• PAYLAŞ

Bankalar İle İlgili Şikâyet Nereye ve Nasıl Yapılır?

  • 27/07/2016 - 01:36
  • 0 Yorum
  • 735 görüntüleme

Günümüzde bankalar ile içli dışlı olmayan insan sayısı çok azdır. Sürekli olarak bir şekilde bankalar ile temas ederiz. Bu temas kimi durumlarda bankaların bizlere zarar vermesi ile sonuçlanabiliyoruz. Yapılan işlemler sırasında olmadık paraların hesaplarımızdan kesilmesi, kullandığımız kredi kartlarından aylık aidat ödemesi gibi durumların yaşanabileceğine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Bu gibi durumlar çeşitlendirilebilir. Az çok hayatınızın bir anında bankaları şikayet etmek aklınızdan geçmiştir. Ama tam olarak nasıl ve nereye şikayeti yapacağınızı bilemediğiniz için bundan kısa süre içerisinde vazgeçmiş olabilirsiniz.

Biz sizlere bu yazımızda bankaları nasıl şikayet edeceğinizi ve şikayetinizi nereye yapacağınızı kısaca anlatmaya çalışacağız. İki farklı yol üzerinden bankaları şikayet edebiliriz. Bankanın içinde bulunan şikayet birimine ya da Türkiye Hakem heyetine şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Bankanın içine yapılan şikayet genellik bankanın bir şubesinde hizmet veren perfonelin müşteriye karşı tutumunun olumsuz olması nedeniyle yapılmaktadır. Ayrıca banka içerisinde şikayet de bulunursa yaşadığınız sorunun düzelmesi ve hızlı bir geri dönüş yapılması için hızlı hareket edilmesini sağlayabilirsiniz. Bankacılık Kanununun içinde bulunan Müşteri Hakları bölümünün 76. Maddesi bu konuya özellikle değiniyor. Bankaların müşterilerine verilen her hizmette yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkan sorulara cevap vermekle yükümlü olarak belirtildiğini söyleyebiliriz.

Türkiye Hakem heyetine yapılan şikayetlerin hangi koşullara dayalı olduğuna değinelim. İlk adım olarak bankanıza şikayette bulundunuz ve bu durumun düzeltilmesini istediniz. Bankanızdan ya cevap alamadınız ya da cevap almanıza rağmen yaşanan sorunun çözümüne yönelik hiç adım atılmadığını gördünüz. Bu gibi durumlarda Türkiye Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kuruma yapacağınız başvurunuzun içerisinde bankaya yapmış olduğunu şikayetle ilgili bilgileri de iletebilme şansına sahipsiniz. Bu kurum Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumunun bünyesine 2007 yılından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Bu başvuruyu yaparken dikkat etmeniz gereken durum bankalara yaptığınız başvurudan cevap alamadıktan sonra 30 gün içinde şikayetinizi yapmalısınız. Sorunuzun hızlı bir şekilde çözülmesi ve elinize gerçekten elle tutulur bir cevabın geçmesini istiyorsanız bu kuruma başvurunuzu yapabilirsiniz. Sorunun kısa sürede çözüleceğine şahit olacaksınız.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉