• PAYLAŞ

Borsada Gerçek Olmayan Bilgiler Nasıl Anlaşılır?

  • 07/03/2017 - 08:44
  • 0 Yorum
  • 753 görüntüleme

Borsada Gerçek Olmayan Bilgiler Nasıl Anlaşılır?

Borsa manipüle ihtimali en çok olan piyasaların başında gelmektedir. Sadece ülkemizde değil dünyanın diğer borsa piyasaları içinde durum bu şekilde diyebiliriz. Piyasa da ki büyük yatırımcılar bu konuda daha avantajlıdır. Çünkü güçlü sermaye ile piyasaya giriş yaptıkları için istediği şekilde yönlendirme yapma konusunda daha çok fırsata sahiptir. O nedenle de piyasada yayılan bir bilginin önemli olup olmadığının farkına varabilmek için onları yakından takip etmeniz en doğru tercih olacaktır. Amaç bu manipülasyonu gerçekleştirerek piyasadan daha fazla kazanç elde etmektir. Çoğu zaman satış ya da alım işlemleri ile yapılsa da bazen ortaya asılsız çok sayıda haber salınmaktadır. Borsa piyasalarında artık ezberlenen çok sayıda gerçek olmayan bilgi dolaşmaktadır. Eğer piyasada amatör bir yatırımcıysanız bu bilgiler yüzünden yatırımınızı yanlış bir şekilde yönlendirmek zorunda kalabilirsiniz. Şimdi dünya piyasalarında sıklıkla karşılaşılan asılsız hurafelerin neler olduğuna değinelim.

Hisse senedi yatırımı bir kumardır

Piyasaya özellikle yeni giriş yapan ya da yapacak olan kişilerin duydukları ilk hurafe bilgi hisse senedi yatırımının tamamıyla bir kumar olduğudur. Bu şekilde piyasaya giriş yapanların hisse senedi alarak dolandırıldığı düşüncesi bir çok kişi tarafından kabul görmektedir. Bu bilginin temel nedeni insanların bilgisiz olmasıdır. Borsa hakkında gerekli bilgiye sahip olmayan kişiler bu düşünceyi kabul etmeye daha çok meyillidir. O nedenle piyasa için gerçek bir kanıya sahip olmadan bu tür bilgilere sahip olmak yanlıştır.

Borsa Zenginlerin ve Aracı Firmaların olduğu özel bir kulüptür

Bu bilgiyi ortaya yayanların amaçlarının ne olduğunu bilmiyoruz ancak bu bilginin tüm detayları ile yanlış olduğunu söyleyebiliriz. 1000 TL gibi basit bir miktar ile borsada yatırım yapabilirsiniz. Genelde insanlar piyasada işlem yapan kişilerin çok zenginler olduğunu düşünürler ancak bu tamamıyla doğru değildir. Ancak bilgiyi daha yüksek miktar ile piyasaya giriş yapan sermaye sahipleri daha çok kazanç elde ediyor şeklide sunarsanız bunu kabul edebiliriz. Sermaye miktarı ne kadar artarsa kazanç miktarı da aynı oranda artacaktır.

Başarısız Şirketlerin Geri Geleceği

Bu bilgiye genelde amatör yatırımcılar çok fazla itibar göstermektedir. Zamanında çok başarılı olan ancak zaman içerisinde yapılan yönetim hataları ile bulunduğu konumu kaybeden şirketin tekrar eski günlerine geleceği düşüncesi vardır. Ancak bu durum tamamı ile yanlış bir düşüncedir. Dibi görmüş hisse senetlerinin tekrar en yükseğe çıkma ihtimali çok düşüktür. Bu çok nadir gerçekleşen bir durumdur ve birçok firma bunu başaramaz.

Yükselen Hisseler Bir Noktada Mutlaka Düşüşe Geçer

Piyasada anlık olarak yükselişte olan birçok firma hissesi bir noktaya geldiğinde mutlaka düşüş trendi içerisine girmektedir. Kabul gören bu hurafenin doğru olduğunu söylemek yanlış bir yönlendirme olacaktır. Fizik yasalarına göre bu durum doğrudur ancak borsa için bunlar her zaman geçerli olmamaktadır. Bu noktayı belirlemek için borsada fizik yasalarını kullanmak yerine ortaya çıkan verileri incelemek ve ortaya çıkan haberleri okumak yeterli olacaktır. Ve hisse senedinin düşecek mi yoksa yükseliş trendine devam mı edeceğini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Biraz Tüyo Almak Hayat Kurtarır

Borsada kimse para kazanacağı bir bilgiyi kimse ile paylaşmak istemez. Genelde başkasından bilgi alarak yatırımını gerçekleştiren birçok yatırımcı zarar etmektedir. Yani bu bilgi doğru değildir. Hatta önemli yatırımılar piyasayı manipüle etmek için bu tür bilgileri piyasaya sıklıkla yayarlar. Ve bu sayede yatırımcıları istediği şekilde yönlendirmiş olurlar. Piyasada para kazanmak istiyorsanız kendi kararınızı kendiniz vermeyi öğrenmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉