• PAYLAŞ

Basitçe Harcamalar Nasıl Azaltılır?

  • 27/10/2016 - 16:51
  • 0 Yorum
  • 863 görüntüleme

Basitçe Harcamalar Nasıl Azaltılır?

Hayatımızın kazandıklarımızı harcamamızla ilerliyor. Ne kadar çok kazanırsak o kadar çok harcıyoruz. Bazen harcamalarımız kazandıklarımızdan bir adım ileriye gidiyor. Bu durum ise borçlanmamızı ve borç batağında kalmakta sinirlerimizi bozuyor. Onun için harcamalarımıza bir dizgin vurmamız gerekiyor. Amacımız sizlerin harcamalarını azaltmak için gerekli olan yöntemlerin neler olduğunu öğrenmenizi sağlamak olacak. Bu sayede bütçenizi daha iyi bir şekilde yönetebilecek ve gerekirse birikim yapabileceksiniz.

Harcamalarını azaltmak kişisel zevklerinizden vazgeçmek anlamına gelmiyor. İstediğiniz her hangi bir yere gitmeye devam edebilir, istediğinizi yiyebilir ve istediğiniz alışverişleri yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak bunları belirli listelere göre yapmanızın size büyük avantajları olacaktır. İlk olarak yapmanız gereken borçlarınızdan kurtulmak olacaktır. Ne yapıp edin sürekli size borç yaratan sorunları ortadan kaldırın. Kredi kartı, kredi gibi borçlarınızı bitirin. Sıfıra ulaştıktan sonra bütçenizi kontrol etmek daha kolay olacaktır.

harcamalar-nasil-azaltilir

Ardından sıra ile harcamalarınızı dizginleyecek işlere geçebilirsiniz. İlk olarak yani borçlarınızı sıfırladıktan sonra plansız olarak ortaya çıkan harcamalarınızı tespit etmeniz gerekiyor. Bu harcamalar genellikle düşünülmeden yapılan harcamalardır. Örnek vermek gerekiyorsa alışverişe çıktınız. Büyük bir alışveriş merkezine gittiniz temel olan ihtiyaçlarınızın yanında alışveriş merkezinde sizin ihtiyacınız olmasa dahi yaptığı kampanyalardan ya da yeni gelen bir üründen aldınız. Bu plansız harcamalar kategorisine girmektedir. Bunlardan uzak durmanız gerekiyor. Birçok kişinin bütçesi bu harcamaları sınırlayamamasından dolayı bozulmaktadır. Onun için dikkatli bir şekilde hareket etmeniz çok önemlidir.

Bu harcamaların önüne geçmek içinse yapmanız gereken alışveriş listeleri oluşturmanız olacaktır. Bunun için haftalık, aylık olarak çıkacağınız alışverişlerde kendinizi kontrol etmek için bu listelerden yararlanabilirsiniz. Listenin dışına çıkmadıkça plansız bir harcama yapmamış olursunuz. Bu size tasarruf yapma şansını tanıyacaktır. Harcamalarını kontrol etmek için bu listeler çok önemlidir. Ülkemizde yaşayan insanların geneli belirli bir aylık gelirle yaşamlarını sürdürmek zorundalardır. Onun için listelerini bilinçli bir şekilde yapmanız da önemli bir konu haline geliyor. Listenizi ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize göre ikiye ayırarak yapmanız önemlidir. İsteklerin acelesi yoktur ancak ihtiyaçlar karşılanmalıdır. Belirli bir harcama düzeni oluşturmak istiyorsanız önceliğinizi ihtiyaçlarınızı karşılamaya odaklamalısınız. Para biriktirmek için nelerden tasarruf edebilirsiniz sorusuna cevap vermiş olacaksınız.

Harcamalarınızı bir yere düzenli olarak yazmalısınız. Eğer unutuyorsanız ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız yapmanız gereken harcama izleme uygulamaları kullanmak olacaktır. Akıllı telefonu olmayan yok. Bu telefonlar için oluşturulan çok sayıda harcama izleme programı var. Bunların arasından birisini tercih ederek kullanmaya çalışın. Başlarda zorlanabilirsiniz. Ancak zamanla bu uygulama sayesinde boşa yaptığınız harcamaların farkına varabileceksiniz. Ve bunun ardından bilgisayarınıza para biriktirme programı eklemelisiniz. Size sunulan programa sadık kalmak için hesaplı hareket etmeniz çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

harcamalar-nasil-azaltilir-2

Ekonomik sistem içerisinde şirketler genellikle insanları etkileyerek onlara ihtiyaçları olmayan herhangi bir şeyi bile satmak istemektedir. Bunun için çok sayıda kampanya düzenlemekte ve indirim fırsatları adı altında ürünlerine etiket koymaktadır. İnsan psikolojisi avantaj kabul ettiği herhangi bir noktayı almak ister. Örneğin ihtiyacı olmayan bir teknolojik cihazın üzerinde kampanya da olduğu yazısı olduğunu fark eden birisi ona ihtiyaç duymasa bile almak için elinden geleni yapar. Bu durumlardan insanlar genellikle kredi kartlarının sağladığı taksit avantajlarından yararlanırlar. Kendinizi dışarı çıkmadan sıkıca tembihlemeniz gerekiyor hatta gerekirse nakit ile alışveriş yapmaya gitmeye çalışmalısınız. Çünkü nakit belirli bir limitin üstünde taşınmayacağı için gereksiz harcamaların önüne geçmenize yardım eder. Para harcamayan insan birikim de yapar tasarruf da yapar bunu unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉