• PAYLAŞ

TEFAS Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

  • 06/03/2017 - 17:35
  • 0 Yorum
  • 1047 görüntüleme

TEFAS Nedir? Nasıl Yatırım Yapılır?

Birçok sade vatandaş eminiz bu kısaltmanın ne anlama geldiğini bilmiyordur. İlk olarak bunun açılımını yazalım ve biraz olsun neyi anlatmak istediğimizi anlamanıza yardımcı olalım. Türkiye Fon Alım Satım Platformunun kısaltması olarak kullanılmaktadır. Bilmeme nedeniniz olarak ise piyasayı yöneten kişilerin profesyoneller olduğu ve aynı zamanda piyasa içerisinde ki yatırımcılarında profesyonellerden oluştuğunu söylemeliyiz. Ancak piyasaya sadece profesyonel yatırımcıların girmesi mecbur değildir. İsteyen her yatırımcıya piyasaya girerek işlem yapabilir. Bu piyasa diğer ticari piyasalarına göre yatırımcılara önemli avantajlar sunmaktadır. İşlemler daha az zahmet ile gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda çok sayıda yatırım alternatifi bulunmaktadır. Ayrıca portföy oluşturmak ve çeşitlendirmek içinde tercih edilmesi gereken bir piyasadır.

TEFAS Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırımı nasıl yapacağınıza geçmeden hangi enstrümanlara yatırım yapabileceğinize değinelim. Teknoloji şirketlerine ait olan fonlar, altın fonları, karma emtia fonları gibi yatırımcıların yararlanabilecekleri çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Bu fonlardan birisini alabilmek için yatırım fonlarını yöneten kuruluşta bir yatırım hesabınızın olması gerekmektedir. Yoksa fonlardan yararlanmanız için Takasbank’ın sunmuş olduğu hizmet olan Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformuna giriş yapmanız gerekiyor. Burada tüm fonlara erişme şansınız vardır. Bu piyasada yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm fonlara erişme ve yatırım yapma fırsatınız olacaktır. TEFAS içerisinde yapılan alım ve satımlar için herhangi bir ek ücret ya da komisyon almıyor. TEFAS piyasasını daha yakından tanımanız için maddeler halinde açıklamalarda bulunalım.

  1. TEFAS Nedir?

Şimdiye kadar yazdıklarımız ile piyasayı tanıdığınızı düşünsek de biraz daha geniş bir şekilde açıklamalarda bulunalım. TEFAS, oluşturulmuş olan tüm yatırım fonlarını elektronik bir ortamda bir araya toplayan bir piyasadır. Yatırımcı piyasa içerisinde yatırım yapabilmek için anlaşmalı bir aracı kurum sayesinde tek bir piyasa üzerinden fon yatırımını yapmaktadır. Tüm fonlara tek bir yatırım hesabı oluşturarak işlem yapmasına izin vermektedir. Ayrıca tüm fonların karşılaştırmasını, incelemesini yatırımcılara sunmaktadır. Bu sayede tüm fonları görebilme ve performanslarına göre istediğiniz herhangi bir tanesine yatırım yapmanız mümkün olacaktır.

  1. TEFAS için oluşturulan tek bir yatırım hesabı

Bu şekilde aracı kurum ile anlaşarak oluşturacağınız hesap üzerinden piyasada bulunan tüm fonlara yatırım yapma imkanınız bulunmaktadır. Yani anlaşmalı olduğunuz bir bankada ya da finansal kuruluştaki yatırım hesabınız ile tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. En çok bilinen İş Portföy, Ak Portföye ve Yapı Kredi portföy gibi kuruluşlar sayesinde fon alım satım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kuruluşlar üzerinden yaptığınız hiçbir işlem için ek bir ücret ya da komisyon alınmayacaktır. Platforma üye olan Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve TEB gibi bankaları da piyasa da yatırım yapmak için kullanabilirsiniz. Ancak işlemlerden komisyon ya da ek ücret kesilmezken yatırım için ayırdığınız miktarı saklayan aracı kuruluş hesap ücreti kesimi yapabilir. Bunları araştırarak tercihinizi yapmanız gerekiyor.

  1. Tek bir ekran üzerinden tercih yapmak ve karşılaştırma şansı

TEFAS’ın sunmuş olduğu en önemli özelliklerden birisi piyasa içerisinde bulunan tüm fonları tek bir ekran üzerinden karşılaştırma şansınız bulunacaktır. Fonların aylık, 3 ve 6 aylık performanslarının yanında yıllık, 3 ve 5 yıllık performanslarını da inceleyebilirsiniz. TEFAS yatırımcısına yukarıda saymış olduğumuz süreler içerisinde yatırımcılarına en yüksek kazancı sağlayan fonları da göstermektedir. Bu sayede yatırımınızda tercih edeceğiniz fonları daha rahat seçerek, Portföy çeşitlendirmesi yapabilirsiniz. ayrıca piyasa içerisinde getirisine bağlı, yönetim ücreti miktarı ve büyüklük durumuna göre fonların durumlarını inceleyerek karşılaştırma fırsatınız da bulunuyor. Tüm detayları açık bir şekilde görebilme şansınız var.

  1. TEFAS aracılı ile farklı bir yatırım fonu nasıl alınır?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz özelliklere göre yatırım fonlarını rahat bir şekilde tercih edebilirsiniz. Bu fonları almak için yapmış olduğunuz anlaşma ile oluşturduğunuz yatırım fonu üzerinden istediğiniz herhangi bir fonun alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun ardından bu fonlar arasında gene aracı kurumunuz üzerinden alım satım işlemlerinizi rahatça yapabilirsiniz. Mesela bir bankada oluşturduğunuz bir yatırım hesabına internet üzerinden giriş yaparak yatırım fonları sayfasına giriş yapabilirsiniz. Bu şekilde TEFAS’a ait tüm fonları görebilirsiniz. Ve anlık bir şekilde alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Ayrıca bu sayfada yatırım fonlarının yanında, diğer yatırım fonları ve fonlar adı altında farklı hesaplar bulabilirsiniz.

  1. Farklı Fonları Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar Nelerdir

Tüm fon bilgilerine TEFAS üzerinden ulaşabilirseniz de fona sahip olan kuruluş çok daha fazla detayı kendi internet siteleri üzerinden paylaşmaktadır. Bunun yanında oluşturulan fonla ilgili aylık olarak bilgilendirici bültenlerinde yayını yapılmaktadır. O nedenle bir fonu alırken sadece TEFAS piyasasına bakmanız yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda fona sahip olan şirketin web sitesini de incelemelisiniz. Bir de tek bir şirkete ait yatırım fonları bulunmaktadır. Bunlar üzerinden ücretler ve karlılık oranları farklılık gösterebilir. Fon yatırımında kar düzeyi ve vade süresini önemsediğiniz kadar yönetici ücretlerini de dikkate almayı unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉