• PAYLAŞ

Borçsuz Yaşamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • 07/12/2016 - 22:58
  • 0 Yorum
  • 884 görüntüleme

Borçsuz Yaşamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Borç yiğidin kamçısı derler büyüklerimiz. Durum gerçekten de öyle değil. Hele bu yaşadığımız çağda borçlu insanın derdi ve tasası hiçbir zaman bitmez. Günümüzde insanların borçlu duruma geçmeleri için yapacakları birkaç hata yeterli olur. Eğer tanıdıkları zengin bir akrabaları yoksa ya da piyangodan para kazanamazlarsa uzun bir süre bu borcun içinde debelenmek zorunda kalırlar. Peki, 21. Yüzyıl insanı borçsuz bir yaşamı hedefliyorsa ne yapması gerekiyor. Bunu birçok insan bilse de iş uygulamaya geldiğinde sıkıntı yaşanıyor. Çünkü yaşadığımız çağ tam bir tüketim çılgınlığı olduğu için parayı kontrol etmek bazen istense de çok zor olabiliyor. Şimdi sizlere borçsuz bir yaşam sürmek için dikkat etmeniz gereken konulardan bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Doğru Kullanmak

Kredi kartlar hayatımıza ilk girdiklerinde insanlar kullanmayı çok sevdiler. Çünkü cebinde para yokken bile istediğin her şeye limit dolana kadar alma şansı vardı. Asgari ücretle çalışan birisinin bile cebinde 20-30 bin TL limitli kredi kartları vardı. Bu durum ülkede ki insanların büyük bir borç batağında girmesine neden oldu. Önlem olarak kanunlar bile değiştirildi. Ancak durumun düzelmesi için insanların kredi kartlarını çok doğru kullanmaları gerekiyor. Bu konuda sitemizin içinde detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Hesabınızı İyi Yapın

Hesabı sadece şirketler yapmak zorunda değildir. Gelir ve gideri olan herkesin mutlaka hesabını iyi bir şekilde tutması gerekir. Neyi gereksiz yere harcadığını görmesi için bunu yapmalı. Eğer borcu varsa ya da birikim yapmak istiyorsa hesap tutmak daha da önemli hale gelecektir. Hesabını tutan insan borcunu ödeme konusunda daha istikrarlı bir davranış gösterecektir. Mutlaka etrafınızda borcu olmasına rağmen gelişi güzel para harcayan insanları görmüşsünüzdür. Siz onlardan birisi olmayın.

Daha Çok Para Kazanmanın Yollarını Arayın

Bu devirde para harcamak kolay olduğu gibi para kazanmakta kolaydır. Düzenli işinizden elde ettiğiniz gelir size yetmiyorsa, ona ek olarak evde yada dışarda yapabileceğiniz ek işleri kovalayabilirsiniz. Eski Türk filmlerinde babalar evlerini geçindirmek için gece taksiye çıkarlardı. Bunu mutlaka izlemişsinizdir. Biz size taksi şoförlüğü yapın demiyoruz. İlgi alanınıza uygun ve işten sonra sıkılmadan yapabileceğiniz bir işi bulmaya çalışın. Eminiz bu konuda istediğinizi rahatça elde edebileceksiniz.

Nakit Kullanımına önem verin

Borçsuz bir yaşam sürmek istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken nokta küçük harcamalarınızı kredi kartı yerine nakitle yapmak olacaktır. Örneğin işten eve dönerken günlük ev ihtiyaçlarınızı almak için markete uğradığınız da kredi kartınızı değil nakit paranızı kullanın. Eğer buna imkanınız varsa hiçbir zaman kredi kartı kullanmamaya çalışın. Kredi kartı olmayan insanların mutlu olduklarını göreceksiniz. Çünkü onların borcu yoktur.

Gerekli ve Gereksiz harcamaları birbirinden ayırın

Borcu olan insanların en büyük sorunu genellikle boş yere harcama yapmalarıdır. Dolabında onlarca tişört yada kazak bulunurken gidip tekrar bunlardan almaları gereksiz bir davranıştır. Parayı boşa harcamaktır. Onun yerine gelecekte size deneyim ve kazanç sağlayabilecek konulara para harcamaya çalışın. Şirkette mevkinizi yükseltmeye yarayacak olan kişisel gelişim alanlarına para harcamanız daha doğru olacaktır.

Bilinçli Bir Tüketici Olun

Borçsuz yaşam süren insanların en dikkat çekici özelliği bilinçli tüketici olmalarından kaynaklanır. Alışverişe gittiklerinde ihtiyaçları dışında bir başka ürünü alırken on sefer düşünerek hareket ederler. Markete giderken evde hiçbir şey yok, gidip alışveriş yapayım diyerek hareket etmezler. Önce bir liste yaparlar ve markete gittiklerinde genelde o listeyi takip ederler. Gerek olmayan ancak almak istedikleri bir ürüne denk gelirlerse ise kampanya zamanını beklemeyi tercih ederler.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉