• PAYLAŞ

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir ?

  • 27/10/2016 - 14:13
  • 0 Yorum
  • 936 görüntüleme

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir ?

Vücudunuzdaki en büyük organlardan bir tanesi olan karaciğerin, besinler sayesinde alınan vitamin ve minerallerin emilmesi, vücutta bulunan zararlı maddelerin temizlenmesi gibi son derece hayati olan görevleri bulunmaktadır. Karaciğerinizin sağlığı için atılması gereken ilk adım, tüketilecek olan gıdaların dikkatle seçileceği dengeli bir beslenme programı olmalıdır. Doğru alınan gıdalar antioksidan etkileri sayesinde karaciğeri korur ve temizler. Karaciğer sağlığınızı korumak için günlük yaşantınızda yemeniz gereken gıdaları ve etkilerini sizler için derledik, bu gıdalar sıralayacak olursak:

Sarımsak

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-1

Sarımsak oldukça keskin kokuludur. Küçücük miktarda olan bir sarımsak bile karaciğer enzimlerinin uyarılmasını sağlar ve bununla beraber toksinlerin vücuttan dışarıya atılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan alisin  ve selenyum maddeleri karaciğerin temizlenmesine oldukça yardım eder.

Greyfurt

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-2

Greyfurt içeriğinde bulunan yüksek miktarda C vitamini ve bunun yanı sıra antioksidantlar karaciğerin doğal yollardan hızlı bir şekilde zararlı olan maddelerin vücuttan atılmasına sağlar.

Elma

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-3

Elmanın içerisinde bulunan yüksek miktarda pektin maddesi, sindirim aşamasında vücudunuzu toksinlerden arındırılması ve temizlenmeye karaciğerin işini son derece kolaylaştırmaya yarar.

Limon

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-4

Bir bardak klorsuz su içine sıkılmış olan limon suyu, karaciğerde bulunan  toksinlerin atılmasına yardımcı solan safranın uyarılmasını sağlar.

Havuç

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-5

İçeriğinde bulunan beta karoten ve flavonoidler karaciğerin daha iyi çalışmasını ve bunun yanı sıra sağlıklı olmasını destekler.

Yeşil Yapraklı Sebzelerkaracigeri-temizleyen-besinler-nelerdir

Karaciğerinize ve aynı zamanda vücudunuza genel bir detoks yapmanız için yardımcılar arıyorsanız, yeşil yapraklı sebzeleri tercih ederek yemek yapmanız en iyi seçiminiz olur. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan yüksek miktardaki klorofiller maddesi kendi üzerinde bulunan toksinlerin de emebilir ve vücutta bulunan kimyasallar, ağır metal, pestisitleri nötralize ederek karaciğerin ciddi oranlarda rahatlamasına ve aynı zaman da dinlenmesine destek olur. Roka, ıspanak, karahindiba en iyi seçenekler arasındadır.

Avakado

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-7

Avakodo, karaciğerin vücutta bulunan toksinleri temizlenmesi için gerekli olan glutation üretimine oldukça yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda  düzenli olarak avakado tüketen bireylerin çok daha sağlıklı bir karaciğere sahip olduklarını kanıtlamıştır.

Tam Tahıllar

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-8

Tam tahıllarda bulunan yüksek B vitaminleri karaciğer sağlığı ve aynı zaman da fonksiyonları için yararlıdır. Beyaz un kullanmak yerine mümkün olduğunca tam tahıllı besinler almaya özen göstermelisiniz.

Zerdeçal

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-9

Zerdeçal genel olarak Hint yemeklerinde sıkça kullanılan, yemeğe sarı rengini vermesini sağlayan bir baharattır. Vücuttaki Enzimlerin karsinojenleri detoksiye etmesine ve bunun yanı sıra serbest radikallerin karaciğere zarar vermesini engelleyen son derece güçlü bir özelliği bulunmaktadır.

Ceviz

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-10

İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki glutation, arjinin ve n-3 yağ asitleri karaciğerinizin temizlenmesine oldukça yardımcıdır. Bu özelliklerden en iyi şekilde yararlanmak için yutmadan önce iyice çiğnenmeye özen gösterilmelidir.

Enginar

karacigeri-temizleyen-besinler-nelerdir-11

Enginarın yaprakları kanda bulunan kolesterol düzeyini belirleyen ana enzimin üretimini baskılamaktadır. Kanda bulunan kolesterol normal düzeylere geldiği zamanlarda kolesterolü süzmekle görevli olan karaciğerin yükünü oldukça hafifletir.

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉