• PAYLAŞ

Borsada Mağdur Olmamak için Ne Yapmalı?

  • 03/02/2017 - 18:14
  • 0 Yorum
  • 627 görüntüleme

Borsada Mağdur Olmamak için Ne Yapmalı?

Borsa mantıklı karar verilen ve tecrübe sahibi olan yatırımcılar için iyi bir kazanç noktasıdır. Bu sistem içerisinde kazanç elde etmek diğer ticari piyasalar gibi alım – satım işlemi yapılarak gerçekleştirilir. 1 birim’e alınan yatırım aracını 2 birime satarak kar elde edilebilir. Amaç her zaman bu olmalıdır. Bu şekilde bakıldığı yapılmayı kolay bir işlem gibi duruyor. Bunu kolay hale getiren sizin sahip olduğunuz bilgi ve deneyimlerdir. Yatırım yaptığınız bu piyasada mağdur olmamak için dikkat etmeniz gereken önemli detaylar var. Eğer bunları yapmaya özen gösterirseniz borsada kolay zarar etmezsiniz. Şimdi borsa mağduru olmamanız için dikkat etmeniz gerekenlere değinelim.

Temel ve teknik bilgilere sahip olmak

Borsa basit bir piyasadır. Ancak gene de giriş yapmadan önce kolayca öğrenebileceğiniz temel borsa bilgilerine sahip olmalısınız. Bu temel bilgiler ile teknik işlemleri nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz. Bu da sizin işlem yaparken hata yaparak zarar etmenizin önüne geçecektir. Sizlerde borsayı girmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken işin ehli kişilerden ya da kurumlardan borsa eğitimini almalısınız. İnternet üzerinde borsa piyasasını her detayı ile birlikte öğrenebileceğiniz harika programlar var. Bu programları inceleyerek gerekli bilgi ve birikime sahip olabilirsiniz.

Mutlak bir stratejiye sahip olmalısınız

Borsada kazanç elde edebilmeniz için mutlaka bir stratejiye sahip olmalısınız. Tek bir strateji sizin borsada mağdur olmanızı engelleyemez. Onun için yaşanacak belli başlı durumlar için önlemler almanız doğru karar olacaktır. Örneğin yatırımınızı çimento sektöründe hizmet veren bir şirketin hisse senedine yaptınız. 10 birimden alımı gerçekleştirdiniz. Şirket hisselerinin değerleneceğini düşünerek buna karar verdiniz. Ve beklediğiniz gibi bu gelişme gerçekleşti. Ancak her yükselişin mutlaka bir düşüşü vardır. İşte sizin vereceğiniz kararda bu düşüşün ne zaman olacağıdır. 12 birimden fazlasında sıkıntı görüyorsanız stratejinizi buna göre belirlemelisiniz. Ya da yatırım yaptığınız hisse senedi düşüş eğilimde olsa bile bundan vazgeçmemelisiniz.

Borsada mantıklı kararlar almak

Borsada mağdur olanların büyük çoğunluğu işlemlere duygularını karıştıran yatırımcılardır. Eğer sizde duygularınız ile borsada hareket ederseniz mağdur olma ihtimaliniz yüksektir. Onun için alacağınız tüm borsa yatırım kararlarınızı mantık çerçevesinde almaya çalışın. Tüm verileri inceleyin, elinizde ki tüm verileri ile analizler yapın. Matematiksel hesapları da yapmayı unutmayın. Bu veriler sizin doğru kararı almanız için yetecektir. Duygularınız size beklenmedik kazançlar sağlayabilir. Ancak sürekli bu şekilde yatırım aracı tercih etmek zarar ile sonuçlanacaktır. Sizde bununla yüzleşmek istemiyorsanız buna dikkat etmelisiniz.

Piyasa takibini gerçekleştirmek

Tüm borsayı takip etmelisiniz. Temel olarak yatırım araçlarının birçoğu birbirinden bağımsız olsa da borsada yaşanabilecek genel bir dalgalanmada sizin de yatırım aracınız etkilenecektir. Bu etkilenmeden karlı çıkabilmeniz için kendi enstrümanlarınızı takip ettiğiniz gibi genel piyasa akışını da takip etmelisiniz. Bunun için internetten ve sürekli yayın yapan ekonomi kanallarından yararlanabilirsiniz. Borsayı yakın vadede nelerin beklediğini bu haberleri takip ederek edinebilirsiniz. Bu bilgiler kendi yorumunuzu yapmada size yardımcı olacaktır. Genel geçer bilgiler ile yorum yapmak yerine gerekli bilgiler ile yorum yapmak doğru kararı vermenizde size yardımcı olacaktır.

Borsa Emirleri

Borsa emirleri saliselerin bile önemli olduğumuz günümüz piyasasında bazen yetersiz kalabiliyor. Bunun nedeni piyasaya emirlerin direkt olarak aktarılamamasıdır. Siz aracı firmaya, aracı firmada gerçek piyasaya emirleri aktarıyor. Onun için borsa yatırımda emir verirken buna mutlaka dikkat etmelisiniz. Saniye ile geç kalan bir emir yüzünden zarar etme ihtimaliniz var.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉