• PAYLAŞ

Hollanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 09/07/2017 - 19:18
  • 0 Yorum
  • 970 görüntüleme

Hollanda, birçok özgürlüğün yaşandığı ve birçok insanın da burada yaşamak istediği bir ülkedir. Özellikle çiçekleri ile ünlenmiş bu ülke, ekonomik açından da dünyanın ileri gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Ayrıca tamamen düzlüklerden oluşması da, farklı bir coğrafi merkez olmasına yardımcı olmaktadır. Durum böyle olunca, birçok insan ya oturma izni ile ya da vatandaşlık ile Hollanda’da bulunmak istiyor. Bu yazımızda Hollanda vatandaşlığı nasıl alınır sorusunu cevaplayacağız.

Hollanda Vatandaşlık Alımı

Yukarıda da belirttiğimi gibi Hollanda, dünya ülkeleri arasında sözü geçenler arasındadır. Oldukça özgür bir ortama sahip olması da, insanları cezbetmektedir. Ancak vatandaşlık almak isteyen bireyler oldukça karmaşık prosedürler ile karşılaşacaktır. Bazı yöntemler ile vatandaşlık alımı kolaylaşsa da, uzun prosedürleri tamamlamak gerekmektedir. İşte Hollanda vatandaşlığı alırken işinizi kolaylaştıracak prosedürler!

– Ailevi Bağlar ile Vatandaşlık Alımı

Hollanda, kan bağına önem vermektedir. Eğer bir ailede Hollanda vatandaşı olan bir birey mevcutsa, diğer bireyler de vatandaşlık için başvurabilirler. Hollanda vatandaşı olabilmenin en kolay yollarından biri şüphesiz ailevi bağlardır. Burada önemli olan Hollanda vatandaşı olan birey ile kan bağı olmasıdır. Hollanda vatandaşı olan bireyin bunu kanıtlaması, aile üyelerinin diğerlerinin de Hollanda vatandaşı olması için büyük bir adımdır. Ayrıca bazı durumlarda ailedeki bir birey eski Hollanda vatandaşı olabilmekte. Bu durumda da aile bireyleri vatandaşlık hakkına sahiptirler. Bu yöntem ile vatandaşlık alabilmenin tek yolu kişinin kendi isteği ile vatandaşlıktan ayrılmasıdır. İşlenen bir suç nedeniyle vatandaşlıktan çıkarılan bireylerin ailesine bu hak tanınmamaktadır.

Evlilik ile Vatandaşlık Alma

2017 yılında Hollanda vatandaşlığı alırken geçerli durumlardan biri de evliliktir. Bu durum neredeyse her ülkenin vatandaşlığını alırken geçerlidir. Ancak evliliğin gerçek olması durumu gerekmektedir. Sahte evliliklerin fark edilmesi durumunda vatandaşlık şansınızı kaybedebilirsiniz. Hollanda yöntemi evliliğin, sahte evlilik olmadığını kontrol edebilmek için sıkın kontroller uygulamaktadır. Hollanda vatandaşı bir bireyle evlendikten sonra oturma izni alarak Hollanda’da uzun süreli kalabilirsiniz. Vatandaşlık alabilmeniz içinse evliliğin gerçek olduğunun kontrolleri gerçekleşmelidir. 3 yıllık süreçte sıkı kontrollerden geçen çiftler eğer uygun görülürse, vatandaşlık verilecektir.

– Eğitim ile Vatandaşlık Alımı

Hollanda sınırları içerisinde öğrenci olan bireylerin vatandaşlık almaları mümkündür. Tabi daha öncesinde ülkede okuyabilmeniz için ülkedeki bir üniversiteden onay mektubu almalıdır. Okulun bitimine yakın eğer ülke vatandaşı olmak isterseniz başvuru yapabilirsiniz. Ancak yetkililer vatandaşlık alabilmeniz için bir şart koymaktadır. Okul bittikten sonra ülkede iş bulabileceğinize dair kanıtlar sunabilmeniz gerekmektedir. Okul sonrasında iş bulduktan sonra vatandaşlık başvurusu yapmak bu yüzden daha mantıklıdır.

– İkamet ile Vatandaşlık Alımı

Hollanda sınırları içerisinde 15 yıl zaman geçirdiyseniz ve bu süre boyunca çalıştıysanız, vatandaşlık alma şansına sahipsiniz. Tabi bu kadar süre Hollanda’da kalabilmeniz için önce kısa süreli ve sonra uzun süreli oturma izni almanız gerekecektir. Eğer bu süreci doldurabilirseniz, hiçbir şart gerekmeden vatandaşlık alabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉