• PAYLAŞ

Belarus Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 08/07/2017 - 13:02
  • 0 Yorum
  • 1389 görüntüleme

Belarus yani diğer adıyla Beyaz Rusya, Türkiye ile anlaşmalı olarak vize şartını kaldırmış olan ülkelerden biridir. Bu vizenin kaldırılması ile birlikte seyahat amacıyla iki ülke arasında oldukça fazla etkileşim olmuştur ve bazı bireyler Belarus vatandaşlığı alma yoluna girmişlerdir. Diğer ülkelerde olduğu gibi bu ülkenin vatandaşlığını almak için de evlilik ya da kan bağı gibi ilişkiler gerekmektedir. Ancak farklı sebepler ile de vatandaşlık alınabilmektedir. Bu yazımızda Belarus vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun üstünde duracağız.

Belarus Vatandaşı Olma Şartları

Diğer ülkelerde bazı sebepler dolayısıyla vatandaşlık alımı daha da kolaylaşabilmektedir. Ancak Belarus vatandaşlığı için başvurduğunuzda, gerekli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle başvuru formunuzun bilgi bakımından eksiksiz doldurulmuş olması gerekmektedir. Eksiksiz doldurulmayan başvuru formları ret cevabı almaya neden olabilir. Aranan diğer şart ise vatandaşı olduğunuz ülkede ve Belarus’ta herhangi bir suçunuz olmaması. Kendi ülkesinde hapis cezası almış birinin vatandaşlık alması imkânsıza yakındır. Belarus bu konuda oldukça katı kurallara sahiptir. Eğer başvurunuz onaylanırsa, sizi mülakata çağıracaklar. Bu mülakatta Belarus kültürü ve diline dair sorular yöneltilecek. Özellikle dil konusunda sınıfta kalırsanız, vatandaşlık isteğinize elveda diyebilirsiniz.

Belarus Vatandaşlığı Almada Yardımcı Durumlar

Bazı durumlarda, vatandaşlık almanız daha da kolaylaşabilmektedir. Evlilik gibi ilişkiler tüm ülkelerde vatandaşlık alımı için kolaylaştırıcıdır. İşte Belarus vatandaşı olurken, işleri kolaylaştıracak durumlar!

– Evlilik Yolu ile Vatandaşlık

Çiftlerden birinin Beyaz Rusya vatandaşı olmasına bağlı olarak evlilik sonucu vatandaşlık alma durumu; vatandaşlık alabilmenin en kesin yöntemlerinden biridir. Evlilik sonrası vatandaşlık başvurusu yapılabilir ve belirli bir kontrol sürecinden sonra, vatandaşlık isteğiniz kabul edilecektir. Ancak vatandaş olmak isteyen kişinin daha öncesinde oturma ya da çalışma izninin bulunması gerekmektedir. Ayrıca yapacağınız evliliğin Belarus sınırları içerisinde yapılmış olması gerekmektedir. Kendi ülkenizde yaptığınız evlilikler, Beyaz Rusya vatandaşlığı almada etkisiz elemandır.

İkamet ile Vatandaşlık Alma

Eğer Belarus sınırları içerisinde kesintisiz bir şekilde 7 senelik bir yaşam geçirirseniz, vatandaşlık başvurunuz olumlu olacaktır. Bu 7 yıllık sürecin resmi olması önemlidir. Oturma ve çalışma izni sayesinde 7 yıllık sürecin bitirilmesi sonucunda yapılan vatandaşlık başvuruları, kısa bir sürede onaylanacaktır. Resmi olmadan 7 yıllık bir süreç geçirmeniz ve vatandaşlık başvurusu yapmanız durumunda, sınır dışı bile edilebilirsiniz.

– Yatırım ile Vatandaşlık Alımı

Belarus, ülkesine yatırımda bulunan ve katkı sağlayan kişilere vatandaşlık veren ülkeler arasında yer almaktadır. Normalde vatandaşlık isteyenlere uygulanan prosedürler oldukça ağır olsa da, yatırım nedeniyle ülke vatandaşı olmak isteyen bireyler oldukça kolay bir şekilde vatandaşlığa kabul edilmektedirler. Yatırım yapmış sayılabilmeniz içinse en az 230 bin dolarlık yatırım yapmanız gerekmektedir. Ülke içerisinde bar, kafe, restoran, casino gibi mekanlar da açablirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 2]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉