• PAYLAŞ

Bilgisayarda Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir?

  • 23/08/2016 - 11:00
  • 0 Yorum
  • 1146 görüntüleme

Kullandığınız bilgisayarınızın masa üstünde bulunan simgeler çok küçük ve görmekte zorluk mu çekiyor olabilirsiniz. Word belgesi üzerimdeki yazılar olması gerektiğinden çok daha büyük ve belgenin neredeyse yarısı sayfaya sığmıyor olabilir. Ekran çözünürlüğünün doğru olarak ayarlanması bilgisayarınızda görüntülenen bütün ögelerin boyutunu değiştirir. Ekran çözünürlüğü detaylarını bilgisayarınızın Ayarlar sekmesinden yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için sizlere vereceğimiz yönergeleri takip etmeniz yeterli olacaktır.

Bilgisayarda Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir 1

Windows 8- 8.1 – 10;

Masaüstü çözünürlüğü değiştirmek için yapılması gerekenleri sıra ile anlatacağız. Masaüstü modunu kullanarak çözünürlüğü değiştirmek Windows işletim sistemlerinin daha önceki sürümlerine benzer bir şekilde yapılır. Masaüstü üzerinde herhangi bir alana sağ tıklayın ve ardından Ekran çözünürlüğü (Screen resolution) sekmesine tıklayın.

-Açılan sekme üzerinden çözünürlük açılır menüsüne tıklayın. Eğer bilgisayarınızda birden fazla monitörü aktif olarak kullanıyorsanız diğer monitörler için de aynı sistemi kullanarak ayarlama yapabilirsiniz. Açılan sekmeden Çözünürlük (Resolution) sekmesine tıklayarak çözünürlüğü ayarlayın. Bu sekmeye tıkladığınız zaman karşınıza kaydırılabilir bir çubuk çıkacak ve bu çubukta bulunan yukarı / aşağı oynatma yaparak istediğiniz çözünürlüğe getirebileceksiniz.

Bilgisayarda Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir 2

-İstediğiniz çözünürlüğü ayarladığınızda kaydırma çubuğunu olduğu konumda bırakın. Bilgisayarınızda Çözünürlüğü arttırması için çubuğu yukarı doğru, düşürmek içinde aşağı doğru oynatmanız gerekmektedir. Bilgisayarınız da çözünürlük için en ideal olanı bilgisayarınız tarafından size Önerilen – Recommended olarak belirtilmiş seçimdir.

-Ekran çözünürlüğünüzü tam olarak ayarladıktan sonra Tamam – OK sekmesine tıklayın. Bu aşamadan sonra bilgisayarın çözünürlüğü belirlediğiniz şekilde değişecek ve sonraki aşamadan karşınıza onay vermenizi gerektiren bir kutu açılacaktır. Açılan sekme üzerinde bulunan seçeneklerden Değişiklikleri tutun – Keep changes sekmesine tıklayın. Değişiklikleri onaylamanız için size 20 – 30 saniye zaman tanınmış olacak eğer onaylama işlemini bu zaman içerisinde yapmazsanız ilk başladığınız eski ayarlara otomatik olarak geri dönüş yapacak.

Ekran çözünürlük ayarlarını doğru olarak yaptıysanız, küçük bir detay olarak yapmanız mecburi olmasa da bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı tavsiye ederiz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉