• PAYLAŞ

Bebeklerde Diş Gelişiminde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

  • 22/11/2016 - 19:36
  • 0 Yorum
  • 687 görüntüleme

Bebeklerde Diş Gelişiminde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Yetişkin bireylerde  gözlemlenen ağız ve diş sağlığı problemlerinin büyük bir bölümü çocukluk ve ergenlik çağlarında yeteri kadar özen gösterilmemiş olan diş bakımı ve beslenmeden kaynaklanıyor. Bireylerin ağız ve diş gelişimlerinin tam olarak sağlıklı olabilmesi için bebeklikten başlayarak anne babaların konuyla ilgili bilinçli olarak hareket etmeleri gereklidir. Küçük yaşlar ile beraber kazandırılan diş bakımı ile beraber beslenme alışkanlıkları, ileriki yaşlara gelindiğinde sağlıklı olacak dişlerin temelini oluşturur.

bebeklerde-dis-gelisiminde-nelere-dikkat-edilmelidir
Diş Çürüklerini Hangi Besinler Engeller ?

Diş çürükleri konusu olduğu zaman oluşumunu engelleyen yiyecekler dendiğin de akla gelecek olan madde, kalsiyum. Dişlerde çürümeye sebep olan aşınma sürecinde dişlere büyük katkı sağlayan kalsiyum, bebeğin daha güçlü dişlere sahip olabilmesi için son derece büyük önem taşır. İlk 6 ay mutlak olarak verilmesi gereken anne sütünün dışında sütün, yoğurdun ve aynı zaman da ayranın birer kalsiyum deposu olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Yoğurdu ve sütü bal, şeker gibi dişlere yapışabilecek ve çürük oluşumuna neden olabilecek besinlerle birlikte alınmasından hemen sonra bebeğin dişlerinin doğrudan fırçalanması gereklidir.

Ağız içerisinde bulunan asit dengesi korunduğu zaman ağızda bakteri üremesine uygun elverişli ortam sağlanmamış olur. Bu sebeple ağız içi asit dengesini koruması diş sağlığı açısından kritik önem arz etmektedir. Ağız içerisinde asit ortamı dengelenmesi ve çürük oluşumuna engel olmaya yardımcı olacak olan ve içeriğindeki kalsiyumdan nedeni ile önem taşıyan bir diğer besin kaynağı, peynirdir. Çürük yapıcı özellik barındıran besinlerin tüketimin hemen sonrasında ağız içerisine atılacak olan ufak bir parça peynir dişlerin sağlığı açısından büyük önem taşımakta ve çürüğe sebep olan asidik ortamın dengesini sağlayarak çürük oluşumunun önüne geçer.

bebeklerde-dis-gelisiminde-nelere-dikkat-edilmelidir-1

Elma, armut, havuç, salatalık gibi sert yapıda olan çiğ meyve ve sebzeler içerdikleri yüksek oranda su ve aynı zaman da içerdikleri su tükürük bezlerini uyarması ile vücutta daha fazla tükürük salınımı sağlar. Tükürük akışının artmasına dayalı olarak, ağız içerisinde birikmiş olan yiyecek artıklarının uzaklaşması sağlanır. Aynı zamanda sert yapıda olmaları nedeniyle, dişlerin mekanik olarak temizlenmesine oldukça yardımcı olurlar. Çiğneme refleksi henüz tam olarak gelişmemiş küçük bebeklerin meyve ve sebze alımlarını kolaylaştırmak adına, ufak parçalara ayırarak bir kap  yoğurt yardımı ile tüketmelerini sağlamak son derece yardımcı olacaktır. Diğer meyvelere kıyasla daha yüksek oranda C vitamini bulunduran kivi ise diş eti sağlığının korunması adına büyük önem taşımaktadır.

bebeklerde-dis-gelisiminde-nelere-dikkat-edilmelidir-2

Dişlere faydalı olduğu kanıtlanmış olan  bir diğer besin ise balıktır. Balığın içeriğinde bulunan fosfor, diş ve kemik dokusunun en önemli yapısını oluşturmakta ve diş sağlığının korunmasında da büyük önem taşır. Fakat 1 yaşından öncesinde karides, midye, ıstakoz gibi kabuklu olan besinler ölümcül alerjik reaksiyonlara neden olduğundan hekim onayı olmadan bu besinleri kesinlikle yedirmemelisiniz. Bunun dışında kalkan gibi dip balıkları  içerdikleri ağır metaller nedeniyle küçük çocuklar için yedirilmemesi gereken balıklar arasındadır. Bu detaylara ek olarak büyük balıklarda ağır metaller içerdiğinden dolayı küçük ve taze olan balıklara yönelmek en iyisi olacaktır.

 

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉