarmalarını gidermek ve ayak tabı terlemelerini de ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉