• PAYLAŞ

Bir Yılda 20 bin TL’yi Nasıl Biriktirirsiniz?

  • 23/02/2017 - 11:06
  • 0 Yorum
  • 902 görüntüleme

Bir Yılda 20 bin TL’yi Nasıl Biriktirirsiniz?

Birikim yapmak bir alışkanlıktır. Birçok insan elindeki gelir ile az da olsa birikim yaparak gelecekte hayalini kurduğunu herhangi bir şeye sahip olmak ister. Ancak büyük bir bölümü bunu gerçekleştiremez. Çünkü nasıl birikim yapacaklarını bilemedikleri için genelde başarısız girişimler ile sonuçlanan denemeler yaparlar. Bunu normal bir maaş alan insan için de geçerlidir ünlü bir ekonomi danışmanı olan insanlar içinde geçerlidir. Bir yıl içerisinde 20 bin TL değil daha fazlasını da biriktirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için bazı durumların farkına varmanız gerekiyor. İşte onu başardığınız da istediğiniz miktarı rahatlıkla biriktirebilirsiniz. Sadece kişisel hesap yaparak birikim yapmak yeterli değildir psikolojik olarak da kendinizi buna hazırlamalısınız.

 

Para Harcamanın Mutluluk Getirdiği Yanılgısı

Günümüz tüketici toplumunda insanlar ne kadar çok paraları olursa o kadar mutlu olacaklarını sanmaktadır. Bu günümüz insanının içine bilerek atılan bir yanılgıdır. Marka giyinmek, reklamlarda görülen tüm güzel şeyleri almak, yemek ya da içmek insana daima mutluluk kazandırmaz. Aksine düzensiz bir harcama yapısına sahip olmanıza neden olur. Bu da istediğiniz birikimi hiçbir zaman yapamayacağınıza neden olur. Öncelikle bunu kendinize kabul ettirmelisiniz. Para harcamadan nasıl yaşayacağınızı denemelisiniz. Bir ay deneyebilirsiniz. Dışarıdan kahve içmeyin, yemek yemeyin her para harcamak istediğinizde bunu bedava nasıl yapabileceğinizi düşünün ve uygulamaya çalışın. Aradaki farkı gördüğünüz de aslında doğru yolun hangisi olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

Gereksiz Harcamalarınıza Veda Edin

Hayatınız mutlaka çok sayıda gereksiz harcama vardır. Örneğin dışarıda içtiğiniz kahveler. Mekanın güzelliğine ve büyüklüğüne göre kahve fiyatları çok yukarı çıkabiliyor. Bu alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz. Kahveye her sabah kendinize evde çok kısa sürede yapabilirsiniz. Tabi bunu kahve ile sınırlamak yanlış olur. Giyim alışverişleriniz içinde bu geçerlidir. Son modayı takip etmem gerekiyor düşüncesi ile her ay giyim alışverişi yapmak zorunda değilsiniz. Kendinize bir yıl alışveriş yapmayacağım sadece dolabımda kiler ile idare edeceğim diye söz vererek hareket ederseniz aslında ne kadar çok eşyanız olduğuna şaşıracaksınız. Gereksiz harcamaları çeşitlendirebilirsiniz.

Yemeklerinizi Evde Yemeye Özen Gösterin

Dışarıdan yemek yememiz için o kadar çok reklama maruz kalıyoruz ki yüksek maliyetleri olmasına rağmen gidip o parayı vererek yemek yiyoruz. Bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz size maddi olarak büyük bir kazanç sağlayacaktır. Haftada üç gün akşam yemeklerini dışarıda yiyorsunuz diyelim. Her öğün 20 TL dersek haftada 60TL, ayda ise 240 TL yapıyor. Senelik harcanan para ise 2880 TL yapıyor. Biriktirmek istediğiniz 20 bin TL’nin yüzde 15’ine yakın bir miktarı bu şekilde tasarruf etmiş oluyorsunuz. Ayrıca evde yemek yemeyi tercih ederek ulaşım ve otopark gibi masraflardan da kurtulmuş oluyorsunuz. Onun için yapacağınız kişisel bakım harcamalarını da bu listeye eklemeliyiz.

Zorunlu İhtiyaçlarınız Dışında Alışveriş Yapmayın

Bir liste hazırlayın. Bu liste de hayatınızı idare ettirebilecek ürünleri ve eşyaları yazın. Ve kendinize söz veren bir yıl boyunca bu listedekiler dışında para harcamaya yapmayacağım diyerek. Başlangıçta zorlanacağınıza eminiz. Ancak zaman ilerledikçe ve bu şekilde yaşamanın sadece maddi yönden size yardımcı olacağına değil aynı zamanda manevi yönden de mutlu olmanıza yardımcı olduğuna şahit olacaksınız. Hedef olarak koymuş olduğunuz 20 bin TL’yi rahatlıkla biriktirebileceğiniz gibi daha fazlasını bile biriktirebilirsiniz. Eğlence hayatınızı evinizde canlandırmaya çalışın. Aileniz ile bir şeyler yapın. Yada bilgisayar ya da televizyon aracılığı ile eğlenerek bu sektöre harcamış olduğunu miktarı en aza indirin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉