• PAYLAŞ

Bilgisayara Güvenlik Kalkanı Oluşturmak Nasıl Yapılır?

  • 05/06/2017 - 15:10
  • 0 Yorum
  • 679 görüntüleme

Birkaç adım ile birlikte bilgisayarınıza geçilmez bir kale oluşturarak hackerlere meydan okuyabilirsiniz. Güvenlik duvarını nasıl etkinleştirilebileceğini internete çıkmadan evvel bir anti virüs yazılım yüklenmesinin gerektiğini ve otomatik olan Windows güncelleştirilmesinin açılmasının gerektiğini hemen hemen herkes büyük ölçüde bilmektedir. Ancak bilgisayarın ve ağının daha güvenli olmasını sağlamak için başka neler yapılabilir. Daha güvenli bir bilgisayara kavuşabilmek için uygulanabilecek bazı öneriler yer almaktadır.

Parola eklemek

Bilgisayarın birden fazla kişi tarafından kullanılma durumu olduğunda ve ya ev ve ofis dışında kullanılan bir diz üstü bilgisayar var ise uygulanabilecek en basit ve etkili koruma bilgisayara bir parola koymak olacaktır. Bilgisayara parola koyulmaz ise yatıyor iken evin kapısının açık bırakılmasına benzetilir. Siz uyuduğunuz sırada bilgisayarınız açık iken Windows hırsızı bütün verilerinizi ele geçirebilerek erişim sağlayabilmektedir. Bilgisayarda parola oluşturmak için denetim masasına girerek kullanıcı hesapları açılır. Daha sonra yönetici hesabı seçilerek parola oluştur bağlantısına tıklanır. Parola girildikten sonra birde ipucu oluşturulur fakat kesinlikle parola ipucu içine yazılmamalıdır. Sebebi ise bu ipucu herkes tarafından görülebilir.

Varsayılanları kullanmamak

Neredeyse bütün kablosuz modemler aygıt ayarlarını değiştirebilmek adına bir yönetici parolası istemektedir. Fakat bu aygıtların varsayılan parolaları çok zayıf olmaktadır. Nedeni ise varsayılan parolalar ürünlerin kullanım kılavuzlarında ve internet üzerinde rahat bir biçimde bulunabilir. Bu sebepten ötürü modemi kurduktan sonra varsayılan parolanın değiştirilmesi önerilir. Fakat bu parola her gün kullanım gerektirmediği için kolay unutulmayan bir parola seçilmelidir.

Konuk hesabını kapatmak

Bazı kişiler bilgisayarlarını geçici olarak kullanması gereken kişiler adına Windows un guest yani konuk hesabı açmayı tercih etmektedirler. Fakat bu hesap etkinleştirildiğinde varsayılan olarak parola atanmaz. Bu sebepten dolayı Guest hesabı açılması düşünülmekte ise muhakkak bir parola oluşturulmalıdır. Zira Guest hesabı ile bilgisayara erişen biri bazı verileri de ulaşabilir. Guest hesabı kullanılmıyor ise Denetim Masasından tamamen devre dışı bırakılmalıdır.

Açık portların kapatılması

Güvenlik duvarındaki açık olarak bırakılan portlar, anti virüs yazılımlarının tespit edilemeyeceği için bazı saldırılara maruz kalmasına neden olabilmektedir. Windows Vista’da açık portları kapatmak için

 

Denetim masasından Windows güvenlik duvarına girilerek ayarları değiştir bağlantısı tıklandıktan sonra özel durumlar sekmesine geçilir ve artık kullanılmayan servis işaretleri kaldırılır. Bu servis bu saatten sonra artık hiç kullanılmayacağından emin olunduktan itibaren ise sil düğmesine tıklayarak tamamen kaldırılabilir. Windows 7 de ise daha gelişmiş bir biçimde güvenlik duvarı bulunmaktadır. Artık kullanılmayan servislerin gelen kurallarından da kapatılabilmektedir. Windows 7 de güvenlik ekstra bir yazılıma gerek bırakmayacak kadar yeterlidir.

Parolayı zorunlu yapmak

Bilgisayarın birden fazla kişi kullanılması halinde Windows’taki kullanıcıların parola oluşturulmasını kolay bir biçimde zorunlu hale getirebilmektesiniz. Başlat menüsünden bilgisayara sağa tıklayarak ve yönete tıklayın. Açılan ekranda yerel kullanıcılar ve gruplar açılarak kullanıcılar seçilir. Değiştirmek istenilen hesaba sağ tıklanarak özelliklere girilir. Parola her zaman geçerli olsun seçeneğinin işareti kaldırılarak kullanıcı bir sonraki oturumda parola değiştirmeli işaretlenir. Artık Windows’a bir sonraki girişte parolasının değiştirilmesi gerekli olacaktır.

Otomatik tamamlamanın durdurulması

Bilgisayarın birden fazla kişi tarafından kullanılması durumunda her bir kullanıcı için ayrı bir kullanıcı hesabı oluşturulmadıysa web tarayıcısında girilen form ve parola verilerini kaydetmek pekiyi bir fikir olmayabilir. Tarayıcının her bir web sitesine girildiğinde parola otomatik olarak dolduruluyor ise bilgisayarı kullanan herkes hesaba erişim sağlayabilir.

İnternet Explorer’da araçlar menüsüne tıkladıktan sonra seçenekler kısmına girilir. İçerik sekmesinde yer alan otomatik tamamlama ayarlarına tıklanır. Burada otomatik tamamlanın kullanılacağı durumlar seçilebilir. Örnek olarak formları ve parolaları otomatik tamamlamayı seçmek mümkün olmaktadır. Genel sekmesine geri dönüldükten itibaren sil düğmesine tıklayarak mevcut veriler de temizlenebilir.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉