• PAYLAŞ

Uzun Vadede Borsada Nasıl Para Kazanılır?

  • 08/12/2016 - 02:10
  • 0 Yorum
  • 856 görüntüleme

Uzun Vadede Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Son yüzyıllarda insanlar açısında para çok daha önemli bir konuma gelmiştir. Eski zamanlarda para kazanmak için iki farklı yol vardı. Ya bir şey üretecek ve onu satacaktınız. Ya da üretilen ürünlerin ticaretini yapacaktınız. Ancak bu şekilde para kazanılabiliyordu. Günümüzde ise para kazanmanın çok sayıda farklı yolu bulunuyor. Bunlardan birisi de borsadır. Borsanın ne olduğunu anlatmamıza gerek yok. Herkesin bu konuda az çok bilgi vardır. Kısaca anlatmamız gerekirse ülke de iş yapan en güçlü şirketlerinin halka arzları ile borsada hisse senetlerinin işlem gördüğü piyasa olarak tanımlayabiliriz.

Borsada kısa vadeli yatırımlar ile para kazanabileceğiniz gibi uzun vadeli borsa yatırımları ile de para kazanabilirsiniz. Bunun kararını kendiniz vermeniz gerekiyor. Ancak bu kararı vermeden önce bilmeniz gereken borsada uzun vadeli yatırımın kısa vadeli yatırıma göre daha garanti bir gelir kaynağı olduğu gerçektir. Çünkü uzun vadeli borsa yatırımın da risk daha düşüktür. Borsaya yatırım yapmaya karar verdiğiniz de ilk olarak bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer bilginiz yoksa mutlaka detaylı bir çalışma yapın ya da size danışmanlık hizmeti verebilecek onan firmalarla anlaşın. Bunlardan ikisinden birisini yapmadan borsada ne kısa ne de uzun vadeli yatırım yapın. Çünkü bunun sonu elinizde ki birikiminizi kaybetmek ile sonuçlanabilir. Şansınız tutarsa para kazanırsınız ancak her zaman yaver gitmeyecektir.

Uzun Vadeli Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Borsada uzun vadeli yatırım yapmadan önce yatırım yapacağınız hisse senedini iyi belirlemeniz gerekiyor. Hisse senedinin sahibi olan şirket faaliyetlerinin tamamını incelemelisiniz. Yaptığı işte rakipleri karşısında ne kadar başarılı ve gelecekte büyümek için ne gibi çalışmalar yapacağını analiz etmelisiniz. Bu araştırmaların ardından tüm hisse senetlerini birbirleri ile karşılaştırmalı ve geleceği en parlak şirketin hisse senedine uzun vadeli yatırım yapmalısınız. Şirketin zamanında güçlü olmasına rağmen yeni rakipleri ile baş edemediğine şahit olursanız o hisse senedinden uzak durmanız gerekiyor.

Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılmalı

Borsa uzun vadeli yatırım konusunda insanların sıklıkla yöneldiği bir piyasadır. Ancak dediğimiz gibi bilginiz yetersiz kalırsa oradan hızlıca uzaklaşmanız gerekiyor. Doğru hisse senedini seçebilmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Başlıca hisse senetlerine sahip şirketin yakından takip etmelisiniz. KAP’a yaptığı bildirimleri iyi analiz etmelisiniz. Şirketin son yıllarda ki borçluluk ve karlılık analizlerini öğrenmelisiniz. Uzun vadede nasıl bir performans beklendiği gibi haberleri okumalısınız. Bu durum hakkında yapılan tüm analizleri okumalısınız. Şirketin bulunduğu sektörde diğer rakiplerine karşı ne kadar başarılı olduklarını öğrenmelisiniz. Yani kısaca yapacağınız yatırımı uzun vadeli bir araştırmanın ardından tercih etmelisiniz. Doğru yapılan tercih uzun vade sonunda size ne kadar gelir sağlayacağını az çok hesaplamanıza olanak sağlayacaktır. Borsada uzun vadeli yatırım demek en az 1 yıl boyunca o hisse senedinde satış yapılmaması demektir.

Uzun Vadeli Yatırımda İşlem Yapılabilecek enstrümanlar?

Borsada uzun vadeli yatırımınızı sadece hisse senetleri ile yapmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda tahvil, vadeli işlem sözleşmesi ve bono ile yapabilirsiniz. Ancak yatırımcılar genellikle uzun vadeli yatırımda hisse senetlerine güvenmektedir. Bunun yanı sıra bono ve tahvilde borsada uzun vadeli yatırım için tercih edilebilir. Bu ikisi de sabit gelirli yatırım araçlarıdır. Ve bir kez alındığında 1 yıldan fazla beklenilmesi gerekmektedir. Özellikle devlet tahvili uzun vadede yatırım yapılmak için uygun bir tercih olabilir. Hepsine aynı anda yatırım yapabilirsiniz. Bunun için uygun bir portföy oluşturmanız yeterli olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉