• PAYLAŞ

BitCoin Nedir? İşlem Nasıl Yapılır?

  • 15/10/2016 - 09:41
  • 1 Yorum
  • 1782 görüntüleme

BitCoin Nedir? İşlem Nasıl Yapılır?

Lidyalılar ilk defa parayı buldukların bu kadar çok kullanılacağını tahmin etmemişlerdir. Bitcoin’i de ilk defa bulunan para olarak düşünebilirsiniz. Ancak büyük farkları bulunuyor. Fiziksel olarak hiçbir sınır olmayan bir para birimi olarak düşünün. Son yıllarda hızlı yükselen bir trend ile birçok insan tarafından kullanılıyor. Aslında Bitcoin’i dünya parası olarak düşünebilirsiniz ya da internet para birimi olarak da düşünebiliriz. Bu yeni terimin ne olduğunu, nasıl ortaya çıktığını ve nasıl kullanılacağını sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu sayede onun hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere sahip olacaksınız.

Bu küresel para birimin ilk defa 2009 yılından Ocak ayında kullanılmaya başladığını söylemeliyiz. İlk kullanımından günümüzde sürekli büyüme ivmesiyle hareket eden bu para biriminin hakkında mutlaka bir şeyler duymuş ya da okumuşsunuzdur. Ancak bu bilgiler size yeterli gelmemiştir. Düzenli bir şekilde nedir, nasıl işlem yapılır gibi sorulara cevap vererek sizlere tanıtalım. İleri de bir gün sizlerde bitcoin kullanabilirsiniz.
bitcoin-nedir-1

BitCoin’in Hikayesi

Her şeyin ortaya çıkmasında bir hikaye vardır. Nasıl Lidyalılar parayı takas yerine kullanabilecekleri bir araç ihtiyacını karşılamak için ortaya çıkardılarsa Bitcoin de bu şekilde bir ihtiyaca karşılık olarak ortaya çıkmıştır. 2008 yılında yaşanan büyük ekonomik krizin ardından Dolar’ın değer kaybetmesiyle yeni bir küresel para birimi ihtiyacına karşılık olarak ortaya çıkmıştır. İlk anda kabul görmese de kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

Diğer para birimlerinden en önemli farkı ne bir otorite tarafından kontrol edilmesi nede bir ülkeye bağlı olmamasıdır. Ülkelere ait olan para birimleri gibi merkez bankası yok, basımı yapılmıyor ve onun değerini aşağıya çekecek ya da yukarıya çıkaracak bir kuruluş tarafından yönetilmiyor. Bu da onun eşsiz bir konuma getiriyor. Bu açıklama ile bitcoin’in ne olduğunu sizlere anlattığımızı düşünüyoruz.

Bu bilgilere rağmen aklınıza ilk olarak sınırsız sayıda olacak bir para birimi olduğu fikri gelebilir. Ancak bu hiç de sandığınız gibi değil. Matematiksel olarak çok sayıda işlem yapılarak basılabilen bir para birimi olduğu bilmelisiniz. Kafasına göre herkes bu paranın sayısını arttıramıyor. Paranın üretimi bilgisayarlar tarafından ya da büyük bilgisayar sistemleri tarafından yapılmaktadır.

Belirli bir üretime karşılık olarak bitcoin miktarı artırılabilmektedir. Bu miktar 21 milyon adete ulaştığında maksimum noktaya ulaşacak ve para birimi kendi dengesini yakalamış olacaktır. İlk defa bir bilgisayar yazılımcısı olan Laszlo Hanyecz tarafından aldığı pizzaları ödemek için kullanılan para birimi ilk kullanıldığı bitcoin olarak tabir edilse de günümüzde BTC ya da  ฿ sembolü kullanılıyor.

Bitcoin’i ödeme yapmak için kullanan çok sayıda insan bulunsa da aynı zaman da yatırım aracı olarak da bitcoin kullanılabiliyor. İnternet para birimi olarak düşünen birçok kişi yasal olmayan bir şekilde alım ya da satım yapabileceklerini düşünebilir. Ancak Bitcoin kullanılarak yapılan tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgiler halka açık olarak yapılıyor. Kimlik bilgileriniz olarak kayıt yapılmıyor ancak yapılan harcamalar miktar olarak kaydedilebiliyor. Bu harcamaların takip edildiğini gösteriyor.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Sizde BTC kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler var. İlk olarak dijital Bitcoin cüzdanını indirmeniz gerekiyor. Bu cüzdanı akıllı telefonunuzda tutabileceğiniz gibi isterseniz bilgisayarınız da ya da web de saklayabilirsiniz. Gerçekte olduğu gibi cüzdanınızı güvende tutmanız gerekiyor. Dikkatli bir şifre tercih etmeniz bunun ilk adımı olacaktır.

Bitcoin’in değeri değişkendir. Bugün alacağının 1 BTC 500 Dolar olabileceği gibi yarın 550 dolar olabilir bir gün sonra da 490 dolara düşebilir. BTC’in elde tutulması tavsiye edilmese de insanlar yatırım amacıyla ellerinde tutabiliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


nasilyapilir com
Demir - 24/03/2017 - 01:31

1 Ayda 0.1 btc kazandım tavsiye ederim

Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉