• PAYLAŞ

Borsa Yatırımcısı Olmak İçin Yapılması Gerekenler?

  • 27/02/2017 - 18:16
  • 0 Yorum
  • 589 görüntüleme

Borsa Yatırımcısı Olmak İçin Yapılması Gerekenler?

Borsa günümüzde birçok insanın yatırımcı olarak girmek istediği bir ticari piyasadır. Girmesi çok kolay olan bu piyasada işlem yapabilmek için bazı noktaları bilmek gerekiyor. Aksi taktirde büyük umutlar ile gireceğiniz piyasadan zarar ederek ayrılma ihtimaliniz çok yüksektir. Size tavsiyemiz yapmanız gereken en iyi şeyin iyi bir borsa yatırımcısı olmak için gerekli eğitimi almanız olacaktır. İyi bir eğitim sayesinde borsa hakkında birçok konu hakkında net bilgilere sahip olabilirsiniz. Zorlandığınız noktalarda bu konuda uzman olan kişilerden yardım isteyerek açığınızı kapatabilirsiniz. Kafanıza borsa yatırımcısı olma fikrini koyduysanız yapılması gerekenleri bilmeniz gerekiyor. Ardından bunları gerçekleştirerek borsada piyasası içerisinde işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Borsa Nedir?

Öncelikle borsanın neyi ifade ettiğini bilmelisiniz. Piyasa hakkında kulaktan dolma bilginiz varsa ve bu bilgiler ile yatırım yapacaksanız intihar ediyorsunuz demektir. Piyasada düzenli bir şekilde gelir elde etmek istiyorsanız tüm işlemlere sıfırdan başlamalısınız. Yani ilk defa okula giden çocuk heyecanı ile önce harfleri ve sayıları öğrenmelisiniz. Yani yapılan işlemleri ve bu işlemleri yapmanıza yardımcı olacak analizlerin okunmasının nasıl yapılacağını öğrenmelisiniz. Bunları yapabilmeniz için ilk olarak borsa nedir sorusuna cevap vermeniz gerekiyor. Bu şekilde piyasaya giriş yapmayan amatör yatırımcılar borsa işlemlerinin bir kumar olarak görülmesine neden oluyor. Ancak mantıklı bir şekilde işlem yapıldığında borsa önemli bir gelir kaynağı olmaktadır.

Borsa da aracı kurum tercih ederek işlem yapmak

Piyasaya giriş yapabilmeniz için öncelikle bir aracı kurum ile anlaşmanız gerekiyor. Bu aracı kurum sayesinde borsada işlem yapabilmek için hesap oluşturacaksınız. Aynı zamanda borsada yapmak istediğiniz tüm işlemleri yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Tabi bu işlemlerin karşılığı olarak yapmış olduğunuz her işlemden komisyon alacaklar. Güvenilir bir aracı kurum ile anlaşmak istiyorsanız yapmanız gereken SPK’nın sitesine girmek olacaktır. Çünkü burada tüm aracı kurumların bir listesi bulunmaktadır. Orada ki aracı kurumlardan birisi ile anlaşmanız güvenilir bir şirket ile anlaşmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda bankalarda borsa da aracı kurum görevi görmekteler. Eğer sürekli çalıştığınız bir banka varsa onunla anlaşabilirsiniz.

Borsada yatırım seçecekleri ve kontrollü hareket edilmesi

Borsada işlem yapmadan önce yatırımınızda kullanacağınız tüm araçların neler olduğunuz ve nasıl işlemler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. İnternet sayesinde artık borsa üzerinde işlem yapmak çok hızlı bir şekilde oluyor. O nedenle elinizde ki tüm veriler ile doğru şekilde analiz yaparak en kazançlı yatırım seçeneğini tercih etmelisiniz. Vereceğiniz tüm alım ve satım emirlerini öncelikle aracı kurumlara iletmelisiniz. Onlar sizin adınıza tüm emirleri piyasaya gönderecektir. Borsa da işlem yapma saatleri belirlidir. Yapacağınız işlemlerde bunu göz önüne alarak hareket etmelisiniz. Ve kesinlikle bunu unutmamalısınız. Ve gerektiği anda yatırım yaptığınız yatırım aracından çıkışınızı gerçekleştirmelisiniz.

Borsa riskleri ve analizleri

Borsa genel olarak mantıklı hareket edildiğinde riskin çok az olduğu düşünülen bir piyasadır. Piyasada risk düzeyi çok düşüş yatırım enstrümanları olduğu gibi yüksek riskli yatırım araçları da vardır. Devlet tahvillerini riski olmayan yatırım araçları arasında ilk sırada yazabiliriz. Hisse senetlerini ve dövizleri de riskli araçlar arasına yazmalıyız. Borsada riski minimize edebilmek için belirli bir strateji uygulamalısınız. Özellikle birçok yatırımcı riski azaltmak için yatırım portföyü oluşturmaktadır. Ve bu emirde piyasadan kar elde etmesine yardımcı olacak emirleri vererek gelirini arttırabilir. Borsa da kısa ve uzun vadeli her türlü yatırım yapılabilir. Önemli olan dikkatli ve stratejiye uygun olarak hareket etmektir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉