• PAYLAŞ

İnternetten PTT ile Cep Telefonuna Para Transferi Nasıl Yapılır ?

  • 26/01/2017 - 11:49
  • 0 Yorum
  • 1145 görüntüleme

İnternetten PTT ile Cep Telefonuna Para Transferi Nasıl Yapılır ?

IBAN, hesap no gibi hatırda kalması oldukça zor olan bilgilerle uğraşmak istemeyenlerin imdadına koşan mobil havale işlemi, yakın zaman da PTT’nin internet bankacılığı sistemine de entegre edilmesi ile beraber havale yapmak son derece kolaylaştı. Bu yazımızda posta çeki hesabınız üzerinden cep telefonlarına nasıl havale gönderilebileceğini detayları ile aktaracağız.

Posta Çeki Hesabı Nedir ve İnternaktif Posta Çeki (İPÇ) Nasıl Kullanılır ?

Posta çeki hesabı PTT’nin bankacılık hizmetlerine doğrudan bağlı olarak paranızı yatırabileceğiniz ve istediğiniz zaman çekebileceğiniz yeni bir hesap türüdür. Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm ilçelerinde bulunan PTT şubelerine giderek TC Kimlik Belgesi ile kolaylıkla açılabilen posta çeki hesabında en önemli detaylardan biri hesap işletim ücreti gibi masrafların bulunmamasıdır. Posta çeki hesabınıza bağlı olarak PTT işlemlerini internet ortamı üzerinden yapabileceğiniz internet bankacılığı sistemine ise kısaltılmış adı İPÇ yani İnteraktif Posta Çeki denilmektedir. Kullanmakta olduğunuz hesabı İPÇ olarak tanımlatmanız için yine şubeye başvurmanız gerekiyor.

Cep Telefonuna Havale Nasıl Gönderilir?

Öncelik olarak interaktif posta çeki sistemine giriş yaparak Müşteri No/TC Kimlik No ve Şifre bilgilerinizi yazmanızdan sonra cep telefonunuza gelecek olan sms şifresini kullanarak oturum açmalısınız.

Giriş işlemini tamamlamanızın ardından açılacak olan ekranda Para Transferleri seçeneği altında yer alan Mobil Havale sekmesine tıklayın.

Açılan pencere üzerinde bulunan ilgili alanları doluruyorsunuz.

Bilgileri doğru olarak girdiğinizi kontrol edip, İPÇ şifrenizi yazarak havale gönderim işlemini tamamlıyorsunuz. Göndermiş olduğunuz bakiyenin dışında PTT yapmış olduğunuz bu işlem için sizden masraf alacaktır. Yayınladığımız görselde görüldüğü gibi 10 TL’lik örnek havale gönderimi için 1,5 TL masraf alınıyor.

Cep Telefonuna Gönderilen Havale Nasıl Çekilir ?

Cep telefonu ile beraber 81 il ve her ilçede bulunan PTTMatik noktasına gidilmesi gerekiyor. ATM üzerinden mobil havale işlemleri menüsünü seçerek TC Kimlik No ve ardından cep telefonunuza gelen sms şifresi ve size yollanan para miktarını tam olarak yazdıktan sonra para çekim işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Cep telefonunuza gelen parayı çekebilmek için PTTKart sahibi olmamıza yada ATM cihazına herhangi bir kart ile gitmenize gerek yoktur.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉