• PAYLAŞ

Başarılı Hisse Senedi Yatırımcılarının Bile Yaptığı 4 Hata Nedir?

  • 20/12/2016 - 17:34
  • 0 Yorum
  • 748 görüntüleme

Başarılı Hisse Senedi Yatırımcılarının Bile Yaptığı 4 Hata Nedir?

Televizyon ekranlarında borsa konusunda açıklamalarda bulunan, herkesin merak ettiği sorulara cevap veren ve yıllardır borsa piyasasında deneyim kazanmış yatırımcılar dahi bazı durumlarda hata yapabilir. Bu yayınımızda sizlere hisse senedi yatırımında neredeyse uzmanlaşmış insanların bile yaptıkları 4 önemli hatanın neler olduğunu kısaca anlatmaya çalışacağız. Bu sayede ileride sizde borsa üzerinde yatırım yapmak istediğiniz de aynı hataları yapmaktan uzak durabilirsiniz. Bu hatalar konusunda dikkatli davrandığınızda yatırımlarınızdan daha yüksek gelir elde etme şansınız olacaktır.  Sıra ile bu hataların ne olduğunu ve içerikleri hakkında bilgi vermeye çalışalım.

  1. Bir Şirketi ya da hisseyi çok sevmek

Borsa ya da farklı bir piyasada yapılan en büyük hatta mantık çerçevesinde alınması gereken kararlara duygunuzu katmak olacaktır. Çünkü duygu ile alınan hisse senetlerinin satma zamanı geldiğinde satış da zorluk çıkmaktadır. Bu da yatırımcıların istenilmeyen şekilde sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Örneğin insanlar kullanmaktan zevk aldıkları cep telefonu markasının borsada bulunan hisse senetlerini almak istemesi doğaldır. Kalitesi ve hizmetinden memnun oldukları markanın hisse senetlerini almak doğru bir yatırım olsa bile ona duygusal olarak yaklaşmak ve satmanız gereken noktaya geldiğinizde ondan uzaklaşamamak size zarar ettirecektir. Ya da bir futbol takımının hisse senedini ona sempati duyarak almak size büyük bir zarar ettirecektir.

  1. Kaybeden Hisseleri Israrlar Elde Tutmak İstemek

Hisse senedi yatırımlarında ne kadar tecrübeli olsanız da insanın doğasında olan ve zarar etmeyi sevmeyen yapısı bu durumu ortaya çıkarmaktadır. Her borsa yatırımınızdan kar elde edeceksiniz diye bir şey yoktur. Ön çalışmanızı çok iyi yapmış olsanız dahi analizlerde beklenmeyen durumlar her an yaşanabilir. Örneğin bir maden şirketinin borsada aldığınız hisse senetleri yaşanan bir maden göçüğünün olduğu anda hızlıca düşecektir. Bu noktada uzman olmanıza gerek yok. Ancak doğru anda bunun farkına varamadığınızda zarar etmeniz kaçınılmazdır. Zararın neresinden dönsek kardır mantığı ile hareket edip elinizde ki hisse senetlerini satmalısınız. Bir gün toparlar biraz daha beklemeye karar verirsiniz daha çok zarar etmeniz kaçınılmazdır.

  1. Plansız Hareket Etmek

İnsan hayatının her anında planlı bir şekilde hareket etmek zorundadır. Aksi halde yaşayacakları her şeyde hata yapma ya da bir şeyleri unutma ihtimali çok yüksektir. Bu planlı hareket etme borsa yatırımı içinde geçerlidir. Borsada hareket etmek için öncelikle bir strateji belirlemeniz gerekmektedir. O stratejinizi ilerletebilmek için bir plan belirlemelisiniz. Alacağınız hisse senedini çok iyi takip etmeli, analizlerini çok iyi okumalı ve ne zaman alım yapacağınızı ve ne zaman satmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Ancak bu şekilde borsada hata oranınızı minimize edebilirsiniz. Aksi halde mutlaka gözünüze ufak gelen bir detay yüzünden zarar etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

  1. Portföy’de Çeşitlilik Olması

Sadece borsa yatırımı değil birden fazla yatırım konusunda uzman olmayı başarmış insanların ortak düşüncesi yatırımların çeşitlendirilmesi oluyor. Ancak bu şekilde kazanç ihtimali doğru şekilde yukarı eğimli olacaktır. Bir örnek ile borsada nasıl yatırım yapacağınızı anlatalım. Bir teknoloji şirketine yatırım yapmak tek bir hisseye bağımlı kalmak yanlış bir yatırımdır. Seçtiğiniz hisse senedi için değil tek bir hisse senedine bağlı kaldığınız için yanlıştır. Doğrusu o sektörde bulunan kazanma potansiyeli yüksek olan diğer şirketlere de yatırım yapmalısınız. Bu kazanma ihtimalinizi yükseltecektir. Portföy çeşitlendirmesi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız sitemizi inceleyebilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉