• PAYLAŞ

Bilgisayardaki Dosyalar Kalıcı Olarak Nasıl Silinir ?

  • 05/10/2016 - 16:37
  • 0 Yorum
  • 1157 görüntüleme

Merhaba sevgili nasilyapilir.com ziyaretçileri;

Bu makalemizde Windows kullanıcıları tarafından oldukça fazla merak edilen, Windows üzerindeki belgelerimizi nasıl kalıcı olarak sileceğimizi anlatacağız.

Windows Dosyaları Kalıcı Olarak Nasıl Silinir ?

Bilgisayarınızda tekrar görmek istemediğiniz dosyaları kalıcı olarak silmek oldukça gizemli ve zor bir işlem gibi gözükse de aslında çok basit bir şekilde bu dosyaları bir daha erişilmeyecek şekilde silebilirsiniz. Bu yazımızda, daha önce silinip geri dönüşüm kutusuna göndermiş olduğunuz dosyaları kalıcı olarak sileceğiz.

Bilgisayarınızdaki dosyaları normalde geri dönüşüm kutusundan normal olarak sildiğiniz de tamamen yok olduğunu düşünürsünüz. Normal olarak sadece bu dosyalar Recuva adı verilen bir işlemi uygulayan programlarla geri getirilebiliyor.

Dosyaların geri gelme durumundan kaynaklı özel ve bir daha erişilmemesini istediğinizden dolayı dosyaları kalıcı olarak silmeniz gerekebiliyor. Dosyaları kalıcı olarak silmenin çok basit bir yolu var. Sadece, bunu yapmadan önce unutmayalım ki, yapacağımız işlem sonrası eski silinen dosyalar bilgisayarımızdan kalıcı olarak ve bir daha geri dönüşü yapılamayacak şekilde silinmiş olacak.

nasil-kalici-dosya-silinir

Dosyaları Kalıcı Olarak Nasıl Silebilirim ?

Windows’da dosyaları kalıcı olarak silmek için Cipher adlı özelliği kullanıyoruz. Cipher özelliğini açabilmek için ilk başlarda Başlat menüsünden Çalıştır penceresini açıyoruz.

Çalıştır penceresini açtıktan sonra boş bölüme cmd yazıp Enter’a basarak Komut istemini çalıştırıyoruz.

Komut istemi penceresi açıldıktan sonra ilk başlarda bilgisayarınız üzerinde açık tüm programları kapatıyoruz. Bu şekilde Cipher özelliği daha iyi ve daha hızlı çalışır. Daha sonrasında Komut isteminin metin yazma bölüme cipher /w:C yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

Son olarak Cipher özelliğinin tamamlanmasını bekliyoruz. Cipher özelliği tamamlanmadan bilgisayarınızda asla bir işlem yapmamanız gerekiyor. İşlem tamamlandıktan sonraysa gündelik normal kullanımınıza geri dönebilirsiniz.

Artık normal olarak geri dönüşüm kutusuna gönderdiğiniz ve sildiğiniz tüm dosyalar bilgisayarınız üzerinden bir daha erişlemeyecek şekilde silindi . Bu işlemi ara ara tekrarlayarak, dosyalarınızın rutin şekilde kalıcı olarak silinmesini sağlayabilirsiniz.

Bu metod üzerine çeşitli geri dönüşüm programları yazılmış olsa bile şuan için oldukça kullanışlı ve basit bir kalıcı dosya silme yöntemidir.

İşlem esnasında başka bir program çalıştırmamanız oldukça önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉