• PAYLAŞ

Prostat Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

  • 22/11/2016 - 10:02
  • 0 Yorum
  • 915 görüntüleme

Prostat Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Sağlık alanın da yaşanan gelişmeler ile Prostat büyümesi ameliyatlarında teknolojinin son sunmuş olduğu yeniliği: TUR Prostat büyümesi, yaşlanan her erkeğin sonunda karşılaşacağı, kaçınılmaz olan bir gerçektir. Zamanında konulan teşhis ve uygulanan doğru tedavi ile bu sorun daha büyümeden önlenebilmesi mümkündür. Doğru şekilde yapılan kapalı prostat ameliyatı (TUR) ile; yara olmadan ve acısız olarak, evinizden çok kısa bir zaman dilimi olan 3 gün ayrı kalarak normal hayatınıza dönülmesi mümkün.

 

prostat-nedir-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir-1

Prostat Nedir?

Prostat, sadece erkeklerde bulunan, idrar kesesinin tam altında yer alan ve idrar borusunu tamamen saran salgı bezine verilen addır. Prostatın vücuttaki başlıca görevi sperm taşınması için sıvı üretilmesi ve aynı zaman da depolanmasıdır.

Prostat Hastalıklarının Çeşitleri Nelerdir ?

Prostat hastalıkları genel olarak 3 grupta toplanabilir: İltihaplar, iyi huylu olan büyümeler ve kanser olanlar. İltihapları genel olarak çok genç ve orta yaşlı olan erkeklerde sıklıkla görülürken, iyi huylu büyümeler yada kanserler orta yaş üzeri olanlar ve ileri yaşlarda daha sık ortaya çıkar.

prostat-nedir-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir-3

Prostat Büyümesi Kimlerde Görülebilir ?

İyi huylu olan prostat büyümesi yaşın ilerlemesi ile beraber artış gösterir. Bu durum genelleme yapıldığında yeterli süre yaşadıklarında neredeyse tüm erkeklerde iyi huylu prostat büyümesi gelişeceğini ortaya koymaktadır. Yani daha açık anlatmak gerekirse prostat büyümesi erkekler için neredeyse kaçınılmaz olan bir sondur.

Prostat Büyümesinin Başlıca Belirtileri Nelerdir ?

Prostat büyümesinin başlıca belirtileri arasında ; Sık sık idrara gitme, geceleri sıklıkla idrara kalkma, kesik kesik yada damla damla idrar yapma, idrar kesesini sürekli olarak tam boşaltamama hissi, idrar tutmada oldukça güçlük çekme, idrar akış gücünde gözle görülür azalma, idrar yapmaya başlandıktan sonra zorlanma gibi şikayetler yaşanması durumunda prostat büyümesi mutlaka akla getirilmelidir.

Prostat Büyümesi ile Prostat Kanseri Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır ?

Prostat kanseri ele alındığında prostat büyümesi ile benzer nitelikte belirtiler görülür. Fakat unutulmaması gereken asıl önemli nokta prostat kanserinin erken dönemde  kesinlikle hiçbir belirti göstermeyeceği ve sadece muayene yada tetkikler sonucu anlaşılabileceğinin akıldan çıkarılmaması gerektiğidir. Bu sebeple hiçbir şikayet olmasa dahi 45 yaş üzerinde olan her erkek, mutlaka senede bir defa olmak kaydıyla, ürolojik muayene ve bunun yanı sıra kanserin erken tanınmasını sağlamakta olan PSA (prostat spesifik antijen) kan testini yaptırması gerekmektedir. İyi huylu olan büyümeler asla kansere dönüşmez. Fakat aynı bireyde hem iyi huylu büyüme hem de kanser bir arada bulunabildiği sıklıkla gözlemlenir.

Prostat Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir ?

Genel olarak bireylerin yaşadığı sıkıntılar göz önüne alınır ve tam bir muayene yapılır. Muayene yardımı ile prostat büyüklüğü ve aynı zamanda kanser teşhisi gibi başka bir şekilde öğrenilmesi mümkün olmayan çok değerli hayati olan bilgiler elde edilir. Aynı zaman da idrar, ultrasonografi, kan analizleri, idrar akım hızının ölçülmesi gibi tetkiklerle uygulanarak tam bir değerlendirme yapılması gereklidir.

prostat-nedir-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir-2

İyi Huylu Prostat Büyümesinde Uygulanacak Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?

Bu konuda bireylerin şikayetleri hafif derecede yada henüz herhangi bir komplikasyon gelişmemiş ise ilaç tedavisi yapılabilmektedir. Fakat kesin olarak bilinmelidir ki prostatı tamamen yok eden bir ilaç henüz günümüzde bulunamamıştır.

Prostat Büyümesinde Hangi Durumlarda Cerrahi Müdahale Gereklidir ?

Cerrahi müdahale gerektiren başlıca semptomlar ; Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği, böbreklerde genişleme, idrar kesesi taşı, hiç idrar yapamama gibi komplikasyonları, kanlı idrar yapma veya şiddetli yakınmaları olan bireylerde cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi gereklidir. Bireylerin uygun yada gerekli olduğu dönemde ameliyattan kaçınması sonucunda zaman içerisinde mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar meydana gelebilir ve yaş ilerlemesiyle beraber ameliyatı kaldıramayacak duruma da olabilirler.

Prostat Büyümesinde Cerrahi Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Cerrahi tedavi seçenekleri;

1.Yöntem : Açık prostat ameliyatı

2.Yöntem :Kapalı prostat ameliyatı (TUR)

3.Yöntem : Lazerle prostat ameliyatı

prostat-nedir-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir-5

Prostat Büyümesi Ameliyatlarında TUR Teknolojisi Nedir ?

Prostat büyümesi ameliyatlarında en yaygın olan tedavisi kapalı ameliyat olarak da anılan TUR yöntemidir. TUR yöntemi incelendiğinde ; vücutta herhangi bir kesi işlemi yapılmadan bireyin idrar  borusundan girerek ameliyat uygulaması yapılmakta ve bu sebeple hastalar çok daha çabuk iyileşme imkanı olmakta. Doğru uygulanarak yapılmış olan kapalı prostat ameliyatı TUR ile; hastanede en fazla 3 gün kalarak, yara olmadan ve acısız bir şekilde normal hayata kavuşmak mümkün olmakta.

prostat-nedir-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir-4

Lazer Uygulaması ile Prostat Büyümesinin Tedavi Edilmesi Mümkün Mü ?

Lazer ile prostat ameliyatlarının kullanımı son derece sınırlıdır. Genel anestezi alması konusunda sakıncalı bulunan bireylerde, aşırı kanama eğilimi bulunanlarda ve bunun yanı sıra küçük prostatlarda tercih edilebilir.

 

 

prostat-nedir-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉