• PAYLAŞ

Borsa Aracı Kurum Nedir? Görevleri ve Faaliyetleri Nelerdir?

  • 07/03/2017 - 13:44
  • 0 Yorum
  • 940 görüntüleme

Borsa Aracı Kurum Nedir? Görevleri ve Faaliyetleri Nelerdir?

Bu piyasaya girmek istediğinde karşınıza ilk olarak bir aracı kurum ile anlaşmanız gerektiği bilgisi çıkacaktır. Peki, aracı kurum tam olarak neyi ifade etmektedir. Görevleri nelerdir detaylı bir şekilde onları size anlatmaya çalışalım. Öncelikle borsada işlem yapabilmeniz için gerekli olan işlemleri yapacak olan finans şirketleri SPK’da bu piyasada aracı kurum yapabilmek için belge almak zorundadır. Bu belgeyi alamayan kurum ya da kuruluş hiçbir şekilde piyasada işlem yapamaz. Tüm yapmak istediğiniz yatırımlarınızı eksiksiz ve size zarar gelmeyecek şekilde yapmak için çalışırlar. Hepsinin yaptıkları belirli hizmetler ve uyması gereken bazı önemli kurallar vardır.

Borsada aracı kurumun sunduğu hizmetler nelerdir?

Tüm piyasada hizmet veren aracı finans kuruluşları 3 farklı şekilde hizmetlerini sunarlar. Bu hizmetler tüm aracı kurumlar için ayıdır. Bu işlemlerin ortak paydası alım – satım işlemlerini gerçekleştirmektir.

Firma işlemlerini kendi adına ve hesabına, başkasının adına ve hesabına yapmakla birlikte, kendi adına başkasının hesabına da alım satım işlemlerini yapmaktadır. Bu üç hizmet şeklinden hangisi size uygunsa ona alım – satım işlemi gerçekleştirilir. Bildiğiniz gibi borsa da menkul kıymetler üzerine yatırım yapılmaktadır. Bir yatırımcının direkt olarak piyasada alım – satım yapması kanunlar ile engellenmiştir. Bu işlemi yapabilmeleri için aracı kurumlar ile anlaşma yapmaları gerekmektedir. Eğer sizde borsa piyasasına girecekseniz bir finansal kuruluş ya da banka ile anlaşma imzalamanız gerekiyor.

Aracı kurumların görevleri?

Aracı kurumların iki farklı hizmeti vardır. Bunlardan birisi halka açılmaya karar veren şirketlerin bu arzına aracılık etmektir. Diğer hizmeti ise halka arzı gerçekleştirilen menkul kıymetlerin alım – satımına aracılık etmektir. İkisi de tüm piyasanın işleyişine doğru şekilde yardımcı olmak için yapılmaktadır. Eğer bir şirketiniz varsa borsa ile halka arzını gerçekleştirmek istiyorsanız piyasada işlem yapma yetkisine sahip olan aracı bir firma ile anlaşmanız gerekiyor. Diğer önemli görevi ise alım – satıma aracılık etmektir. Piyasada bu iş yaptığı söyleyen çok sayıda dolandırıcı şirket vardır. Doğru şirketi bulmak için SPK’nın sitesine girerek aracı firma olma yetkisi alan şirketleri incelemeniz gerekiyor. Bu sayede gerçekten yetki belgesine sahip olan firma ile anlaşma imzalamış olursunuz. Aracı kurumlar bu faaliyetler için anlaştıkları yatırımcılardan her işlem karşılığında komisyon alırlar. Forex piyasası ile karşılaştırıldığında bu durum bir dezavantaj olarak görülmektedir. Ancak şu an bununla ilgili bir değişiklik söz konusu değildir. Bir aracı firma kurmak istiyorsanız kanunları çok iyi bilmelisiniz. Biz yazımızın devamında aracı firma kuruluş şartlarının neler olduğunu sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

Aracı Kurumların Kuruluş Şartları

Bir aracı firmanın kuruluş şartları kanunla belirlenmiştir. Bunlara uyarak sizde bir aracı firma kurabilirsiniz. Şimdi bu şartların neler olduğuna bakalım.

Aracı firma anonim şirket şeklinde kurulmak zorundadır. Yapılan anlaşmalarda hisse senetlerinin hepsinin nama yazılı olması gerekir. Mutlaka tüm hisse senetlerinin nakit karşılığının da bulunması gerekir. Yapılacak aracılık faaliyetlerinin tebliğ ile belirlenen fiyatın çok altında olmaması gerekir. Yapılacak olan sözleşmenin esas kanun hükümlerine ve kurul düzenlemelerine uygun şekilde düzenlenmesi gerekir. Ayrıca bir aracı kurumun gereken mali güce ve imkana sahip olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde bu firmanın kuruluş işlemi gerçekleştirilemez. Bu şekilde kuruluşunu gerçekleştirilen aracı firma tüm borsa faaliyetlerini eksiksiz bir şekilde yapabilecek kapasiteye ulaşmış demektir. O nedenle sizlerde aracı kurum tercihinizi yaparken bu şartları yerine getiren firma ile sözleşme imzalamaya dikkat etmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉