• PAYLAŞ

Başarılı Bir Yatırım İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • 30/03/2017 - 13:15
  • 0 Yorum
  • 777 görüntüleme

Başarılı Bir Yatırım İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yatırım ile ilgili size çok sayıda bilgi içeriği hazırlamaya çalışıyoruz. Çünkü refah bir ekonomik seviyeye ulaşmak istiyorsanız sürekli çalışmanız yeterli olmayacaktır. Çalışarak elde ettiğiniz birikimlerinizi doğru yatırım kanallarına yönlendirerek daha yüksek gelir elde etmeniz gerekiyor. Bu sayede refah seviyeniz otomatik olarak yükselecektir. Tabi bu noktada dikkat etmeniz gereken başarılı bir yatırım yapmak olacaktır. Kulaktan dolma bilgiler ile riski yüksek olan enstrümanları tercih etmek size zarar ettirebiliriz. O nedenle yapmanız gereken işlem başarılı bir yatırım için yapılması gerekenlerin neler olduğunu bilmektir. Şimdi bunları size detaylı bir şekilde açıklamaya çalışalım.

Riski Dikkatli Yönetmek

Yatırımda önemli olan risk seviyesinin doğru yönlendirilmesidir. Yüksek risk eşittir yüksek kar olsa da yanlış bir hamle tüm birikiminizi elinizden uçup gitmesine neden olacaktır. Kontrol edilebilir bir risk ise sizin için mantıklı bir tercih olacaktır. Yatırım için tercih edeceğiniz enstrümanı detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Her noktasını bilmeniz fiyat paritesini etkileyen detayları öğrenmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Temel analizlerden yorumlamaları yapmalı ve o yorumlardan elde edeceğiniz sonuçların ne kadar riskli olduğunu öngörmeniz gerekiyor. Unutmayın her yatırım aracında mutlaka risk vardır. Bazıları yüksek bazıları düşük olsa da vardır. Doğru tercih ile alabileceğiniz riski belirleyerek yatırımınızı doğru şekilde yapabilirsiniz.

Yatırımda Hırstan Kaçının

Yatırım da yapılan en büyük hataların nedeni gereksiz hırs yapmaktır. Amacınız çok para kazanmaktır. Dünya üzerinde yaşayan tüm insanların tek amacı budur. Bunu çok kısa bir zamanda yapmak isterseniz ya banka soymanız gerekiyor ya da milli piyangonun size çıkması gerekiyor. İki durum içinde ihtimaller düşük olduğu için yatırım ile bunu yaparken de hırslanmanın sonuçlarının çok da iç açıcı olmadığını bilmelisiniz. Mutlaka doğru bir strateji belirlemeli ve bir plan hazırlayarak onu izlemeniz gerekmektedir. Stratejinizden sapmadığınız sürece zarar etme ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Aşırı hırsın sonuçları kötü olurken kontrolü hareket etmenin sonuçları mutlu sondur.

Gündemi Yakından Takip Edin

Başarılı bir yatırım yapmak için ülke ve dünya gündemini yakından takip etmelisiniz. Bildiğiniz gibi ülke ekonomimiz dışarı bağımlılığı yüksek olan bir yapıya sahiptir. Sadece ülke içerisinde yaşanan siyasal gelişmeler değil aynı zamanda yakın çevremizde ki jeopolitik olaylarda ekonomimizde dalgalanmalara neden olabiliyor. Örneğin FED’in faiz kararını mutlaka takip etmelisiniz. Çünkü bu açıklama ülkemizde birçok yatırımcının kullandığı döviz yatırımını önemli ölçüde etkilemektedir. Son açıklama da faiz artırımına gitmesi bir anda doların düşmesine neden olmuştur. Bunu önceden fark eden yatırımılar yatırım kaynaklarını başka bir noktaya çevirmişlerdir.

Başarılı Yatırımın Anahtarı Sabır

Sabır tüm hayatında bir insanın elde edebileceği en büyük erdemlerden birisidir. Eğer sabırsız bir karaktere sahipseniz ekonomik yatırımlarınız da bunun mutlaka zararını çekersiniz. O nedenle daha dikkatli davranmalı ve sabırlı hareket etmelisiniz. Dünyada ki tüm profesyonel yatırımcılar sabır göstererek büyük başarıya ulaşmışlardır. Örneğin borsada yapmış olduğunuz bir yatırımda sürekli yaşanan düşüş nedeniyle zararın neresinden dönersem kar mantığı ile hareket ederseniz büyük ihtimal ile zarar edersiniz. Ancak sabırla vadesinin dolmasını beklerseniz zarar durumundan kara geçeceğinize sizde şahit olursunuz.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Her yatırımcı mutlaka hata yapar. Önemli olan hata yapmak değildir, yapılan hatalardan ders almaktır. Bunları tekrarlamak en büyük derslerden birisidir. Her hata sizi daha başarılı bir yatırımcı haline getirecektir. O nedenle hata yapmaktan korkmayın ve rahat hareket edin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉