• PAYLAŞ

Beatbox Nasıl yapılır?

  • 07/08/2016 - 16:45
  • 0 Yorum
  • 1080 görüntüleme

Dünyanın birçok yerinde çok farklı tarzlarda yapılan müzikler bulunmaktadır. Bu müziklerin ortak özelliği müziğin yapılış esnasında hepsinde ağızın kullanılması gerektiğidir. Herhangi bir enstrümanın yanında kullanabileceği gibi sadece ağız ile çıkarılacak sesler ile de müzik yapılabilir. Bu şekilde yapılan müziğe beatbox denilmektedir. Günümüzde bu konu ile uğraşan çok sayıda insan vardır. Genellikle hobi amacıyla yapılmaya başlansa da kişinin kendini geliştirmesi ile birlikte ortaya harika sesler ve şovlar çıkabiliyor. Bu şekilde müzik yapılırken hiçbir müzik aleti kullanılmamaktadır. Yabancı kökenli bir kelime olan beatbox’ın Türkçe anlamı ise müzik kutusu olduğunu söyleyebiliriz.

beatbox-nedir-nasil-yapilir

Bu açıklama ile beatbox yapan kişiye beatboxer olarak hitap edilmektedir. Ancak bizim dilimizde normal isim takısı alacağı ile beatboxçı olarak isimlendirilmektedir. Bu işi yapmak isteyen kişi nefesini doğru şekilde kullanması gerekiyor. Sadece normal nefes alış verişi değil aynı zamanda diyaframdan sesleri bilinçli ve etkili bir şekilde kullanarak dışarı çıkarılmalıdır. Eğer sizde beatbox yapmak istiyorsanız nefesinizi çok dikkatli bir şekilde herhangi bir kesintiye uğramayacak şekilde kullanmanız gerekmektedir. Eğer bu şekilde kontrol bir şekilde çalışılmaya başlanırsa kısa süre içerisinde istenilen ses tonlarının rahat bir şekilde çıkarabileceği söyleniyor. Bu işe başlayanlara en çok tavsiye edilen tiz ve bas seslerin çıkarılmasın öncelik verilmesi gerektiğidir.

Gerekli seviyeye ulaşan kişilerin çıkardıkları sesler müzik aletleri ile çıkarabileceğiniz ses den ayırt etmenin imkansız olacağı vurgusunu yapılıyor. Bu da ortaya diğer sanatçılardan herhangi bir farkı olmadığını ve beatbox’ın bir sanat olarak sayılması gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer gerçekten bu işle uğraşmak istiyorsanız ve gerektiği profesyonelliğe ulaşabilirseniz emeğinizin karşılığını kısa sürede alacaksınız. Çünkü bu ilginç olarak kabul edilen müzik tarzı ile ilgilenen çok az sayıda insan olduğu için insanların daha çok dikkatini çekmekte ve programlara davet edilmektedir. Bir eğlence mekanına ya da televizyon programına çıkma olasılığınızın oranı gerçekten yüksektir. Bu sanatı icra etmek istiyorsanız diyaframınızı kontrol etmekte usta olmanız gerekiyor. Rap ile karşılaştırabilirsiniz. Çünkü rap yapılırken de yüksek miktarda nefes kontrolü gerektiren bir müzik dalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉