• PAYLAŞ

Borsa Yatırımı Yapmaya Hazır Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

  • 08/12/2016 - 12:18
  • 0 Yorum
  • 790 görüntüleme

Borsa Yatırımı Yapmaya Hazır Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Bildiğiniz üzere bu sitede size borsa yatırımı ile ilgili birçok bilgi paylaşıyoruz. Bu bilgiler size tam olarak borsada ne yapılacağını teorik olarak anlatmak için veriliyor. Ancak bu bilgilerin değer kazanabilmesi için borsada hayata geçirmeniz gerekiyor. Bu hem bizim paylaştığım bilgilerin değerinin artmasını sağlayacak hem de sizin okuduklarınızı ne kadar dikkatli okuduğunuzu gösterecektir.

Bu bilgileri hayata geçirmeden önce ise borsaya yatırım yapmak için ne kadar hazır olmadığını belirlemeniz gerekiyor. Sayfalarca yazı okusanız, kurslara da gitseniz gerçek hayatta gerçek para ile yapılan işlemlerden daha değerlisi yoktur. Deneyim kazanabilmek için bu mutlaka gereklidir. İlla yüklü paralar ile deneyim kazanmak zorunda değilsiniz. Küçük miktarlarla da borsada deneyim kazanabilirsiniz. Şimdi borsada yatırım yapmaya ne kadar hazır olduğunuzu ölçmenize yardımcı olacak sorulara geçelim. Bu sorulara verilmesi gereken cevaplar ile birlikte sizlere anlatmaya çalıştık. Umarız istediğiniz kararı vermenizde yardımcı olur.

Borsa’yı Kapsamlı olarak bildiğinizden Emin misiniz?

Borsayı sadece kulaktan dolma olarak mı biliyorsunuz yoksa onun hakkında yorum yapabilecek ya da birisine detaylı bir şekilde anlatabilecek kadar mı bilginiz var. Öncelikle bundan emin olmalısınız. Bunun için borsayı sanal ortamda oynamayı deneyebilirsiniz. Hazırlanmış olan uygulamaları bulup bilgisayarınızda bu oyunlarla bilginizi ölçebilirsiniz. Gerekli bilgiye sahip olmadığınıza karar verirseniz borsadan uzak durmalısınız. Öncelikle borsa konusunda bilgi dağarcığınızı genişletmeniz gerekiyor. Bunun içinde bu piyasalar hakkında yazılan kitapları, dergileri ve makaleleri okumaya başlayabilirsiniz. Ancak yazının başında dediğimiz gibi bunları deneyimlemeden gerçekten borsayı öğrenmiş olmayacaksınız.

Yeterli Borsa Tecrübesine Sahipmisiniz?

Borsaya yatırım konusunda kime sorarsanız sorun gerçekten para kazanmak için gerekli deneyime sahip olmadığınızı size soracaktır. Bu deneyim denilen şey insanların yaptıkları hatalar sonucunda edindikleri bir yetenektir. Çünkü nasıl hareket ederlerse para kaybedeceklerini öğrenmişlerdir. Bu da doğru tarafı seçmelerine yardımcı olur. Borsa konusunda gerekli deneyime ve tecrübeye sahip kişiler kimsenin beklemediği hisse senetlerinden güzel paralar kazanabilir. Bu deneyim dediğimiz gibi bilgisayar oyunlarında ya da deneme hesaplarınız da elde ettiğiniz bilgilerle ulaşabilecek bir detay değildir. Kanlı canlı para ile yapılan işlemler sizin aklınıza daha çok yer edecektir. Ve yaptığınız ya da yapacağınız hatanın nasıl kıyısından döndüğünüzü fark etmeniz size tecrübe olarak geri dönecektir. Borsa yatırımın da bu çok önemlidir.

Borsa Analizlerini İyi Değerlendirme Kabiliyetine Sahip misiniz?

Borsada işlem gören hisse senetleri, tahviller ve emtialar için sürekli olarak analizler yayınlanır. Ekonomi programlarında insanlar saatlerce bu analiz raporlarından gelecekte borsanın nasıl hareket edeceğini tahmin etmeye çalışırlar. Bu konuda ne kadar bilginiz olduğunu ölçmeniz gerekiyor. Bunun içinde bir grafiği analiz ederek işe başlayabilirsiniz. Tahmini olarak o grafikte gösterilen hisse senedinin geleceğini tahmin edin ve bunu bir yere not edin. Bir süre sonra tekrar kontrol edin ve analizinizin ne kadar başarılı olduğunu görün.

Borsa Takibini Gerekli ve Etkin bir şekilde yapabiliyor musunuz?

Borsaya yatırım yapmak demek etkin bir takibin yapılması demektir. Borsa konusunda uzman olabilmeniz için sizin alım satım yaptığınız hisse senedini yakından takip etmeniz demektir. Sadece bunu takip etmek yeterli olmaz. Bunun için en iyi yol büyük oyuncuların yaptıkları işlemleri takip etmekten geçer. Çünkü onlar için çalışan çok sayıda danışman bulunuyor. Çok sayıda analiz ve hesaplama sonucunda gerekli yatırım yapılır ya da yatırım tamamen terk edilir. Bunların hepsi iyi bir borsa takibi ile yapılır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉