• PAYLAŞ

Bamya Ve Vücudumuza Faydaları

  • 22/06/2016 - 22:50
  • 0 Yorum
  • 845 görüntüleme

Bamya Ve Vücudumuza Faydaları 1

Günümüz dünyasında ilaç endüstrisinin önlenemez bir etkisi olduğu kesin. Bir çoğumuzu doğal  şifa yöntemlerinden daha kolay olduğu için doğal uygulamalardan uzaklaştırıyor. Aslında doğanın bizlere iyileşmemiz için sunduğu sayısız bitki, sebze ve meyve bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de bamya. Yapışkan yapısı nedeniyle severek yediğiniz bir sebze olmadığını biliyorum ama bamyanın hiç bilinmeyen faydalarını olduğunu öğrendiğinizde bu fikriniz kesin olarak değişecek. Mısır kökenli sebze olan bamya, 12. yüzyıldan beri topraklarda yetiştiriliyor. Bamya tencerede yemeği yapılarak, kızartılarak, haşlanarak ve hatta turşu haline getirilerek çok çeşitli şekillerde tüketilebiliyor. Yapılan araştırmalar birçoğunda bamyanın göğüs kanserinden, depresyona, hatta diyabete kadar iyileştirici bir özelliği olduğunu bizlere göstermekte.

476252-3-4-f1261

Bamyanın bilinmeyen faydaları

* 2005 yılında yayınlanan araştırmaya göre bamya, nefropati ya da diğer böbrek hastalıklarının üzerinde olumlu tedavi etkisine sahip. Bu araştırma yapılması sırasında denekler iki gruba ayrılarak ve bir grup bamya ile tedavi edilirken, diğer grup ise klasik ilaçlarla tedavi edilmiş. 6 ay süren bu araştırmanın sonunda tedavisine ek olarak bamya tüketen deneklerin, diğer klasik yöntemlerle tedavi edilen hastalara göre çok farklı olarak azürik asit ve ürin proteinlerinde azalma görülmüş.

* Bamya ile yapılan bir başka bir araştırmada ise bamyanın karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu niteliği olduğu ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise bamyanın güçlü antioksidan etkisi olması. Güçlü bir antioksidan olan bamya, aynı zaman da hasarlı karaciğerin iyileşmesini sağlıyor.

* Bamyanın aynı zaman da kanserle mücadelede etkili olduğu biliniyor. Göğüs kanseri üzerine yapılan laboratuvar araştırmaların da görülüyor. Bamyanın içeriğinde bulunan doğal lektin isimli protein hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Hücre yenilenmesi ise kanserle mücadelede konusunda oldukça önemli.

* Yine bir diğer başka laboratuvar araştırmasına göre bamya özü, diyabet hastalığına karşı da  son derece koruyucu bir etkiye sahip. Bunun sebeplerinin başında bamyanın içerdiği diyet posası bulunmakta.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉