• PAYLAŞ

Bitcoin Nasıl Harcanır?

  • 04/05/2017 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 754 görüntüleme

Dünya ekonomi giderek daha global bir yapıya doğru ilerliyor. Tek dil, tek ekonomik sistem ve tek para birimi sayesinde Anadolu’nun bir köyünden Şili dağlarında yetişen bir hayvanı bu sistem sayesinde rahat bir şekilde satın alabileceksiniz. Bu sistemin oluşmasında dijital dünyanın çok önemli bir görevi var. Çünkü artık piyasada kağıt ve madeni para dolaşımı giderek azalıyor. Bunun yerini daha fazla sanal işlemler yer alıyor. Bu sanal dünyada 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin isimli para birimi son 8 yılda çok hızlı bir şekilde yol almayı başardı. Bir dağıtım ağı üzerinde işleyen bu sistem üzerinden para dağılımı ve transfer işlemleri gerçekleştiriliyor.

Her kullanıcı doğrudan bir başka Bitcoin kullanıcına direkt olarak transfer yapabiliyor. Tüm işlemler Blockhain yani block zinciri ismi verilen bir sisteme kayıt ediliyor. Son yıllarda ilgi giderek daha fazla arttığı bu sistemde piyasa değerini sürekli olarak arttırdığını görüyoruz. Gelişmiş ekonomik sistemlere sahip sistemlerden Japonya’da bu para kullanımı en üst düzeyde diyebiliriz. Belirli bir karşılığı olmaması onu tam olarak neyin etki ettiğinin bilinmesini de engelliyor. Bu da farklı bir finansal araç ayan yatırımcıların ona yönelmesine neden oluyor. Piyasaya çıktığı andan itibaren sürekli olarak artış göstermeye devam ediyor. Ve yakın gelecekte sanal paranın değerinin kolay kolay düşmeyeceğini söyleyebiliriz. Peki, bu dijital paraya sahip olduğumuzda bunu nasıl harcayabiliyoruz. Sonuçta sanal dünyada olan bu para birimini ile alışveriş nasıl yapılıyor. Alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir. Şimdi sizlere Bitcoin nasıl harcanır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bu sayede sizlerde gelecekte bu para birimine sahip olduğunuzda ne yapacağınızı az çok öğrenmiş olacaksınız.

Bitcoin nasıl harcanır?

21. yüzyıldan itibaren yaşanan dijital dönüşüm ortaya Bitcoin sanal birimini çıkarmıştır. Bu dijital parayı Amerikan dolayı ya da Türk lirasına çevirme şansınız var. Normal döviz kuru gibi bir piyasası var. Ve değeri her gün biraz daha yükseliyor. Belki de son 8 yıldaki en kazançlı yatırım aracı olmayı başarmıştır diyebiliriz. Bu değerin giderek yükselmesinde dünya ekonomisinde güçlü olan bazı şirketlerin bunu desteklemesi önemlidir. Özellikle Amazon ve WordPress gibi şirketlerin bu paranın kullanılmasını desteklemesi ister istemez insanların bunu kullanmaya ve yatırım yapmaya yönlendirmiştir. Şu an için kullanıma sunulan ülkemiz sınırları içerisinde herhangi bir web sitesi bulunmuyor. Ancak dünyaya hizmet eden çok sayıda web sitesi Bitcoin ile alışveriş yapılmasına izin veriyor. Bunların başında uçak bileti satan Btctrip, Altın ve gümüş gibi değerli metalleri satan Amagi Metals, DVD ve CD satan Slysoft sitesi bunlardan sadece birkaç tanesidir. Gün geçtikçe bu listeye yeni sisteler ekleniyor. Yakın gelecekte ülkemizde ki önemli alışveriş sitelerinde Bitcoin ile alış yapılabilmesine izin vereceğini söyleyebiliriz.

Bu dijital paran genelde kredi kartı ile aynı şekilde görülmektedir. Ancak kredi kartından temel olarak bir konuda ayrılmaktadır. Bu da kredi kartında alınan komisyon ücretlerinin Bitcoin ile yapılan alışverişlerde alınmamasıdır. Ayrıca bankaların onayının beklenmesi nedeniyle oluşan süre kaybının Bitcoin ile yapılan alışverişlerde oluşmaması da önemli bir avantajdır.

Herhangi bir merkezi noktası olmayan dijital para birimi bir deneysel ürün olarak ortaya çıkarılmıştır. Dijital bir konsensüs ağının üzerinde hareket eden para birimi giderek daha büyük bir yapıya doğru ilerliyor. İsterseniz bu paraya yatırım da yapabilirsiniz. Çünkü değeri çok hızlı bir şekilde artmaya devam etmektedir. Sizde biraz araştırma yaparak Bitcoin kullanmaya başlayabilirsiniz.

[Toplam:4    Ortalama:3/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉