• PAYLAŞ

Borsada Kimler, Neden Yatırım Yapar?

  • 18/01/2017 - 22:37
  • 0 Yorum
  • 919 görüntüleme

Borsada Kimler, Neden Yatırım Yapar?

Borsa piyasası, kurumsal ve bireysel kişilerin paralarını değerlendirdiği kurumsal piyasalardır. Ticarete konu olan önemli ve kıymetli mal ve evrak satışı ve alımı yaparlar. Tasarruf sahipleri bu şekilde paralarını arttırıp, daha fazla para kazanmayı isteyip bu işe girmişlerdir. En iyi para kazanma işi düşük fiyattan alıp fiyatının yükselmesini beklemek ve yükseldiği zaman satıp kâr yapmaktır.

Borsa, paraların güvenli bir şekilde değerlendirilebildiği piyasalardır. Kıymetli evrakın alım ve satımının yapılarak iyi kâr elde edileceği bir ortamdır. Geleceğe yönelik paranızı değerlendirmek istiyorsanız, borsada yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Tasarruf sahibi olarak adlandırdığımız kişiler bütçeleme yapan ve birikim sahibidirler. Bu paralar ile de kendilerine güvenli bir mali gelecek hazırlamaktadırlar. İşte borsa buna imkân tanıyan bir ortamdır.

Borsada yatırım yapanlar

Borsada, 18 yaşını doldurmuş her kişi işlem yapabilir. İster kurumsal, ister bireysel yatırımcı kişiler, paralarını borsada çeşitli şekillerde çevirebilirler. Kurumsal yatırımcı kişiler genellikle bankalardır ve müşterilerinden edindikleri tasarrufları bir yerde toplayarak değerlendirirler. Müşterilerden gelen mevduat veya bireysel tasarruf fonları, bir araya getirilince oldukça büyük yatırımlar yapılır. Bu sayede müşterilerin paraları değerini korumuş olur. Kurumsal yatırımcıların borsaları tercih etmelerinin nedeni ise öncelikle yüksek likidite ortamında düşük ihtimalle zarar etmedir.

Bireysel yatırımcılar ise bildiğiniz kişilerdir. Kendi paralarını, borsada oluşturduğumuz yatırımlarla kâr yapmayı hedefleriz. Aracı kurumlarımız vardır ve işlemlerimizi bu aracı kurumlar sayesinde gerçekleştiririz. Paralarınız uzun vadede güvenilir bir şekilde geleceğe taşımak için borsada değerlendirmek isteriz.

Tüm bunların yanında borsada riskten korunma, spekülasyon ve arbitraj amacıyla da işlem yapan kişiler vardır. Örnek verecek olursak spekülatörler, bu yatırımcı tiplerinden birisidir. Spekülatörler, dolandırıcı olarak adlandırılmaz ve yaptıkları kesinlikle suç değildir. Gelecek fiyatlar üzerinden yaptıkları yatırımlara riskleri üstlenerek işlem yaparlar. Bunun yanında sıklıkla spekülatörle karıştırılan manipülatörler vardır. Bunların yaptığı manipülasyon ise tamamen suçtur ve karşılığında hapis, para vb. cezai işlemler uygulanır.

Borsada Neden Yatırım Yapılır?

Borsada yatırım yapmanın amacı para kazanmaktır. Sonuçta yapılan yatırımlar birer ticari işlemlerdir ve düşük fiyattan alım yapmak, aldığımız ürünün fiyatı yükselince, yüksek fiyattan satma işlemine dayalıdır. Bu şekilde alım – satım farkından kazanç ve kâr elde etmeyi amaçlarız.

Günümüzde yaşanan hırsızlık ve dolandırılma olaylarını düşündüğümüz zaman borsada yapılan yatırımların çok daha güvenli olabileceğini söyleyebiliriz. Belli bir miktar döviz veya altın, evde herhangi bir yerde saklamak bir yatırım olabilir ama pek güvenli değildir. Aynı zamanda bu tip yatırımlar durduğu yerlerde fazla bir kâr imkânı sağlayamayabilir. Ama borsada yapacağınız sağlam bir hisse senedi yatırımı sonucunda güvenli bir şekilde kâr yapıp para kazanabilirsiniz.

Alıcı ve satıcı ile yüz yüze gelinmeye gerek yoktur. Tamamen aracı kurumunuzla muhatap olursunuz ve hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Normalde bir şirkete ortak olmanız ve hisse senedini satın almanız, zordur fakat borsada ise yalnızca bir hisse senedi parası ödeyerek bile bir şirkete ortak olabilirsiniz. Güvendiğiniz ve size kâr yapacağını düşündüğünüz şirketlerin hisse senetlerini borsadan güveli ve kolay şekilde alıp veya satıp kâr yapabilirsiniz. Normalde bir hisse senedi alıp şirkete ortak olmak imkânsız ama borsanın böyle güzel yanları da vardır.

Borsada hızlı şekilde para kazanıp kâr yapmak istiyorsanız yeterince bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. İyi yatırımlar yapmanız fakat az risk almanız gerekmektedir. Borsa bilginiz yoksa ilk zamanlarda ufak yatırımlar yapıp bilgi sahibi olabiliriz. Böyle olunca kaybetmeniz durumunda fazla zarar etmemiş olur ve sistemin nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉