• PAYLAŞ

Bilgisayarınızı Virüslerden Nasıl Korursunuz?

  • 09/07/2017 - 16:58
  • 0 Yorum
  • 958 görüntüleme

Bilgisayarlar dönemin en gelişmiş teknolojileri arasında yer alıyor. Öyle ki bütün işlemlerimizi bilgisayar aracılığıyla yapıyoruz. Banka ödemelerimiz, okul kayıt işlemlerimiz ve bunlar gibi birçok işi tek bir tık ile bilgisayarlar sayesinde hallediyoruz. Bu tür önemli bilgilerin bilgisayarlar ile yönetilmesi kötü düşünceli insanların da dikkatini çekiyor. Bilgisayarların gelişmesi ile bilgisayar dolandırıcıları da gittikçe artıyor. Peki, bilgisayar dolandırıcılarının çoğunlukla kullandıkları virüslerden nasıl korunabiliriz. Bu yazımızda bilgisayarınız virüslerden nasıl korursunuz sorusunun cevabını vereceğiz.

Malwarebytes Kullanın

Çoğu antivirüs programı, gelen tehlikeli çok geç algılamakta ve virüs bilgisayara bulaştıktan sonra uyarı vermektedir. Virüsler ile mücadelede önemli olan virüsün daha bilgisayar girmeden yok edilmesidir. Malwarebytes normal virüslerden farklı olarak hem virüsün girişini engeller hem de bilgisayarı diğer tüm antivirüs programlarına göre daha iyi temizler. MAC’lerde de oldukça başarılı bir performans gösteren Malwarebytes, bir antivirüs programı ile birlikte çalıştırıldığında tam koruma sağlamaktadır.

Otomatik Güncelleştirmeleri Açık Tutun

Bazı insanlar otomatik güncelleştirmelerin bilgisayar için iyi olmadığını düşünebilmektedir. Ancak otomatik güncelleştirmeler Windows’un bir nevi açık kapatma sistemidir. Artık gündelik kullanım sağladığımız çoğu programın kırılıp, virüs niteliği taşıma olasılığı oldukça yüksek olduğu için, Windows’un bu programlara getirdiği güncellemeler oldukça önemlidir. Yani kısacası virüsten korunma yollarından biri de otomatik güncelleştirmelerin etkin olmasıdır.

Bilgisayarın güncel tutulmasının bir diğer önemli yanı ise, çevrimiçi karşılaşacağınız bir virüsten kurtulmanızı sağlaması olacaktır. Windows sitemindeki birçok uygulama internet kullanımı yapmaktadır ve en ufak bir yanlışlıkta virüslere açık hale gelebilirler. Bilgisayarımızı virüslerden nasıl koruruz sorusunu soranlar için olmazsa olmazlardan biri güncellemeleri yapmaktır.

Antivirüs ve Kötü Amaçlı Yazılımları Engelleme Programları Kullanın

Antivirüs programları, çevrimiçi birçok virüs taradıkları için bilgisayarlarda performans düşüklüğüne neden olabilmektedir. Birçok kişinin antivirüs programı kullanmamasının nedeni de şüphesiz budur. Ancak bilgisayarınızda önemli dosyalarınız varsa ve sürekli olarak banka işlemleri ile uğraşıyorsanız, tüm tehlikelere açıksınız demektir. Antivirüssüz bir bilgisayar, dışarıdan gelebilecek olan tüm tehditlere karşı açık durumdadır. Yukarıda da bahsettiğimiz Malwarrebyte gibi yazılımlar ise kullandığınız antivirüs programları yanında bir emniyet kemeri rolü üstlenmektedirler. Kötü amaçlı yazılımların engellenmesinde anvirüslerden daha iyi bir iş çıkarmalarının nedeni ise, bilinen virüsleri değil de diğer virüsleri yakalamalarıdır.

Daha Sağlam Şifreler Oluşturun

Önemli bilgilerini şifreleyen insanların, daha kaliteli ve tahmin edilemeyecek şifreler oluşturması, bilgilerinin çalınmasını engelleyebilecek en büyük etkenlerden biridir. Herkesin aklına gelebilecek şifreler koyduğunuzda, şifrelerin kırılması daha kolay olmaktadır. Şifre kırıcılar sayesinde kolaylıkla kırılan şifreler de büyük kayıplara neden olabilmektedir. Örneğin herkesin bildiği 12345 gibi şifreler, programlar tarafından oldukça kolay kırılabilir. Bunun yerine büyük harf, sayı, işaretlerle koyduğunuz şifreler; kırılması neredeyse imkansız olmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉