• PAYLAŞ

B Vitamini Kullanımı Nelere İyi Gelmektedir?

  • 05/05/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 700 görüntüleme

Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlemesi için çok sayıda vitamine ihtiyacı vardır. Bunlardan birisi de B vitaminidir. B vitamini vücudumuzun ihtiyacı olduğu temel vitaminlerden birisidir. En büyük özelliği bir suyun içine attığımızda çözülmesidir. Bu vitamin daha çok bizim sinir sistemimizin doğru şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır. Günlük olarak vitamini tüketmemiz sağlam bir sinir sistemine sahip olmamız açısından önemlidir. Birçok insan farkında olmadan günlük B vitamini kullanımı aldığı yiyeceklerle sağlamaktadır. En çok tüketilen gıdalar arasında bulunan yumurta, ceviz, yağsız dana eti, ceviz, pirinç ve beyaz ekmek gibi besinlerden ulaşabiliriz.

İnsan sağlığı açısından çok önemli olan B vitaminini düzenli olarak tüketmezsek ciddi sorunlar ile karşılaşabiliriz. Yukarıda söylediğimiz gibi eksik kullanım öncelikle sinir sistemimizde sorunlar yaşamamıza neden olacaktır. Aynı zamanda gün içinde yaşanan halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi gibi sorunların da oluşmasına neden olabilir. Bu sorunların yaşanmasında başka hastalıklarda etkili olabilir ancak B vitamini eksikliği nedeniyle de yaşanabilir. Sadece bu sorunlar değil aynı zamanda B vitamini eksikliği solgun bir cildin oluşmasına ve çarpıntılara neden de olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız vücudunuzda önemli miktarda B vitamini eksikliği yaşandığını öngörebilirsiniz. B vitaminin vücudumuza sağladığı yararların neler olduğunu açıklamaya çalışalım. 7 farklı B vitamini vardır. Hepsinin görevlerini ve sağlığımız için ne gibi faydaları olduğuna geçelim.

B Vitaminin Sağladığı Faydalar

B1 Vitamini: bu vitaminin en büyük özelliği sinir sisteminin belirli bir düzene sokmasıdır. Daha rahat düşünülmesine ve sağlıklı kararlar verilmesini sağlar. Çocuklar için sağlıklı bir büyümeye yardımcı olur. Damarlarda yağların birikmesinin de önüne geçmektedir.

B2 Vitamini: Vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli elementlerden olan oksijenin üretilmesine yardımcı olur. Organların gelişmesine ve büyümesi konusunda çok önemli bir vitamindir. Astım, bronşit ve tiroid gibi hastalıklara karşı da vücudun korunması açısından önemlidir.

B5 Vitamini: Vücudumuzda fazlalıkla bulunan karbonhidratların yakılmasına yardımcı olur. İnsanların yaşadığı aşırı depresyon durumunun aşılması ve yaşanan gerginliklerin giderilmesi için kullanımı tavsiye edilir. B5 vitamini birçok erkekte görülen saç dökülmesinin de önüne geçmektedir. Eğer saç dökülmesi yaşıyorsanız bu vitamini arttırmalısınız.

B6 Vitamini: Sinir sisteminin çalışmasında sorunlar yaşıyorsanız B6 vitamini eksikliği sorununuz olduğunu söyleyebiliriz. Bu vitamin düzenli ve sağlıklı bir sinir sistemi için düzenli olarak tüketilmelidir. Ayrıca saçların kepeklenmesi, egzama ve sedef hastalıklarına karşı vücutta kalkan görevi görmektedir.

B7 Vitamini: Özellikleri B5 vitamini ile belirli bir alanda aynıdır. Saç ve cilt bakımı açısından çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Tırnaklarda beyaz lekelerin oluşması, saçların kırılması ve kepeğin oluşmasının da önüne geçmek için kullanılmalıdır. Düzenli kullanımı cildin canlanmasını sağlar. Depresyon ve yorgunluk hissinden de kullanılmasını sağlar.

B9 Vitamini: Bunu en çok hamilelik durumlarında kullanmalıyız. Bebeklerin anne karnında sağlıklı bir şekilde büyümesi için tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda tüm B vitaminlerinin yaptığı gibi kalp krizinin önlenmesinde ve sağlıklı damarlar için kullanılmalıdır.

B12 Vitamini: Günümüzde eksikliği en çok görülen B vitaminlerinin başında gelmektedir. Merkezi sinir sisteminin düzenli olarak çalışması açısından önemlidir. Zihinde oluşan tüm hastalıkların önlenmesi ve zihin hasalarının giderilmesi açısından düzenli olarak tüketilmelidir. B12 vitamini insanların daha sağlıklı bir şekilde düşünebilmesi için önemlidir.

Bu vitaminde diğerleri gibi sağlığımızı korumamız ve sağlıklı bir şekilde hareket edebilmemiz açısından önemlidir. Ne fazla ne eksik tam gerektiği kadar tüketmeliyiz. Bu sayede sağlığımızı ve zihnimizi koruyabiliriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉