• PAYLAŞ

Avusturalya Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

  • 22/11/2016 - 09:56
  • 0 Yorum
  • 1259 görüntüleme

Avusturalya Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

Avusturalya sahip olduğu yüksek ortalama insan ömrü, kişi başı milli gelir,  eğitim seviyesi, yaşam standartları gibi kriterlere göre değerlendirilen ülkelere bakıldığında en gelişmiş ülke olan Norveç’ten sonra sırayı Avustralya ülkesi almaktadır.

Avustralya ülkesinin sahip olduğu ılıman iklimi, stabil olan politikası, güçlü ekonomisi, yüksek kişi başı milli geliri, kaliteli eğitim imkanları, devletin vatandaşlarına sunduğu yüksek standartlardaki sosyal hizmetleri, geniş park alanları, şehir merkezlerinden dahi girebileceğiniz pırıl pırıl halka açık plajları, çok kültürlülüğün getirdiği çeşitlilik, özgürlük ve bunun gibi daha bir çok sıralayabileceğimiz özelliğinden dolayı birçok insanın yaşamak için hayalini kurduğu ülkeler arasında yer alamaya devam ediyor.
avusturalya-vatandasligi-nasil-alinir-3

Çok kültürlü olan! 21 Milyon nüfuslu Avustralya’da yaşayan her dört kişiden biri deniz aşırı ülkelerde doğmuştur ve Avusturalya topraklarına yerleşmiştir. Türkiye’nin 7 katı kadar büyüklükte olan bu büyük ada ülkesinin yüz ölçümü 7.741.220 km karedir. Meşru monarşi ile yönetilmekte olan Avustralya’nın kraliçesi İngiltere kraliçesi II.Elizabettir.

Melbourne ve Sidney gibi büyük şehirler çok çeşitli sanat, spor, kültür ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirildiği kozmopolit kültürel ortamlarıyla fazlasıyla övünmektedir. Son derece ünlü Avustralya kafe kültürüne ev sahipliği yapan şehir merkezleri mevsime göre değişen ve sürekli olarak yenilenen menüleriyle, günlük özel kahve çekirdeği karışımlarıyla fazlasıyla ilgi çelicidir. Kahve içmeye çıkmak Avustralya topraklarında çok sevilen bir etkinlikler arasındadır; hafta sonu tatillerini tamamlamanın en iyi yolu ise bir Pazar günü oldukça uzun olan öğle kahvaltısı yapmaktır.

Ülkede yaşayan tüm insanlar için bir genelleme yapmak imkânsız olsa da Avustralyalılar hakkında söyleyebileceğimiz çok rahat, arkadaş canlısı ve geçinmesi oldukça kolay insanlar olarak nitelendirebiliriz. Avustralyalıların espri anlayışları veya kibarlık gelenekleri aralarındaki iletişim biçimleri genel olarak yavan ve çok fazla mütevazı gelebilir fakat Avustralya’ya vardığınız zaman yeni Avustralyalı arkadaşlar edindiğinizde bu ortama alışmanız pek zor olmayacaktır.

 Avustralya vatandaşlığının alınması için gerekli şartları sizler için aşağıda sıralandığı gibidir ;

– Avustralya topraklarında aralıksız olarak en az 10 yıl ikamet etmiş olmak ve bu sürenin en  az 5 yılında ülkede yerleşim iznine sahip bulunmak

-Yeterli derecede İngilizce bilmek yada entegrasyon sözleşmesi gereği verilen kursları başarı ile bitirmek ve İnglizce bildiğini resmi olarak kanıtlamak

avusturalya-vatandasligi-nasil-alinir-1

Avustralya ülkesinin tarihi hakkında olan genel bilgilere yeterince sahip olmak

(Yukarıdaki belirtmiş olduğumuz şartlardan başvuru tarihi sırasında reşit olmayan ve hala okula devam mecburiyeti olanlar ile yaşlı yada sağlık durumunun kötü olduğu doktor raporu ile belgelenmiş olanlar muaf tutulur)

– Avustralya topraklarında kişisel ve mesleki uyumu mutlaka sağlamış olmak

– Avustralya topraklarında geçimini sosyal yardıma ihtiyaç duymadan yeterli ölçüde güvence altına almış olmak

– Bir başka ülke yada bir Avustralya Mahkemesi tarafından hakkında verilmiş hapis cezası olmaması

Avustralya Mahkemeleri tarafından hakkında mali suçlardan dolayı verilmiş bir ceza veya kovuşturma, soruşturma bulunmaması

-Başvuru tarihine kadar geçen zaman içerisinde hayat biçimi ve davranışlarıyla Avustralya ülkesine hizmet edeceği ve kamu güvenliğini tehdit oluşturmayacağından kesinlikle emin olunması

– Vatandaşlık verilmesi durumunda bundan dolayı Avustralya’nın herhangi bir başka ülke ile olan ilişiklerinin kesinlikle zedelenmemesi

– Ağır trafik suçlarına karışmamış olması

– Avustralya Avrupa Ekonomik sahası içerisinde bulunan ülkelerden birinde ikamet yasağının bulunmaması

– Aşırı gurup yada terör örgütleriyle bağlantının olmaması yada bağlantı olabileceği şüphesinin bulunmaması

 

avusturalya-vatandasligi-nasil-alinir-4

Avusturalya topraklarından vatandaşlık alınmasında, bazı özel durumlarda bekleme süresi 10 yıldan 6 yıla kadar inebilmektedir. Bu belirtilen şartlar:

– Altı yıl içerisinde en az 5 yıl bir Avusturya vatandaşı ile evli olunması

– İltica başvurusu yaparak kabul edilmiş olmak

Avustralya Ekonomik sahası üyesi olan ülkelerden birinin vatandaşlığına sahip olmak

– Bilim, ekonomi, sanat veya spor alanlarında gösterilmiş yada gelecek zamanda gösterilmesi beklenen başarıların Avusturya ilgi sahasına girmesi.

avusturalya-vatandasligi-nasil-alinir-6

Her yıl 150 bin gibi yüksek oranlarda göçmen başvurusunu kabul eden Avustralya ülkesi, kısa sürede aile birleştirme yada insani sebeplerle başvuru yapanlara da olanak tanıyor.

Göçmen alımı programı adı altında, 18 ile 45 yaş arası, diploması olan, iş tecrübesi bulunan veya  nitelikli eleman kapsamında olan kişilere kolaylıklar tanıyor. Yeterli derecede İngilizce bilen kişiler, Avustralya topraklarında tanıdığı olanlar yada işveren tarafından davet edilen bireylere engin iş imkanları sunulmaktadır. Avustralya topraklarında yaşamak yada çalışmak için çeşitli alanlar üzerine eğitimli olduğunu kanıtlamış olan üniversite diploması yada mesleki eğitim sertifikaları Avustralya ‘da iş kapısını açan anahtarlar haline dönüşebiliyor.

avusturalya-vatandasligi-nasil-alinir-7

Nitelikli göçmen olarak ülke topraklarına gelecekler vize başvurusu yaptıkları zaman 5 yıllık daimi oturma izni veriliyor. 5 yıl sonuna gelindiğinde bu izni bir daha uzatmak gerekiyor. Alınan bu daimi oturma izini ile beraber Avustralya vatandaşları gibi eşit haklarda çalışma ve sosyal hakların çoğuna bu izin sayesinde sahip olunuyor.

Oturma izni alınmasından sonra 2 yıl Avustralya topraklarında yaşadıktan sonra  sosyal sigorta yardımlarından faydalanabilirsiniz.

Oturma izni alınmasından sonra ise ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkına sahip olunuyor.

Sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bir diğer önemli detay ise oturma izni olan bireyin Avustralya topraklarında çocuğu doğduğun da  otomatik olarak Avustralya vatandaşı olabilme hakkı bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

[Toplam:2    Ortalama:2/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉