• PAYLAŞ

Virman Nedir ? Nasıl Yapılır ?

  • 27/07/2016 - 01:40
  • 0 Yorum
  • 1149 görüntüleme

Bankacılık sektörünün içerisinde sayısız terim bulunmaktadır. Bu terimlerden bizi ilgilendirenlerin içeriğini az çok biliriz. Bir de bilmediklerimiz vardır. Daha çok bankacılık işinin içinde olan ve onların kullandıkları işlemleri gerçekleştirmek için kullandıkları terimler vardır. Örnek vermemiz gerekirse EFT, Havale, Kredi Kartı, Hisse Senedi ve Faiz Oranı bizlerin bildikleri temel bankacılık terimlerinden sadece bir kaçıdır. Bilmediğimiz terimlerden bir tanesi de Virman’dır. Bunu belki hayatın içerisinde mutlaka duymuş olabilirsiniz ancak ne işe yaradığınız ve hangi işlemi gerçekleştirmek için kullandığını bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Virman’ın ne olduğunu ve Nasıl yapıldığını kısaca anlatmak istiyoruz.

Virman Nedir ?

Virman’ı basitçe anlatmamız gerekirse bankalar arasında para transfer işlemine verilen işleme verilen isimdir. Banka hesaplarınız içinde para transfer yapılmasına virman denilmektedir. Eğer aynı banka içinde para transferini başka birisine yaparsanız buna Havale denilmektedir. Para transferini başka bankada bulunan birisinin üzerine yaparsanız ortaya çıkan işleme EFT denilmektedir. Kendi hesaplarınız arasında para transferi yaparsanız buna da Virman denilmektedir. Örnekle bunu daha açıklayıcı bir şekilde sizlere anlatmamız gerekirse vadesiz hesaptan vadeli hesabınıza internet ya da telefon bankacılığı aracılığı ile de olabilir para transferi gerçekleştirirseniz virman yapmış olursunuz. Bu sizin üzerine onaylı tüm hesaplarınız arasında yapılan işlemlere verilen isimdir. Bu işlem aynı zamanda sermaye piyasaları içinde kullanılmaktadır.

Virman Nasıl Yapılır ?

Virmanın ne olduğunu, para transferinin yapıldığında hangi yolun izlenmesi gerektiğini ve bu şekilde virmanın ortaya çıkacağını kısaca anlatmaya çalıştık. Şimdi sizlere Virmanın nasıl yapılacağını anlatalım. Bu işlemi farklı yollar kullanarak yapabilirsiniz. İster banka şubesine giderek orada size hizmet etmek için bulunan kişiden bunu talep edebilirsiniz. Ya da internet bankacılığını kullanarak hesabınıza giriş yaparak bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz para aktarım işlemini belirli bir saatte yapacaksanız bunu banka şubesinden yapabilirsiniz. Eğer bankanın kapalı olduğu saatlerde yapmanız gereken bir işlemse bunun için İnternet’in yanı sıra ATM’leri de kullanabilirsiniz. ATM ve İnternet bankacılığı sayesinde Virman işlemini istediğiniz saatte gerçekleştirme şansına sahipsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉