• PAYLAŞ

Az Para Kazananlar Ev Bütçelerini Nasıl Yapmalıdır?

 • 24/03/2017 - 16:01
 • 0 Yorum
 • 774 görüntüleme

Az Para Kazananlar Ev Bütçelerini Nasıl Yapmalıdır?

Günümüzde asgari ücretin çocuğu olan bir birey için 1.400 TL olduğunu biliyoruz. Ve bu para ile tüm hayatlarını idare ettirmesi gereken çok sayıda insan bulunuyor. Bunların ev ekonomilerini idare ettirmeleri genelde mümkün olmuyor. Yapılan küçük hatalar onları bir anda ekonomik bir krizin içine sokabiliyor. Bu yazıda az para kazanan bireylerin ev bütçelerini düzenleme de yardımcı olacak tavsiyelerden bahsedeceğiniz. Bu sayede hem rahat bir şekilde ayı tamamlamış olacaklar hem de gelecek için küçük de olsa birikimler yapma şansına sahip olacaklar. Maddeler halinde tavsiyelerimizi sıralamaya başlayalım.

Ev Bütçesini Düzenlemek İçin Yapılması Gerekenler

 1. Gelir Gider Bütçesi

Öncelikle gelir ve giderlerini not etmeniz gerekiyor. Sabit bir geliriniz varsa ve onun haricinde ekstra bir gelir elde etmiyorsanız gelir hanenize yazacağınız tek sayı bu olacaktır. Eğer aylık düzenli olarak çalıştığınız işin yanında boş vakitlerinizde kazanç elde edeceğiniz bir iş daha yapıyorsanız bunu oraya eklemeniz gerekiyor. Gelir gider bütçesini oluşturmanın en büyük artısı harcamalarınızı gelirinize oranlama şansını elde etmeniz olacaktır. Sabit harcamalarınızın yanında küçük ancak düzenli olarak yaptığınız gereksiz harcamalar fark etmenize de yardımcı olur. Günde dışarıda 2 bardak çay içip bir simit yiyorsanız. Aylık bunun size bedeli 90 TL olacaktır. Bu belki de aylık su faturanızdan daha fazla bir tutardır.

 1. Tasarruf Edebileceğiniz Giderlerinizi Belirleyin

Bütçenizi hazırladıktan sonra ortaya bir ay boyunca yaptığınız tüm harcamalar çıkacaktır. Bunlar arsında aylık sabit ve mecbur olarak yaptığınız çok sayıda fatura bulunacaktır. Elektrik, su ,doğalgaz, telefon, internet, ev aidatı gibi harcamalarınızı bunlar için sayabiliriz. Bunlarla birlikte harcamasanız dahi olacak diğer maddeler ile karşılaşırsınız. Bunlara tasarruf konusunda öncelik vermelisiniz. Örneğin işinizi taksi ile gitmenin ne kadar maliyetli bir seçenek olduğunu bu sayede fark ederek ondan nasıl tasarruf edeceğinizin kararınız verebilirsiniz. Faturalarınız içinde tasarruf seçenekleri düşünebilirsiniz. Elektrik faturanızı düşürmek için gereksiz tüm elektrik aletlerinizi kapatmayı ve gece ışık yakmamayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede tasarruf edecek çok fazla seçenek bulabilirsiniz.

 

 1. İhtiyaçlarınız Öncelikli Olmalıdır

İnsanların bir ekonomi krize girmenizin en temel nedeni aslında gerek olmayan isteklerini bir ihtiyaç gibi görüp harcama yapmalıdır. Cebinizde ki İphone 5S marka telefon sizin kullanmanız için yeterli olurken, yeni çıkan İphone 7 almak istemeniz sadece bir istektir. Bunu bir ihtiyaç olarak görüp tüm paranızı ona harcamak yapılan büyük bir hatadır. Bu sadece bir örnek günümüzde ki tüketim toplumunda yaşayan birçok insanın yaptığı en büyük hata diyebiliriz. Yapmanız gereken gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri belirlemek ve kazancınızı ona göre harcamak olmalıdır. Bu tasarruf etme ve birikim yapma konusunda size yardımcı olacak bir detaydır. Başlarda zorlanabilirsiniz ancak zaman içerisinde yerine oturacaktır.

 1. Kötü Alışkanlıklardan Kurtulun

Alışkanlıklar özellikle sigara, alkol gibi hem paramızı çarçur eden hem de sağlığımıza veren alışkanlıklarınızdan mutlaka kurtulmalısınız. Ben çok az içiyorum ya da ayda yılda bir arkadaşlarla içiyoruz gibi bahaneler gereksizdir. En düşük bir sigara paketinin bile 10 TL’nin üzerinde olduğunu hesaplarsak 3’de bir dahi olsanız aylık 90 TL’niz boşuna gidiyor demektir. Alkol fiyatlarının daha uçuk olduğunu söylemeliyim. Sadece bütçenize değil bu alışkanlıkların zaman içerisinde sağlığınıza da büyük zarar vereceğini unutmamanız gerekiyor. Bunlardan kurtulmak hem bütçe olarak rahatlamanıza yardımcı olur hem de uzun vadede sağlığınızın bozulmasının önüne geçmiş olursunuz.

 1. Kullanmadıklarınız Eşyalardan Kurtulun

Yıllar önce aldığınız ve hevesiniz geçtikten sonra bir kenara attığını birçok eşyanız mutlaka vardır. Bunlara sınırlı bakmayın. Elbiseleriniz, ayakkabılarınız ya da teknolojik aletler olarak genişletebilirsiniz. Bunlar sizin evinizde hem gereksiz yer kaplıyor hem de her baktığınız verdiğiniz parayı düşünerek canınızı sıkıyor olabilir. Yapmanız gereken gelişen internet ağından yararlanarak bu ürünleri oradan satmaya çalışmaktır. Kullanabileceğiniz çok sayıda kanal var. Herhangi birini tercih ederek tüm gereksiz kullanmadığınız ürünleri satarak onları nakde çevirebilirsiniz. Bir kör satıcıya bir kör alıcı bulunur diye boşuna dememişler. Kullanmadığınız eşyalardan kurtulun derken onları atın demek istemiyoruz. Tekrar paraya çevirerek ihtiyaçlarınız çerçevesinde kullanmanızı kast ediyoruz.

 1. Yeniden Kullanabilecekleri Değerlendirin

Becerikli birisiyseniz evinizde bulunan eskimiş eşyalarınızı değerlendirme şansınız var. Bunun içinde internette el becerileri ile yapılan çok sayıda videoyu inceleyip kendinize uygun olanı nasıl uygulayacağınızı öğrenebilirsiniz. Eskimiş pantolonlarınızdan şort  ya da kabri yapmak bunlardan sadece bir tanesidir. Hatta bunlardan çanta dahi yapabilirsiniz. Hem günümüzde el emeği ile yapılan her şeyin değeri giderek artıyor. Sizde bu sayede hem güzel bir parçaya sahip olabilir hem de bunun için hiç para harcamamış olursunuz. Hatta bu becerinizi geliştirerek etrafınızdan eskimiş eşyalarını isteyip paraya çevirebilecek çalışmalar yapabilirsiniz. Evde boş vakitlerinizi değerlendirip hem de para kazanarak ev bütçenize destek vermiş olursunuz.

 1. Tasarruflarınızı Mutlaka Biriktirin

Yukarıda yaptığınız olan tasarruf çalışmaların boşuna gitmesini istemiyorsanız yapmanız gereken doğru şekilde birikim yapmak olacaktır. Ancak bunu yaptığınız tasarruflarınızın size geri dönüşü daha sağlıklı olacaktır. Sigara, alkol kullanımı gibi kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmayı başardınız. Ve bunun sayesinde belirli miktar tasarruf ediyorsunuz diyelim. Buradan sağladığınız tasarruf ile gidip gereksiz birçok eşya almaya yöneliyorsanız yaptığınız tasarrufun bir anlamı kalmıyor. Yapmış olduğunu tasarrufların size sağlıklı bir geri dönüş yapabilmesi için öncelikle birikim kanalları oluşturmalısınız. Eğer bunu kendiniz yapamıyorsanız bankalardan yardım talep edebilirsiniz. Bankaların açmış olduğu birikim hesapları müşterilerine sayısız olanak sunuyor. Birçoğunda hesap kesim ücreti bile yok. Ayrıca vadeli mevduat hesabına göre daha önemli bir avantajı var. O da hesabınıza sadece gecelik faiz işleniyor. Yani istediğiniz gün, mesai saatleri içerisinde hesabınıza ekleme yapabilir ya da para çekebilirsiniz. Bu da sizi cezbetmiyorsa borçlanmanızı tavsiye ederiz. Bir araba alın ya da ev kredisi çekin. Bunlarda birikim yapma konusunda size yardımcı olacak çalışmalardan sadece bir kaçıdır.

 1. Sabır Her Şeyin Anahtarıdır

Ne yapmak isterseniz isteyin öncelikle sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Tasarruf yaparken, birikim yaparken ya da gelecek planlarınızı oluştururken önceliğiniz sabırlı olmaktır. Hızlı bir şekilde amacınıza yani hedeflediğiniz noktaya ulaşmak istediğiniz biliyoruz. Ancak bunun için Mısır’da ki dedenizden miras kalmalı ya da milli piyango size çıkmalıdır. Bu sayede tasarruf ya da birikim ile uğraşmanıza gerek yok. Şu an için bunun gerçekleşme şansı olmadığına göre yapmanız gereken işleri adım adım hesaplamalı ve sabır ile bunları uygulamalısınız. Öncelikle nasıl tasarruf yapacağınızı belirlemelisiniz. Ardından bu tasarruflarınızdan elinize geçen parayı birikime yönlendirmelisiniz. Son işlem olarak da bunlar ile size ek gelir getirecek yatırımlar bulmalısınız. Zaman içerisinde bu sistemin size kattıklarına kendiniz bile inanamayacaksınız. Az ya da çok gelir elde etmeniz fark etmiyor bu yukarıda saydıklarımızı uygulamadığınız sürece birçok hayalinizi ötelemekten başka elinizden bir şey gelmez. Zaman su gibi akıp gidiyor artık bir yerden adım atmalısınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉