• PAYLAŞ

Bireysel Kredileri Erken Kapatmanın Avantajları Nelerdir?

  • 26/01/2017 - 11:16
  • 0 Yorum
  • 840 görüntüleme

Bireysel Kredileri Erken Kapatmanın Avantajları Nelerdir?

İhtiyacınızı karşılamak için herhangi bir bankadan çekmiş olduğunuz krediyi isterseniz erken kapatabilirsiniz. Bunun size avantajları vardır. Avantajlarından birisi uzun süre düzenli olarak ödemek zorunda olduğunuz borcunuzdan kısa sürede kurtulmuş olursunuz. Bunun gibi başka avantajları da vardır. Bu avantajlar kredinin miktarına ve ödeme süresine göre değişiklik gösterir. Bireysel kredi çekmek şu an için en zor çekilen kredi türüdür. Çünkü krediyi veren bankanın ilk olarak size güven duyması gerekiyor. Diğer kredilerde verilen paraya karşılık sizden teminat alınacağı için limit daha yüksek olur. Ancak bu kredide öncelikle banka ile olan ikili ilişkileriniz çok önemlidir. Kredi notunuz bu kredi türünde ilk devreye giren kıstastır. Şimdi sizlere bireysel olarak çektiğiniz krediyi erken kapattığınızda sağlanacak avantajların neler olduğunu anlatalım.

Bireysel kredi neden çekilir?

Bireysel çekilen kredinin maksimum süresi 36 ay olarak sınırlanmıştır. Bu süre teminatsız olarak çekilen krediler için geçerlidir. Bu kredinin bir avantajı da çok hızlı bir şekilde onaylanarak müşteriye sunulmasıdır. Bunun için aylık gelirinizin yüzde kaçının krediyi ödeyebileceği ve kredi geçmişinize göre onay süresi değişkenlik gösterir. Bireysel kredi bankalar arasında faiz oranları bakımından en çok farklılık gösteren kredi türüdür. O nedenle bireysel krediye başvurmadan önce tüm bankalarda ki kredi faiz oranlarını araştırmalısınız.

Bunun yanı sıra kredi çekerken sizden alınacak dosya masraflarını da öğrenmelisiniz. Faiz oranını düşük tutan birçok banka bu farkı kapatmak için dosya masraflarını yüksek gösterebiliyor. Bu da faiz miktarının yükselmesine neden oluyor.  Bireysel krediler genelde tatil için, kişisel ihtiyaçları karşılamak, eğitim, ev içi tadilatı ya da yeni ev eşyaları için talep edilir. Ödeyebileceğiniz miktarın yüksekliğine göre vade süreside değişiklik gösterecektir. İlla vade sonuna kadar düzenli ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Elinize toplu bir para geçtiğinde tüm krediyi tek seferde kapatma imkanı sizlere sunulur. Bireysel kredinizi vadeden önce kapatmanın size sağladığı bazı avantajlar vardır. Şimdi bu avantajların neler olduğunu sizlere maddeler halinde yazalım.

Bireysel krediyi erken kapatmanın avantajları nelerdir?

  • Elinize geçen parayı vadeli bir mevduat hesabı açarak gelir elde etmek isteyebilirsiniz. Ancak burada emin olmanız gereken nokta kazanacağınız faiz miktarının ödeyeceğiniz faizden az olacağıdır. Onun için toplu paranız ile ilk amacınız borcunuzun tamamını ödemek olmalıdır.
  • Kredi hayatın kolaylaşması için çekilse de insanlar üzerinde olumsuz birçok psikolojik sorun yaratır. Özellikle 1 yıldan uzun olan vadeli kredilerde bu soruna çok sık rastlanır. Eğer 1 yıldan uzun bir bireysel kredi çekmişseniz bunu kapatmak size önemli bir rahatlama sağlayacaktır.
  • Kredi notu günümüzde bireylerin en çok dikkat ettikleri detaylardan birisidir. Bireysel olarak çektiğiniz krediyi düzenli ödemek ya da erken kapatmak bu not üzerinde güçlü bir etki yapacaktır. Kredi notunuzun yükselmesi bir sonraki bireysel kredi talebinizin miktarının yükselmesine yardımcı olur.
  • Bireysel kredinizi erken kapatmanızın bir diğer avantajı ise bir sonra ki kredi talebinizin daha hızlı bir şekilde almanıza yardımcı olur. İşlerinizi hızlandırmak için önemli bir detaydır.
  • Krediyi alırken çok miktarda masraf, komisyon ve sigorta pirimi ödemesi yapmadıysanız erken kapatma işleminde sadece birkaç ayın faizini ödeyerek borcunuzdan kurtulmuş olursunuz. Belki de maddi olarak en büyük avantajı budur.
  • Ayrıca kredi çekerken yaptırmak zorunda olduğunuz sigorta priminizin bir kısmını geri alma imkanı da sunar. Bireysel krediyi erken kapatmanın gördüğünüz gibi çok sayıda avantajı bulunuyor. Eğer elinize toplu para geçerse ilk yapmanız gereken borcunuzu kapatmak olmasının avantajları bunlardır.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉