• PAYLAŞ

Baş Dönmesi Nasıl Azaltılır?

  • 04/05/2017 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 594 görüntüleme

Sağlığımız yerinde olduğu zamanlarda yenilmezlik hissine kapılabiliyoruz. Ancak basit bir baş dönmesi bile bizi hareketsiz bırakabiliyor. O nedenle kendimize sürekli olarak dikkat etmeli ve hareketlerimizi incelemeliyiz. Dengesiz beslenme, sağlığımıza zarar verecek alkol ve sigara gibi tüketimlerin fazla olmasını baş dönmesi gibi sorunların oluşmasına neden olabilir. İnsanların en çok karşılaştıkları sağlık sorunlarından iki tanesi baş dönmesi ve baş ağrısıdır. Baş ağrısı genel olarak stres durumlarında ortaya çıkan bir durum olarak görülse de sürekli yaşanırsa bunun başka bir hastalığında belirtisi olabileceğini bilmelisiniz. Biz sizlere bu yazımızda baş dönmesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu da aynı baş ağrısı gibi arada bir olursa sorun teşkil etmez ancak sürekli olarak yaşanırsa başka bir hastalığın tetiklediği bir sorun olabileceğini unutmamalısınız.

Yapılan araştırmalar baş dönmesinin daha çok orta ve ileri yaş grubuna dahil olan insanlarda daha sıklıkla görüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Baş dönmesi kişinin hareket etmese dahi çevresini hareket ediyormuş gibi algılamasına neden olan bir durumdur. Dünya dönüyor şeklinde algılanır ancak aslında beynimiz bize oyun oynamaktadır. Bu durumun oluşmasında bizim vücut dengemizi sağlayan organlarımızın birinde sorun yaşanmasını nedeniyle oluşmaktadır. Genelde bu durumun oluşmasının altında yatan nedenler çok önemli değildir. Ancak baş dönmesi sıklıkla yaşanırsa ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Şimdi baş dönmesinin yaşanmasının bazı sebeplerini sizlerle paylaşmaya çalışalım.

Baş Dönmesinin Sebepleri

Baş dönmesini yaşayan insanların genelinde bu durumun oluşmasına iç kulak olarak bilinen beynimiz ile boynumuz arasında bulunan bölgedir. Burada bulunan sıvının dengesinin bozulması bize baş dönmesi olarak yansımaktadır. İç kulak da yaşanan her sorun başımızın dönmesine neden olmaktadır. Bu sorunun tıp dilinde karşılığı vertigo’dur. Vertigo hastalığına yakalanan kişi hiç hareket etmezken bile bu sorunla ile karşılaşabilir. Bu sorun genel olarak bir hastalık olarak kabul edilmez. Daha çok bir hastalığın nedeni olarak kabul edilmektedir. Vertigo’nun görülme nedeni iç kulak tansiyonu olarak bilinen menier hastalığının bir belirtisi olarak görülmektedir.

Sadece vertigo baş dönmesine neden olmaz. Bununla birlikte kan basıncında yaşanan ani düşmeler, kalp krizinin yaşanması, kalbimiz de yaşanan ritim bozukluğu ve kalp basıncında güçsüzleşme yaşanması da baş dönmelerine neden olmaktadır. Vücutta demir eksikliğinin oluşması da kişinin başının dönmesine neden olabilir. Bazı hastalıklarda da baş dönmesi yaşanabilir. Susuz kalınması, kan şekerinin düşmesi sonuçları arasında da baş dönmesi vardır. Bazen alınan bir ilaçla birlikte alkol tüketilmesi de baş dönmesinin yaşanmasına da neden olabilmektedir. Bu sorunların hepsinin farklı bir çözümü bulunmaktadır. Eğer sizde bunlara dikkat ederseniz sorunun yaşanmasının önüne geçebilirsiniz. Ya da yaşanan bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Şimdi baş dönmesi tedavisinde yapılacaklar hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Baş Dönmesi Tedavisi

Genelde ciddi bir neden değildir ancak sürekli yaşanırsa bir doktora danışmakta fayda vardır. Çünkü baş dönmesi yaşandığı durumlarda ciddi kazalar yaşanabilir. Baş dönmesinden tamamen kurtulmak yüzde 100 mümkün değildir. Ancak gerekli tanının yapılması sıklıkla yaşanmasının önüne geçebilir. Sağlıklı ve dinç bir hayat yaşamak istiyorsak bu sorundan kurtulmamız gerekiyor. Sağlıklı bir diyet programı uygulamalı, alkol ve sigara gibi metabolizmamızı bozacak tüketimlerden uzak durmalıyız.

Sürekli dinlenmek ve bol su tüketmek baş dönmesinin yaşanmasının önüne geçecek başlıca etkenlerden birisidir. Bazen bir hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar nedeniyle de baş dönmesi yaşanabilir. Bu durumda doktorumuza bildirmeli ve onun tavsiye edeceği başka bir ilacı kullanmaya geçmeliyiz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉