• PAYLAŞ

Brezilya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 08/07/2017 - 20:15
  • 0 Yorum
  • 1483 görüntüleme

Brezilya, elverişli iklimi ve yaşam şartları bakımından oldukça tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle festivalleriyle dünya çapında ün salmış bu ülke, iş imkanları bakımından da gelişmiştir. İyi derecede İngilizce bilen ve yurtdışı vatandaşı olmak isteyen bireylerin, vatandaşlık alması kolay olan ülkeler arasında da yer almaktadır. Ancak uzun vadeli bazı şartları koyması da düşündürücü niteliktedir. Bu yazımızda Brezilya vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

 

Brezilya Vatandaşlığı Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Her ülkede olduğu gibi Brezilya’da da vatandaşlık için bazı şartlar gerekmektedir. En sağlıklı yöntemi ise hiç şüphesiz 4 senelik oturma şartıdır. Eğer 4 sene Brezilya’da kaldıktan sonra oturma izni alabilirseniz, Brezilya vatandaşı olarak kabul edilirsiniz. Böylelikle tüm kolaylıklarından yararlanabilirsiniz. Tabi eğer ülkenin koyduğu şartlardan diğerlerinden birini de sağlıyorsanız vatandaşlık alabilirsiniz. İşte o şartlar!

Evlilik ile Vatandaşlık Alımı

Özellikle ülkemizde Brezilya vatandaşlığı alırken evlilik yolunu kullanan birçok kişi bulunmaktadır. Öncelikle bekar olduğunuza dair bir belge, pasaport ve nüfus kayıt örneği ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Sonrasında evlilik için Portekizce bir başvurunun konsolosluk tarafından onaylanması gerekmektedir. Evliliğin 2 ay içerisinde gerçekleşmesi ile birlikte, turist vasfıyla ülkede yaşayabilirsiniz.

Yatırım Yolu ile Vatandaşlık Alımı

Yatırım yolu ile vatandaşlık alımı, birçok ülkede uygulanan bir yöntemdir. Brezilya’da da bu yöntemi kullanarak vatandaşlık alınabilse de, daha öncesinde yatırım vizesine sahip olmak şarttır. Bu vize sayesinde Brezilya’da şirket kurabilirken, hali hazırda kurulu olan bir şirketi de satın alabilirsiniz. 150.000 Real değerinde bir yatırım yaparak, bu ülkenin vatandaşlığını da almak mümkün.

Oturma İzni Aldıktan Sonra Vatandaşlık Alımı

Eğer Brezilya’da oturma izni alırsanız, bir süre sonra yetkiliker sizin vatandaşlık almanız için de izin verecektir. Başta Brezilya’nın oldukça güzel bir ülke olduğundan bahsetmiş olsak da; oldukça büyük bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya olduğunuzu da belirtmek gerekiyor. Bu şartlara rağmen hala Brezilya vatandaşı olmak isterseniz, oturma izni aldıktan belli bir süre sonra vatandaşlığa da kabul edilebilirler.

Çalışma Yolu ile Vatandaşlık Alımı

Brezilya farklı kültürlerin bir arada yaşadığı ve bilime önem veren ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle mühendislik ve bilişimdeki gelişmeler, burada çalışmayı da cazip kılmaktadır. Bu yönüyle brezilya vatandaşı olmak istiyorum diyenlerin, çalışma yolu ile vatandaşlık almaları da mümkündür. Eğer çalışma izni almak istiyorsanız, Brezilya’daki bir şirketten davet almış olmanız gerekmektedir. Sonrasında ise vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz.

– Aile Vasıtasıyla Vatandaşlık Alımı

Aile bağları, Brezilya’da vatandaşlık alabilmek için diğer geçerli yollardan biridir. Ebeveynlerinden biri Brezilya vatandaşı olan bir birey, vatandaşlık için başvuru yapabilmektedir. Burada aileniz ile yaşamaya başladıktan sonra polislerin kontrolü ile vatandaşlık alımınız gerçekleşebilir.

 

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 2.3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉