• PAYLAŞ

Başarılı Yatırımının Stratejileri Nelerdir?

  • 30/12/2016 - 19:49
  • 0 Yorum
  • 762 görüntüleme

Başarılı Yatırımının Stratejileri Nelerdir?

Yatırım yapmak zenginlik yolunda yapılan en önemli adımlardan bir tanesidir. Başarılı bir yatırımcı olmanın altın anahtarı doğru bir strateji izlemekten geçiyor. Eğer iyi bir stratejiniz yoksa yatırımlarınızdan gelir elde etmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Altın, döviz ya da gayrimenkul olması fark etmez önemli olan stratejidir. Her yatırım aracının kendine ait bir stratejisi olsa da yatırım oluşturmak için genel kurallarda bulunuyor. Bu yazımızda yatırım da başarılı olabilmek için strateji oluştururken dikkat etmeniz noktalar hakkında bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler size doğrudan iyi bir yatırımcı olmanız konusunda yardımcı olacaktır. Şimdi başarılı yatırımcıların stratejilerinden örnek vererek önemli detayları sizlerle paylaşalım.

Sabır Her Şeyin Anahtarıdır

İyi bir yatırımcı olmanın ilk kuralı sabırlı olmaktadır. Örneğin orta ve uzun vadeli bir yatırım aracına birikiminizi aktaracaksanız buna çok ihtiyacınız olacaktır. Çünkü piyasaların günü gününü tutmamaktadır. Uzun vade için yapmış olduğunuz yatırımınızdan piyasada gelişen ani dalgalanma sonucu çıkmak isterseniz bu sizin zararınıza olacaktır. Ne olursa olsun yatırımınız için oluşturmuş olduğunuz stratejinizden vazgeçmemelisiniz. Onun sonunun gelmesini beklemelisiniz. Tüm analizleri yapılmış ve her detayı planlanarak yapılmış bir yatırımdan zarar etme ihtimaliniz çok düşük olacaktır. İyi bir yatırımcı hiçbir zaman aceleci davranmamalarıdır ve ani kararlardan uzak durmalıdır. Ünlü yatırımcı Warren Buffett’in görüşü bu şekildedir. Ondan daha iyi bileceğinizi düşünmüyoruz.

Duygusallıktan Kaçının

Duygu insan yaşamı içinde çok önemli bir yeri işgal etmektedir. Duygusallıkla verilen bir çok karar insana kısa ya da uzun vadede zarar vermektedir. Özellikle parasal konularda duygusal hareket etmek sizi çok zor durumlara sokacaktır. Özellikle yatırım yapacaksanız duygusallık kıyafetinizi çıkarıp bir kenara asmalısınız. Ve kararınızı ne olursa olsun mantık çerçevesinde vermelisiniz. Sevdiğiniz bir teknoloji şirketinin hisselerini almak istediğiniz de onu duygusal olarak bakmak yerine mantık çerçevesinde incelemeli ve analizini çok iyi yapmalısınız. Eğer size beklediğiniz kazancı sağlamayacağına karar verirseniz ona yatırım yapmaktan vazgeçmelisiniz. Mantıklı hareket ederek yatırım yapan kişiler çok düşük bir ihtimal de sadece zarar etmektedirler.

Stratejinizi Oluşturun

Doğru bir strateji oluşturmak iyi ve kazançlı bir yatırım yapmak için çok önemlidir. Bu yatırım için olmazsa olmaz diyebiliriz. Doğru bir strateji yaparak hareket etmek sizi mutlaka çok önemli bir kazanç kapısı sağlayacaktır. İlk yatırım yapmaya başlayan kişiler başlarda hata yapabilir. Ancak zaman ilerledikçe ve önlerinde ki yatırımlara baktıklarından bu hatalarından ders alarak yatırımlarına yön vermeleri önemlidir. Ancak bu hatalarınızdan çıkardığınız dersleri gelecek yatırımlarınıza uygulayarak başarıyı yakalayabilirsiniz. Günümüzde yatırım hakkında yazılan tüm kitapların altında yapılan hatalar bulunmaktadır. Ünlü yatırımcıların geçmişte yaptıkları hatalardan aldıkları dersleri insanlarla paylaşmak istemeleri sonucunda yatırım kitapları ortaya çıkmıştır. Sizde hatalarınızdan gerçekten iyi ders alırsanız hem iyi bir yatırımcı olabilir hem de kitap yazabilirsiniz.

Sermayenizi doğru yönetin

Yatırımda sermayenin doğru şekilde yönetilmedi çok önemlidir. Dünyanın en ünlü yatırımcılarından birisi olan George Soros bu konuya çok dikkat etmektedir. Yaptığı açıklamalarda başarılı bir yatırımcı olabilmenin yolunun mantıklı kararlar vermekten ve disiplinli olmaktan geçtiği söylüyor. Ve yatırımcılara çok önemli tavsiyelerde bulunuyor. Aşırı hırsa sahip olmak, çok aceleci hareket etmek ve kararlar vermek, sabırsız olmak, başka yatırımcılarının kararlarından etkilenmek ve kararları etkilenerek almanın yapılacak en önemli yanlış olacağını söylüyor. Yatırım yapma işi çok sıkıcı olduğunu ve ciddiyet isteyen bir iş olduğunun altını kalın puntolar ile çiziyor. Sizde ünlü yatırımcının vermiş olduğu tavsiyelerin ışığında işinizi yönetmenizin önemine varabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉