• PAYLAŞ

Dünyanın En Değerli Para Birimleri Nelerdir?

  • 30/03/2017 - 16:45
  • 0 Yorum
  • 970 görüntüleme

Dünyanın En Değerli Para Birimleri Nelerdir?

Küresel ekonomi içerisinde her ülkenin kendi para birimi vardır. Bu para birimlerinin diğer bir para birimi ile karşılaştırılması sonucunda ortaya çıkar. Bu kur iki para biriminin birbirini etkileme derecesine göre farklılık gösterir. Şu an ülkemizde ki Dolar – TL kuru bunu ifade etmektedir. 1 Amerikan doları şuan 3 TL 60 Kuruş civarında bulunmaktadır. Yani bizim para birimimiz Amerikan parası olan dolara göre daha değersizdir. Dünya üzerinde iki farklı para birimi vardır. Majör ve minör olarak para birimleri ikiye ayrılır. En güçlü paralar majör olarak isimlendirilir. Minörler ise daha bölgeseldir ve diğer para birimlerini etkileme oranları daha düşüktür.

Örneğin Amerika Merkez Bankası FED’in yapmış olduğu faiz indirim ve arttırmaları bir anda bizim para birimimizin dolar karşısında değer kazanmasına yada kaybetmesine neden olabilir. Dünya ekonomilerinde kabul edilen belli para birimleri vardır. Gittiğiniz her noktada bu para birimlerinin o ülke parasına çevirerek kullanma şansına sahip olursunuz. Şimdi dünyanın en değerli para birimlerinin neler olduğunu ve bunlar hakkında ki önemli bilgilerin neler olduğunu sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Sadece seyahatleriniz de değil aynı zaman döviz yatırımınızda bile bu para birimleri ile portföy oluşturabilirsiniz. Bu sayede daha geniş bir yelpaze yaparak yatırımınızda ki risk oranını düşürebilirsiniz.

En Değerli Para Birimleri

Küçük bir ülke olmasına rağmen gelişmiş bir ekonomiye zengin yer altı kaynakları ile ulaşmayı başaran orta doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri bunlardan bazılarıdır. Kuveyt Dinarı, Bahreyn Dinarı ve Umman Riyali ve Ürdün Dinarı en değerli para birimlerinden bazılarıdır. Genelde orta doğu ve asya kıtasında sıklıkla kullanılmakta ve para takası yapılmaktadır. Bu ülkelerin para birimlerinin değerli olmasının ana nedeni gelişmiş sanayilerinden çok yer altından çıkan petrol kaynaklarıdır. Ve bu kaynaklar bulunduğu müddetçe değerlerini koruyacaktır. Ekonomilerinin dışarıdan gelen tepkilere karşı güvenli bir liman olduğunu kabul edebiliriz.

Avrupa kıtasında değeri en yüksek olan para birimleri ise İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı ve Avrupa Birliği topluluğun para birimi olan Euro’dur. İngilizler AB’ye girdiklerinde para birimini bırakmayarak gücünün ne kadar fazla olduğunu bir kez daha ispatlamışlardır. Şu an ayrılık aşamasında olmalarında ellerinde ki en büyük koz para birimlerinin güçlü olmasıdır. EURO’nun ortaya çıkış amacı ise dünyada Amerikan Doları ile eşit güçte bir para biriminin oluşturulmak istenmesidir. Şu an çalkantılı bir süreç yaşasalar da Fransa, Almanya ve İtalya gibi güçlü ekonomilere sahip olan birçok ülke bu para birimini resmi olarak kullanmaya devam etmektedir. İsviçre Frangının değerli olmasının nedeni ise ülkenin vergi konusunda rahat olmasıdır. Bu da birçok zenginin ve şirketin bu ülkede hesap oluşturarak paralarını aktarmalarına neden oluyor.

Cayman Adaları Doları, belki aklınıza gelmeyecek bir para birimidir. Ancak güçlü para birimlerinden birisi de budur. Küçük adalardan oluşan bu ülkenin de vergi cenneti olduğunu söyleyebiliriz. Ülke olarak İsviçre ile aynı mantığı güdüyorlar. Bu da onların para birimlerinin güçlü olmasına yardımcı oluyor.

Avustralya Doları ve Amerikan Doları en güçlü para birimlerinden ikisidir. Adını bir kıtaya veren iki ülke gelişmiş sanayileri ve hizmet anlayışları ile güçlü ekonomilere sahiptir. Amerikan dolarının ne kadar güçlü bir yapıda olduğunu hepimiz biliyoruz. Ülkemizde yatırım konusunda ilk tercih edilen döviz birimlerinin başında gelmektedir. Avustralya doları da dünyada kabul edilen en değerli para birimlerinden birisidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉