• PAYLAŞ

Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir ?

  • 03/10/2016 - 10:15
  • 0 Yorum
  • 817 görüntüleme

Merhaba değerli nasilyapilir.com ziyaretçileri,

Bu yazımızda özellikle kış aylarının gelmesi ile birlikte artık gösteren boğaz ağrılarının kısmi olarak nasıl tedavi edebileceğinizi anlatacağız. Tabi her sağlık makalemizde belirttiğimiz gibi bu yazımızda da önemle vurguluyoruz; Belirtilen tedavi yöntemleri yalnızca geçici tedavi unsurudur, sağlıklı bir tedavi için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.  Çünkü her bünye kendine has özellikler taşımasından kaynaklı tedavi unsurları da daima değişiklik göstermektedir.

Boğaz Ağrısı Neden Oluşur ?

Genel olarak boğaz ağrıları, özelikle kış aylarında meydana gelmektedir. Bunların en büyük sebebi iklim şartları neticesi ile vücut sıcaklığının dengelenememesinden kaynaklı (Soğuk algınlığı, üşütme vb.) boğazlarda ağrıya yönelik enfeksiyonlar oluşmaktadır. Bunu takiben, mikrobik ekenlerinde etkisi ile çeşitli boğaz enfeksiyonları da boğaz ağrılarına neden olabilmektedir. (Gingivit, üst solunum yolu enfeksiyonu vb.)

Bunlara ilave olarak özellikle kış aylarında içilen soğuk içecekler, kirli ve kuru hava, sigara ve tütün mamulleri ve çeşitli sebeplerden dolayı boğazlarımız sıkça savunmadan düşerek enfeksiyon oluşumuna olanak sağlar. Ve enfeksiyondan sonra özellikle boğaz ağrılarına karşı hastalıkla baş etmek için çeşitli tedavi yollarını ararız. Bazı hastalar hemen ilaçlara sarılır. Fakat boğaz ağrısı gibi üşütmeye dayalı ve organik hastalık olarak adlandırılan hastalıklar için hemen ilaca sarılmak pek doğru değildir. Boğaz ağrılarının en basit ve kesin çözümü boğaz gargarası yapmaktır. Boğaz gargarası için sizlere evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz basit gargara tarifleri aşağıda verilmiştir;

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Tuzlu su; Yarım çay kaşığından da az miktardaki tuzu bir bardak ılık sıcaklıktaki suda eritin. Bu karışımı ağzınızda yutmadan gargara yapın. Boğazınızdaki enfeksiyona sebebiyet veren mikropları öldürecektir. Yutmamaya oldukça özen gösterin.

Limonlu su; bir çay kaşığı limonlu su ile bir bardak suyu karıştırıp boğazınızda gargara yapın. Bu limonlu su boğazınızda oluşturacağı asitli ortamdan dolayı enfeksiyona sebebiyet veren bakteri ve virüsler ölecektir. Yutmamaya önem verin

Yeşil çay; Uzmanlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda enfeksiyonlar ve bakteriler ile savaştığı ve viral enfeksiyonları yok ettiği kanıtlanan yeşil çayı, boğaz ağrıları içinde kullanabilirsiniz. Boğazınız ağrıdığında yeşil çay demledikten sonra gargara yapabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉