• PAYLAŞ

Borsada Para Kazanmak Mümkün mü?

  • 23/05/2017 - 13:16
  • 0 Yorum
  • 543 görüntüleme

İnsanlar para kazanabilmek için çok sayıda farklı yol denemektedir. Düzenli bir işe girerek yıllarca çalışmakta ya da ticaret yaparak risk oranı yüksek bir şekilde gelir elde etmek istemektedirler. Bu sayede hayatlarını en iyi şekilde geçirmeyi kendilerine sağlamak istemektedirler. Tabi bunların yanında son yıllarda alternatif yöntemlerden birisi olarak borsa karşımıza çıkmaktadır. Kimilerine göre bu finans piyasası üzerinden kazanılan para dinen haram olarak kabul edilse de kimilerine göre burada yapılan alım – satım işlemleri de ticaret olarak görülmektedir. Bu konu bizi şu an ilgilendirmiyor. Eğer sizde borsa da yatırım yaparak para kazanmak istiyorsanız bunun mümkün olup olmadığını sizlere açıklamaya çalışacağız.

Gerekli Bilgi ve Deneyim

Borsa finansal piyasalar arasında en önemlilerinden birisidir. İçerisinde ülkemizin en önemli şirketlerinin hisse senetler, devlet tahvilleri gibi çok sayıda farkı yatırım enstrümanı bulunmaktadır. Bu enstrümanlar risk oranlarına göre birbirlerinden ayrılır. Eğer çok büyük bir kazanç elde etmek istiyorsanız tercih edeceğiniz yatırım aracında risk oranının yüksek olması gerekiyor. Ancak gelirimiz sabit ve net olsun diyorsanız tercih edeceğiniz aracın risk oranının düşük olması gerekiyor. Makale başında sorduğumuz soruya cevap vererek devam edelim.

Evet, borsa da para kazanmak mümkündür. Ancak bu gelişi güzel bir şekilde yapılacak işlemlerle mümkün değildir. Paranız ile hiçbir bilgi sahibi olmadığınız borsaya giriş yaparak para kazanmak istiyorsanız muhtemelen büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Çünkü amacınız çok para kazanmak olduğu için kulaktan dolma bilgiler ile yatırım yapacaksınız demektir. Borsa gibi organize bir piyasa da bilgiler sizin işinizi yaramaz. Finansal piyasa da para kazanmak için öncelikle bilgi sahibi olmalısınız. İster borsa olsun ister diğer finansal piyasalar olsun önceliğiniz bilgiye ulaşmaktır. Bunun için özel borsa kurslarına katılabilir yada borsa kitapları alarak onları sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Gerekli bilgiye ulaştıktan sonra ise yapmanız gereken işlem deneyim elde etmektir. Bir futbol seyircisi futbol hakkında tüm kuralları bilmesine rağmen sahaya çıkarak futbol oynamaya gelince bunu yapamaz. Bir nevi borsa da o şekildedir. Sadece bilmek yeterli olmaz aynı zamanda deneyim sahibi olmak gerekmektedir. Bunun için de sanal borsa hesaplarınızdan yararlanabilirsiniz. Amacınız bu esnada yapacağınız işlemleri deneyimlemek olacaktır. Bu sayede gerçek borsa piyasasında hangi işlemin doğru hangi işlemin yanlış olduğunu hiçbir zarara girmeden rahatça öğrenmiş olacaksınız. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

 

Borsa Stratejisi ve Dinamikleri

Borsaya girmeye karar verdiğiniz de tüm dinamiklere hakim olmanız gerekmektedir. Hangi şirketin hisse senedini alırsanız alın öncelikle bu hisse senedinin neden düştüğünü ya da neden yükseldiğini öğrenmelisiniz. Ayrıca ülke ekonomisini de yakından takip etmenizde fayda vardır. Diyelim ki hükümet fesih edildi. Bu ekonominin bir anda dalgalanmasına neden olacaktır. Aldığınız hisse senedi sahibi şirketin devlet yada hükümet ile hiçbir işi olmasa da ülke ekonomisinin çalkalanması nedeniyle de onlarda büyük bir zarar göreceklerdir. Tüm dinamikleri derken şirket içi gelişmeleri de göz ardı etmemeniz gerekiyor. Bunların hepsini kontrol etmek doğru şekilde alım ve satım yapmanıza yardım edecektir.

Bununla birlikte borsada işlem yaparken mutlaka bir stratejiniz olmalıdır. Sevdiğiniz bir şirketin hisse senedi olsa da eğer size zarar ettirme potansiyeli varsa ondan vazgeçeceğiniz noktayı belirlemelisiniz. Bu durum aynı şekilde kazanç elde ederken de geçerli olmalıdır. Aksi taktirde gelecekte yapacağınız zararların işaretini burada vermiş olursunuz. Bunları uygulamanız halinde borsada para kazanmak mümkündür. Aksi taktirde zarar etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉