• PAYLAŞ

Batik Boyama Nevresim Takımı Nasıl Yapılır ?

  • 28/01/2017 - 23:43
  • 0 Yorum
  • 1049 görüntüleme

Batik Boyama Nevresim Takımı Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğümüz güzel bir kendin yap projesi sunacağız. Bembeyaz olan bir nevresim takımını istediğimiz renklerde batik boyamayı nasıl yapabileceğinizi detayları ile sizlere aktaracağız. Batik boya uygulamasını tam olarak öğrenmenizden sonra birçok ürüne kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Bebeklerinizin zıbınlarına,  pantolonlara, tişörtlerine, ayakkabılara, çantalara, kumaşlara uygulayabilirsiniz. Bu aşamada ise kumaşa uygulayarak oldukça güzel nevresim takımını istediğiniz renklere nasıl dönüştürebileceğinizin örneğiniz sizlere aktaracağız.

Batik Boyama Uygulamasıyla Nevresim Takımı Nasıl Yapılır ?

Eski olan bir nevresim takımını da batik boyama için kullanmanızda sakınca yok hatta eski olan nevresim takımlarınızı bu uygulama ile yeni gibi yapabilirsiniz. Bu uygulamamızda biz mavi boya kullanarak eski nevresim takımını yeni bir görünüme kavuşturacağız, fakat siz istediğiniz bir renk kullanabilirsiniz. Batik uygulamanın her aşamasını sizlerle paylaşacağız, bu uygulamayı isteğiniz doğrultusunda bir çok alanda kullanabilirsiniz.

Batik Boyama İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir ?

-1 Adet eldiven

-1 Adet indigo kumaş boyama kiti

-1 Adet plastik kova

-Karıştırmak için 1 adet sopa

-1 Adet küçük kap

-1 Kutu paket lastiği

-1 Rulo iplik

-1 Nevresim takımı

-1 Önlük

Öncelik olarak üzerinde yazan talimatları takip ederek batik boyama malzemelerini hazırlıyorsunuz.

Daha sonarasın da batik boyama uygulaması yapacağınız kumaşı soğuk su ile ıslatmalısınız, ardından fazla suyunu sıkıp düz bir zemine yayın.

Bu aşamada yastık kılıfını orta merkezden tutarak görselde olduğu gibi çevirin.

Görselde olduğu gibi kılıfın etrafını lastik bant yardımı ile tutturuyoruz. Diğer yastık kılıfı için de aynı uygulamayı yaparak hazırlıyorsunuz.

Şimdi görselde gibi takımın diğer parçaları içinde aynı işlemleri tekrar uygulayarak hazır ediyorsunuz. Nevresimin diğer parçalarının etrafını ip ile bağlamalısınız.

Uygulamaya başlarken hazırladığınız boyanın içine lastik ve ip yardımı ile sardığınız nevresim takımının tamamını koyuyorsunuz ve ardından 20 ila 30 dakika bekletmelisiniz. Zaman dolduktan sonra nevresimleri çıkartıp kurumasını bekleyin.

Kuruma işlemi tamamlanmasından sonra takımı durulamalısınız. Daha sonrasında lastik bantları ve ipi çıkarın. Ilık bir suda yumuşak bir deterjanla yıkayıp mutlaka gölgede kurutun. Son uygulayacağınız işlem olarak ütülemelisiniz  ve oluşan desenin yeni takımımızın üzerinde keyfini çıkartın.

Hazırladığınız nevresim takımını farklı renklerde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Başlangıç sırasında nevresimi ortasında tutarak sarmanız yerine farklı sarma yada katlama teknikleri kullanarak değişik desenler elde edebilirsiniz. Uygulama metodu aynı aldıktan sonra hazırlayacağınız desenler tamamen sizin seçiminize dayalı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 2]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉