• PAYLAŞ

Süpermarketlerde Alışveriş Yaparken Nasıl Hareket Edilmelidir?

  • 04/05/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 545 görüntüleme

Mahalle bakkalları günümüzde sadece ekmek ve günlük tüketime uygun ürünler satmaktadır. Global ekonomik anlayışı küçük yapılı şirketlerin yerini büyüklerin alması yönünde bir ilerleme içerisindedir. İnsanlar artık ihtiyaçlarını almak için bakkal, manav, kasap ve pastaneleri dolaşmak zorunda değildir. Tüm ihtiyaçlarını alabilmek için tek bir süpermarkete gitmeniz yetiyor. Elinize aldığınız alışveriş arabası ile birlikte yapacağınız gezintilerin sonunda istediğiniz ürünleri hatta onlardan daha fazlasını satın alarak bu yerlerden ayrılıyorsunuz. Eve geldiğiniz poşetleri boşatmaya başladığınız ortaya çok ilginç bir durum çıkıyor. Bu da alınan bazı ürünlerin neden alındığının cevabının verilememe durumudur. Bunda süper marketlerde uygulanan bazı tüketici psikolojisini etkileyen tekniklerin önemli bir noktası vardır.

Süpermarket Hileleri

Süpermarketlerin amacı her zaman daha fazlasını satarak şirketin karını en üst noktaya çıkarmaktır. Bunun için müşterilerine her zaman ihtiyaç duydukları dışında ürünleri de satmaları gerekiyor. Bunun uçun da bazen farklı yollara başvuruyorlar. Bu yöntemler arasında en çok bilineni marketin iç tasarımının bir labirent gibi olmasıdır. Bir giriş bir de çıkış noktası bulunmaktadır. Bu noktalar arasında sürekli olarak marketin içinde gezmeniz amaçlanır. Bu yöntem ile almayacağınız bir ürünü dahi almanıza teşvik edilmeye çalışır. Ya da ihtiyaç olarak ürünlerin hemen yanında insanlar normalde çok fazla almadıkları ürünler kampanyalı bir şekilde sunulur.

Dünya ekonomisinde şu an tüketim toplumu hakimiyeti bulunuyor. Bu kelime ile anlatılmak istenen insanların temel ihtiyaçları olsa da olmasa da alışveriş yapmalarıdır. Eğer sizlerde bir alışveriş merkezine ya da süpermarkete giderseniz fark edecekseniz ki çok sayıda kampanyalı ürün bulunmaktadır. Aslında bu ürünlerde gerçek anlamda bir fiyat indirimi bulunmaz ancak yapılan küçük hileler ile sanki fiyatta indirim var imajı oluşturulur. Bu sistem uzun yıllardır işe yaramaktadır. Ayrıca insanlar çok kolay bir şekilde yönlendirilebiliyor. Bu konuda çok sayıda deney ve araştırma sonuçlarından ortaya çıkan sonuçlar birbirleri ile aynıdır. Sadece ürün satmak için değil bazı ürünleri satmamak için bile süpermarketler isterlerse insanları çok kolay manipüle edebiliyor.

Örneğin marketin hemen girişinde obezite sorunu ile ilgili bir broşür dağıtıldığında birçok insan o bilgilendirme broşürünün ardından abur cuburlardan fazla tercih etmediği takip edilmiştir. Aynı durum yapılacak alışverişin miktarını arttırmak için bile insanlara uygulanabilir. Gene yapılan bir araştırmada genelde süpermarketlerde rafların sol tarafında bulunan ürünlerin insanların daha çok tercih ettiği gözlemlenmiştir. Yani eğer satamadıkları bir ürün varsa sizin sol tarafınızda kalan rafın göz hizasına koymaları yetiyor. Siz bilinç altınız olarak bu ürünü almaya yönlendiriliyorsunuz.

Ya da hiç almanız gerektirmeyen ürünlerde 2 alana üçüncü bedava gibi çok sayıda farklı kampanya düzenleniyor. Bunlar sağlık açısından insanları korumak amacıyla doğru şekilde kullanılabileceği gibi tüketim miktarını arttırmak amacıyla da kullanılıyor.

Süpermarketlerden Fazla Alışveriş Yapmadan Çıkmak

Eğer süpermarkete giderek ailenize gerekli alışverişleri yaparak çıkmak istiyorsanız yapmanız gerekenlerin başında bir liste yapmanız olacaktır. Evden çıkmadan önce alacağınız her şeyin bir listesini yapın. Markete girdiğinizde aklınızdan tüm ürünleri çıkarın ve alacağınız ürünlerine odaklanın. Listenizi tamamladıktan sonra ise direkt kasaya yönelin. Gene de birkaç fazla parça eşya aldığınızı gözlemliyorsanız yanınıza alacağınız temel ürünlere yetecek kadar nakit para alın. Kesinlikle kredi kartı ile alışverişe çıkmayın. Harcamaların artmasının temel nedenlerinden birisi de kredi kartı ile alışveriş yapılmasıdır. Kendi iradenize hakim olamadığınız sürece fazla harcamalar yapmak zorunda kalacaksınız. Bu konuda kendinizi geliştirmenizin de önemli bir etkisi olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉