• PAYLAŞ

Gereksiz Yapılan Harcanan 10 Şey Nedir?

 • 29/01/2017 - 01:03
 • 0 Yorum
 • 793 görüntüleme

Gereksiz Yapılan Harcanan 10 Şey Nedir?

Tasarruf etmek günümüzde herkesin yapmak istediği ancak birçok kişinin yapamadığı bir uygulamadır. Bunu yaparak birikiminizi arttırmaya çalışırsınız. Ancak bu çok da kolay olmayan bir iş değildir. Bunun nedeni ise gereksiz yapılan harcamalardır. Harcamalarınızın önüne geçmeyi başarırsanız daha çok birikim yapabilme şansınız artacaktır. Bu yayınımızda sizlere gereksiz olarak yapılan harcamaların neler olduğunu anlatmaya çalışacağız. Bazılarının farkındasınızdır ancak bazılarını duymadığınıza eminiz. Şimdi onların neler olduğunu ve nasıl önlem alacağınıza değinelim.

 1. ATM ücretlerine dikkat etmemek

ATM cihazları hayatımızı kolaylaştırmak için üretilmiştir. Bunları kullanırken yapılan küçük kesintilere genellikle dikkat etmezler. Her ATM işleminde farkında olmadan 5 TL ücret kesintisi yapılır. Tabi çekilen miktar yükseldikçe bu kesinti de yükselir. Bundan kurtulmak için dışarı çıkarken fazla paraya ihtiyacınız olduğunu düşünerek yanınıza gereken miktarı alabilirsiniz.

 1. Geciken ödemeler

Geciken birçok fatura ödemesi gereksiz şekilde zamanında ödemesi yapılmayarak faiz yenilmesidir. Kredi kartı ödemelerinde, kredi ödemelerinde ve diğer faturalarınızın ödemelerinde yapılan gecikmelerden uzak durmanız faydalı olacaktır. O nedenle tüm faturalarınızın ödeme günlerini bir yere not edin ve mümkünse birkaç gün önceden yapmaya çalışın.

 1. Kullanılmayan abonelikler

Bir anlık ilgimiz ile birlikte bazı dergilere ve televizyon kanallarına abonelik yaptırırız. Tabi bu anlık hevesimiz bir süre sonra geçer. Bu da o abonelikleri bir anda gereksiz harcamalar arasına girmesine neden olur. Eğer bir aboneliğinizin gereksiz olduğunu düşünüyorsanız iptalini hızlı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

 1. Dışarıda yenen yemekler

Arkadaşlarımızla bazen buluşup, dışarıda yemek yeriz. Ya da evde yemek yapmaktan üşenerek dışarı da yemek yeriz. Arada bir yemek sorun değil ancak düzenli olarak dışarıda yemek yerseniz bütçenizi gereksiz bir yük eklemiş olursunuz. Sadece bütçenizi değil sağlığınızın bozulmasına da neden olur.

 1. Dışarıdan su almak

Musluk sularını içmekte zorluk yaşadığınızı biliyoruz. Ancak düzenli olarak su almak size çok büyük bir külfet oluşturacaktır. Bunun yerine evinize toplu su alabilirsiniz. Küçük şişelerden alınan sulayın maliyeti bütçenize farkında olmadan külfet oluşturacaktır.

 1. Ücretli TV programlı

Sevdiğiniz bir programı ya da dizinin yeni bölümünü kaçırdınız. Bunu tekrar izlemek tv platformlarına yılda milyonlarca lira harcanıyor. Bunların bazıları gereksiz diyebiliriz. Çünkü günümüzde tv izleme oranı giderek düşüyor. Cebinizi fazla yormayan ücretler sunan platformlara da yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

 1. Akıllı telefon veri ücretleri

Akıllı telefonlar hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu konuda hepimiz hem fikiriz. Ama internet olmadan bir telefonun hiçbir özelliği kalmıyor. Buda yüksek miktarlarda sunulan veril ücretleri çıkarıyor. Ya akıllı telefonunuzu veri miktarını doğru ayarlayacaksınız. Ya da kendinize uygun paketi seçerken dikkatli hareket edeceksiniz. Örneğin verinizi boş yere harcamak istemiyorsanız telefonunuzdan kesinlikle yüksek kaliteli videolar izlemeyin.

 1. Gereksiz market alışverişleri

Büyük alışveriş merkezlerine ihtiyaçlarımızı karşılamak için gittiğimizde büyük ihtimal ile gereksiz birçok şey alıyoruz. Bunun önüne geçmek için markete gitmeden bir liste yapmalısınız. Ve kesinlikle bu listenin dışında olanları kampanya da olsa bile almamalısınız.

 1. Mark ürün tercihi

Günümüzde marka merakı giderek artıyor. Markalar gerçekten kaliteli oluyor. Ancak onların muadili ürünlerin de artık onlar kadar kaliteli ürünler çıkardığını söyleyebiliriz. Bir salçayı 5 TL’ye alabilirken. Neden 20 TL veresiniz ki.

 1. Dürtüsel yapılan alışverişler

İhtiyacımız olmasa da tam kasanın yanına koyulan sakızlar ve küçük çikolatalardan mutlaka almak isteriz. Bu alışverişler dürtü ile yapılır ve gereksizdir. Bunlardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉