• PAYLAŞ

Bankamatikten kartsız para nasıl çekilir?

  • 13/02/2017 - 14:53
  • 0 Yorum
  • 1107 görüntüleme

Bankamatikten kartsız para nasıl çekilir?

Bankalar hayatımızın her anında yanımızda olmaya başladı. İnternet, telefon ve ATM ile istediğimiz her an bankalar ile iletişim halindeyiz. Bu kadar içli dışlı bir ilişkimizin olması bize hayatımızı rahat bir şekilde yönlendirmemiz konusunda yardımcı oluyor. Ancak insanlar unutkan varlıklar. Hayati öneme taşıyan durumlara bu unutkanlıkları nedeniyle düşebiliyorlar. Bankalar da bunun farkında oldukları için bu yönde çalışmalar yapıyor. Bunlardan bir tanesi ATM yani bankamatiklerde yaşanıyor. Acil paraya ihtiyacımız olduğunda uğrak noktamız günümüzde bankalardır. Ancak yanımızda kartımız olmadığı işte tam o noktaya geldiğimiz de aklıma geliyor. Bu da bizi sıkıntıya sokuyor. Çünkü bankadan bulunan paramıza geçe geç saatlerde ulaşabilmemize sağlayan tek yol budur.

Sadece paraya ihtiyacımız olduğunda değil, para yatırma, havale yapma, EFT, borç ödeme, yatırım hesabını yönetme, altın ve döviz alma gibi birçok işlemi ATM’ler üzerinde yapabiliyoruz. Günümüzde hızla gelişen teknolojik sistemler varlıklarını bu noktada karşımıza çıkarıyor. Yukarıda saydığımız tüm işlemleri bankamatikler üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Artık kartımız yanımızda olmasa da bu cihazlar üzerinden işlem yapabilme imkanımız var. Tabi bu saydıklarımızın hepsini şu an için gerçekleştiremiyoruz. Şu an için sadece ihtiyacımız olan paraya kartsız olarak ulaşma imkanımız var. Bunun nasıl yapılacağını ve kartınız olmadan bankamatikten nasıl para çekeceğinizi kısa adımlar ile sizlere paylaşmaya çalışacağız. Bu basit adımlar sayesinde istediğiniz her an bankamatiklerden nakit alabileceksiniz.

Bankamatikten kartsız para çekme işlemi

Bu işlem çok kolaydır. Bu yazıyı okuyanlar arasında mutlaka yapanlar vardır. Bankalar arasında küçük farklılıklar yaşansa da işlem temel de aynıdır. Ve kart ile yapılan işlemlere göre güvenlik önlemleri daha fazladır. Bildiğiniz gibi kart kopyalamak için bankamatikler sıklıkla kullanılıyor. Eğer sizde bu güvenli yöntemi kullanmak isterseniz yazımızın devamını dikkatli bir şekilde okumalısınız.

İlk yapmanız gereken sürekli işlem yaptığınız ve nakit paranızın bulunduğu bankanın uygulamasını cebinize indirmeniz gerekiyor. Bu yöntem sayesinde yukarıda söylediğimiz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca İBAN ve TC kimlik numaranız yardımı ile bankamatikten işlem yapabilirsiniz. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatalım.

Bankamatiğin önüne geliyoruz ve karşımızdaki ekranda çıkan kartsız işlemler butonuna tıklıyoruz. Bankamatik sizden bazı bilgiler isteyecektir. Bunlar bankanın sistemine göre TC numarası, İBAN ve Bankamatik numarası olabilir. İstenilen bilgiyi girdikten sonra telefon numaranızı yazmanız gerekiyor. Bunun devamında karşınıza gelecek olan ekranda kartsız işlem yaparak hesabınızdan ne kadar para talep edeceğinizi yazmanız gerekiyor. İşleme onay verdiğiniz de telefonunuza bir şifre gelecektir. Çok kısa süre kullanılacak olan bu şifreyi yazarak paranın çekilmesine onay verebilirsiniz. Ve paranızı rahatlıkla çekebilirsiniz.

Kartsız işlem yapmanın avantajları nelerdir?

Bu işlemi hafta içi yapılmasına izin veriliyor. Hafta içi 5 gün 24 saat boyunca ister kendi bankanıza ait bankamatikten isterseniz de ortak kullanıma imkan tanıyan bankamatiklerden yapabilirsiniz. Ortak bankamatiklerde kesintiler olacağını unutmayın. Genelde mecbur kalmadıkça kendi bankanızın önüne gitmenizi tavsiye ederiz.

Kartız işlemi yapabilmek için günümüzde yeni yöntemler deneniyor. Bunlardan birisi Karekod uygulamasıdır. Bunun için telefonunuzda bir uygulama bulunmalıdır. ATM ekranında ki karekod’u okutarak gerekli bilgilere erişmeniz sağlanıyor. Bir diğer biyokimliktir. Yani parmak izi sistemidir. Bunu kullanmak için parmak izinizi bankanın hesabına kayıt ettirmeniz gerekiyor. Gelişmekte olan sistemlerden birisidir. Diğer bir sistem ise mobil imzadır. Bunun için daha önceden banka hesabınıza bir mobil imzanın tanıtılması gerekiyor. Ve son olarak cep anahtar uygulamasını kullanabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉