• PAYLAŞ

İtalya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 23/08/2016 - 11:20
  • 0 Yorum
  • 1627 görüntüleme

Genel olarak Türklere benzetilir İtalyanlar. Çok tartışmalı bir konu da olsa sonuç olarak iki Akdeniz ülkesi, olmasından dolayı benzerlikler taşınması olağan dışı değil diyebiliriz. İtalya vatandaşlığı almaya karar verdiyseniz mutlak olarak sizi de oralara çeken bir şeyler var demektir.

İlk olarak anne ya da babanızdan herhangi birisi İtalyan ise doğumunuzla aynı anda İtalyan vatandaşı olabilirsiniz. Bu şart tam alarak sağlanmıyor ama doğumunuzdan sonra İtalya yasalarınca belirlenmiş reşit olma yaşınız dolana kadar İtalya topraklarında yaşadıysanız yine İtalyan vatandaşı olma hakkına sahipsiniz. Yine anne ve babaların yerleşim ve vatandaşlık ile ilgili olan özel durumlarına bakılarak büyükanne ve büyükbaba geçmişine bakılarak, İtalya vatandaşı olması durumunda vatandaşlık alabilmeniz mümkün. Burada fazlasıyla prosedür yoğunluğu var ancak bu detaylar aklınızda bulunsun.

İtalya Vatandaşlığı Nasıl Alınır 2

Ülke yasalarına göre 27 Nisan 1983 tarihinden önce bir İtalyan vatandaşı ile evlenen kadınlar İtalyan vatandaşı olma haklarına sahipler. Eğer İtalya toprakları dışında erkek veya kadın bir İtalyan vatandaşı ile üç yıldır evliyseniz, çocuk varsa bu süre yarıya inebiliyor, dilekçe yoluyla başvuru hakkınız var. Eğer İtalya topraklarında yaşıyor ve 6 aylık bir süredir evliyseniz de başvuru hakkınız bulunmakta. Evlilik yapılırken dilekçenin, verilmesi gereken tarihi mutlaka elçiliğe sorun. Bu aşama da İtalyan dış işlerinin sizin evliliğinizi mutlaka onaylaması gerekecek.

Son olarak diğer detaylara bakarsak, İtalya topraklarında eğer sabıka kaydınız hiç olmadan 10 yıldır yaşıyorsanız, bu topraklarda kendinize yetecek kadar bir gelir elde ediyorsanız-kanunlara uygun olarak – başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Bu belirtilen süre daha önce ailesinde ne kendisinde hiçbir İtalya veya Avrupa Birliği geçmişi bunlara örnek olarak; doğum, ikamet, anne baba veya onların anne babalarının ikameti veya doğumları olmayanlar için geçerlidir. Bu istisnalar tamamen kanunla düzenlenmiş olup, bu istisnaların yanında İtalyan vatandaşlarının da evlat edindiği bireyler de dâhil olmak üzere, söz konusu on yıl için çeşitli indirimler bulunmakta.

İtalya Vatandaşlığı Nasıl Alınır 1

İtalya vatandaşı birisi ile evliyseniz çifte vatandaşlık alma hakkınız da bulunmakta. Diğer çifte vatandaşlık halleri kanunla detaylı olarak düzenlenmiş olmakla birlikte ebeveynlerin ya da onların ebeveynlerinin İtalyan olması halinde mümkün olmakta. Bu kanunun geçerli olması için mutlaka 1948 yılından sonra doğmuş olmanın kesin şartı bulunmakta.

Bu belirlenen detaylardan herhangi birinin yükümlüklerini taşıyorsanız başvur yapmanız için elçiliğe başvurmanız gerekmektedir. Gerekli olan tüm belgeler ve yazılı evraklar için konumunuza ve içinde olduğunuz şartlara göre değişiklik göstermekte.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉