• PAYLAŞ

Güney Kore Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 09/07/2017 - 12:12
  • 0 Yorum
  • 2072 görüntüleme

Güney Kore, vatandaşlık almak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği ülkelerdendir ancak şartları da bir o kadar zor olan ülkeler arasındadır. Eğer Güney Kore’den vatandaşlık almak isteyen bir birey işlerin daha kısa sürmesini istiyorsa, Güney Kore vatandaşı ile evlenmelidir. Bu ülkeden vatandaşlık alabilmenin en kolay yolu evlilik yolunu kullanmaktır. Bu yazımızda Güney Kore vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

 

Güney Kore Vatandaşlık Alma Şartları

Güney Kore isteyen bireylere oturma izni şansı vermektedir. Ancak oturma izninden daha fazla kalmak isteyenler için vatandaşlık daha iyi bir seçim olmaktadır. Çünkü oturma izni bittikten sonra ülkeden çıkmanız gerekmektedir. Durum böyle olunca vatandaşlık için istenen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İlk olarak istenen şartlardan biri Güney Kore sınırları içerisinde en az 5 yıl gibi bir süre geçirmenizdir. Ayrıca vatandaş olduğunuzda kendi ihtiyaçlarınızı giderebileceğinize dair bir gelir belgesinin de yetkililere sunulması gerekmektedir. Temel seviyede dil bilgisi de ülkede vatandaşlık alabilmenin şartları arasında yer almaktadır. Ayrıca bu ülkede kültür ve dil oldukça önemli olduğu için, mümkün olduğu kadar bilgili olmak gerekmektedir. Bir de Güney Kore’den vatandaşlık alırken işinizi kolaylaştıracak bazı yollar vardır. İşte o yollar!

– Evlilik ile Vatandaşlık Alımı

Güney Kore vatandaşlığı almanın belki de en kolay yolu evlilik yolunu kullanmaktır. Ayrıca bazı özel anlaşmalar sayesinde ülke içerisinde illa Güney Kore vatandaşı ile de evlenmek zorunda değilsiniz. Anlaşmalar sonucunda Amerika, Avustralya ya da Kanada gibi ülkelerin vatandaşları ile evlenmiş olsanız bile Güney Kore vatandaşlığı alabilirsiniz. Ancak diğer ülkelere mensup biri ile evlenildiğinde prosedürler biraz daha karışıklaşmaktadır. Evlilik gerçekleştikten sonra 3 yıl boyunca ülkeden kalmanızı sağlayacak olan oturma iznini çıkartabilirsiniz. 3 yıllık süreç sonunda vatandaşlık için başvuru yapabilir ve kabul edilebilirsiniz.

Eğitim ile Vatandaşlık Alımı

Eğitim ile vatandaşlık alımı Güney Kore de geçerli bir durumdur. Ancak işlemler gereğinden uzun sürebilmektedir. Bu ülkeye eğitim amacıyla gelip, başarılı bir şekilde bitirildiğinde vatandaşlığın önü açılmaktadır. Eğitiminizi başarılı bir şekilde tanımladıktan sonra ülke size çalışma izni veriyor. En fazla 1 yıl olarak verilen bu izin, her sene yenilenerek 5 yıl ülkede kalındığında; vatandaşlık için başvuru yapılabilmekte. Ancak tabi ki diğer şartları da yerine getirmek gerekmektedir.

– Tercümanlık ile Vatandaşlık Alımı

Kore, en başta da belirttiğimiz gibi dillere önem veren bir ülkedir. Bu ülkede Korece, Türkçe ve İngilizce gibi dillere hâkim olmanız, kısa sürede iş bulmanıza vesile olacaktır. Sağlam bir iş bulduktan sonra vatandaşlık yolu da sizin için açılacaktır. Ancak bu alanda gelişmeniz ve biraz isim yapmanız gerekecektir. İsim yaptıktan sonra ise artık vatandaşlık adına sadece diğer şartları yerine getirmek kalacak.

 

Click to rate this post!
[Total: 20 Average: 2.8]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉